Kur riskini en aza nasıl indirirsiniz?

Her sabah uyandığımızda güne döviz kurlarının son durumunu takip ederek başlıyoruz. Özellikle döviz borcu olan işletmeler endişe ile bu durumun her gün kendisine olan etkisini hesaplıyor. İş adamlarının yanı sıra döviz borcu olan hane halkı da kurların son durumunu takip ediyor. İyi bir kaptan fırtınalı denizde belli olur misali kendinizi döviz kurlarına karşı güvence altına alırsanız bu süreçten de en az etkilenerek çıkarsınız. Bu fırtınalı denizden en az etkilenerek nasıl çıkabilirsiniz ile ilgili size bazı paylaşımlar yapmak istiyorum.

Öncelikle hangi para birimi üzerinden gelir yaratıyorsanız giderlerinizi de aynı para birimine endeksleyin. Kazancınız TL ise giderleriniz de TL olmalıdır ya da avro ise avro bazında borçlanabilirsiniz. Bu durum doğal bir riskten korunma “hedging” (kur, faiz ve fiyat risklerinden korunma) durumu yaratacağı için kur artışından veya düşmesinden etkilenmemek için ideal durumu yansıtır.

 

Şirketler kur riski yönetiminde hedging tekniklerini kullanmalı. Şimdi bu tekniklere göz atalım. İşletmeniz TL kazanıp döviz bazında borçlandıysa acil olarak dengeyi inşa etmeye çalışmalısınız. Bu durumda ya gelirlerinizi giderlerinize ya da giderlerinizi gelirlerinize endekslemelisiniz. Aksi taktirde kazancınızın yapmak durumunda olduğunuz ödemeler karşısında giderek eridiğine şahit olabilirsiniz. Peki, bu durumda ne yapabilirsiniz? Öncelikle gider tarafında da borçlarınızı dövizden TL’ye dönmeye çalışabilirsiniz. Mal alımında da döviz bazında borçlanmak yerine TL’ye dönmeye çalışabilirsiniz. Bu dönemde kurun artışından faydalanıp daha önce rekabetçi olamadığınız dış piyasalara girme imkânına sahip olabilirsiniz. Mal alımınız ve giderlerinizi TL’ye çevirmekte zorlanıyorsanız en azından kuru TL bazında sabitlemeye çalışmak daha sonuç verici olabilir. Kısa bir zaman dilimi içinde manevra kabiliyetiniz fazla olmayabilir ama tedbirleri hızlı bir şekilde almaya hemen başlamalısınız.

 

Bu dönemde finansal risk yönetim tekniklerini kullanmak da etkili olacaktır. İleriye yönelik döviz borçlarınızı ödeme vadesinde TL olarak şimdiden sabitleyebilirsiniz. Böylece ileriye yönelik nakit akış tahmininizi daha sağlıklı yapabilmenize imkân sağlayacaktır.

 

Kur riski yönetimi amacı ile kullanılan en yaygın yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Forward: Bankalar ile yapılan ileri vadeli kur alım veya satım sözleşmeleridir. İleri vadeli olarak TL bazında ne ödeyeceğinizi veya tahsil edeceğinizi bugünden sabitlemenize imkân sağlar.

 

Options (Opsiyonlar): Forward ile aynı mantık ile çalışmasına rağmen ileride daha cazip kurlar oluşması durumunda anlaşmadan belli bir komisyon ödemesi yapmak sureti ile caymanıza imkan sağlar. Bu şekilde kendinizi korumak ile kalmayıp potansiyel para kazanma imkanlarınızı da saklı tutmuş olursunuz.

 

Futures: İleri vadeli ham madde alım veya satım sözleşmeleridir. Bugünden ileri vadeli ham madde fiyatını döviz bazında sabitlemenizi sağlar. Forward veya options ile birlikte kullanıp kur riskini de ortadan kaldırmayı değerlendirebilirsiniz.