Kulesite yeniliklere gebe

10’uncu yılını kutlayan Kulesite Alışveriş Merkezi, Konya’da alışveriş ve sosyal yaşamın içinde olmayı sürdürüyor. Kulesite Alışveriş Merkezi Müdürü Mustafa Totan, yenilenme sürecine gireceklerini belirtiyor. Yenilenme çalışmalarında marka karmasında, AVM’nin iç mimarisinde değişiklikler planladıklarına değinen Totan, foodcourt alanında da yenilikler olacağına değiniyor

Kulesite yeniliklere gebe

Fulya B. ÖZTÜRK

Kulesite, bu yıl 10’uncu yılında. 10 yıl Kulesite açısından nasıl geçti, Konya’da nasıl bir yer buldu, sizden dinleyebilir miyiz?
Konya, Türkiye nüfusunun yüzde 3’ünü oluşturan bir şehir. Gelişmiş sanayisi ve sahip olduğu dört üniversite ile alışveriş merkezi kültürünü yaşayabilecek ve yaşatabilecek argümanlara sahip. Ayrıca mevcut nüfusunun içinde barındırdığı genç ve dinamik bir kitle var. Bu realite paralel olarak sosyal alanlara olan ihtiyaçları da doğuruyor. 2004 yılında başladığımız serüvenimizden bu yana Konya’da sosyal yaşam bağlamında olumlu izler bıraktığımızı söyleyebiliriz. Kulesite’de alışveriş yapmak, eğlenmek, gezmek, keyifli vakit geçirmek, sinemaya gitmek veya sadece yemek yemek isteyenler için çok sayıda alternatif bulunuyor. İş dünyasının profesyonellerinden genç tüketicilere, çocuklu ailelerden kültür-sanat çevrelerine kadar geniş bir yelpazenin buluşma noktası konumunda olduğunu söyleyebilirim. Kısacası Kulesite’nin alışveriş merkezinden öte bir konumda olduğunu ve Konya için simgesel bir değer teşkil ettiğini söyleyebiliriz.

Pek çok etkinlik düzenliyorsunuz. Etkinlikler AVM’ye nasıl bir sinerji sağlıyor, en çok hangi etkinlikler ilgi görüyor?
Kulesite Alışveriş Merkezi’nde düzenlediğimiz imza günlerinin ve interaktif etkinliklerin en çok ilgi gören etkinlikler olduğunu söyleyebiliriz. Eğlence faktörü alışveriş merkezlerinin olmazsa olmazı. Bununla beraber ziyaretçi portföyümüzün çoğunluğunu aileler oluşturduğundan, çocukların da eğlenebileceği atölye çalışmaları ve etkinlikleri gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Gayemiz ziyaretçilerimizin alışveriş ihtiyaçlarını giderirken, sosyal ihtiyaçlarını da giderebilmesi.

Marka karmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Marka karması alışveriş merkezleri için imaj değeri taşıyan önemli bir artı değer. Kulesite Alışveriş ve Eğlence Merkezi olarak ulusal ve uluslararası alanda çeşitli sektörlerin bulunduğu 130 seçkin markayı bünyemizde bulunduruyoruz. Yenilenme sürecinde alışveriş merkezimizde bulunan marka sayımızı ve marka karmamızı artırmayı hedefliyoruz.

Yılda 12 milyon ziyaretçi

Ziyaretçi sayınızı öğrenebilir miyiz?
Alışveriş merkezlerinde ziyaretçi sayılarını etkileyen ya da tetikleyen bazı unsurlar var. Lokasyon bu unsurlardan biri. Kulesite Alışveriş Merkezi olarak, Konya’nın en değerli lokasyonuna sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Yılda 12 milyon ziyaretçiyi alışverişin ve eğlencenin merkezinde ağırlıyoruz. Yaptığımız etkinliklerle ve yeni markaların alışveriş merkezimizin bünyesine katılmasıyla mevcut ziyaretçi sayımızın daha da artıracağımıza inanıyoruz.

Kulesite’de ziyaretçiler ne gibi etkinliklere misafir olacaklar? Önümüzdeki dönem etkinlik takviminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ziyaretçilerin alışveriş merkezlerine sadece alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak için gelmediğini biliyoruz. Alışveriş merkezleri artık sosyalleşme aracı. Ziyaretçi kitle alışveriş yaparken aynı zamanda eğlenmek de istiyor. Günün stresinden sıyrılabileceği, bireysel yahut ailesiyle sosyal yaşamına renk katabileceği alışveriş merkezleri, ziyaretçiler tarafından daha çok tercih ediliyor. Biz bu durumun farkındayız. Ziyaretçilerimizin alışveriş ihtiyaçlarını giderirken, eğlenebileceği etkinlikler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İnteraktif etkinlikler ve imza günleriyle ilgili yeni planlamalar yapıyoruz.

Kulesite’nin renovasyonuyla ilgili bir projeniz var mı, bilgi alabilir miyiz?
Değişimin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesi, mimarı alandaki yenilikler, tüketici davranışlarındaki değişimler, bugün alışveriş merkezlerini renovasyon sürecine götüren süreçlerden sadece bazıları. Her şey hızlı bir şekilde değişiyor ve tüketiliyor. Bu sürece ayak uydurmak zorundayız. Kulesite olarak bu sürece kayıtsız kalmamız mümkün değil. Yenilenme sürecimizde marka karmamıza yeni markalar katılacak. Bu markaların, ziyaretçilerimizin alışveriş deneyimlerine olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bunun dışında iç mimarimizde ve foodcourt katında da birtakım değişiklikler planlıyoruz.