Kukla Müzesi İstanbul'da açıldı

İstanbul Uluslararası Kukla Festivali Genel Sanat Yönetmeni ve Karagöz Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Özek’in koleksiyonundan oluşan Kukla Müzesi “Dünya Kuklaları” Metropol İstanbul’da açıldı. Müze, 6 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek

Kukla Müzesi İstanbul'da açıldı

Sanatın, modanın, dünya mutfağının, alışverişin ve aile boyu eğlencenin Ataşehir’deki buluşma noktası Metropol İstanbul, toplam 115 parçadan oluşan “Dünya Kuklaları” müzesine ev sahipliği yapıyor. Hindistan, Tayland, Endonezya, Almanya, Myanmar, Türkiye, Çin, Vietnam, Fransa, Bulgaristan, Mısır, Tunus, İtalya gibi ülkelerden gelen birbirinden orijinal kuklaların yer aldığı müze 6 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

 

Dünya kuklaları bir arada

 

Müzede; altın malzemelerle hazırlanmış “Myanmar ipli kuklaları”, 14. yüzyıldan kuklalar ve Hindistan’ın “dev gölge kuklaları” mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölümler arasında. Güçlü bir görsel yaklaşımla ince el işçiliğinin bir araya geldiği Çin “gölge kuklaları” büyük küçük herkesin ilgi odağı haline gelecek. Vietnam’ın nadir bulunan “su kuklası” da oynatım tekniğiyle en çok ilgi çeken kuklalar arasında yer alıyor. Müzenin bir bölümü ise Türk gelenekselliğinin temsilcilerinden “Karagöz” figürleriyle bezeli.

 

Ekim ayında her Pazar ücretsiz kukla gösterisi

Metropol İstanbul’da, kukla müzesi açılışına özel Ekim ayı boyunca her Pazar günde üç seans olacak şekilde hazırlanan kukla gösterileri, kukla seven tüm çocukları bekliyor. Metropol İstanbul, bu yıl 22.si gerçekleşecek Uluslararası Kukla Festivali’nin Türkiye bacağına da 1-2-3 Kasım tarihlerinde ev sahipliği yapacak.