Kripto para furyasına Walmart’ta ekleniyor!

Kripto para furyasına Walmart’ta ekleniyor!

Gelir ve çalışan sayısına göre dünyanın en büyük perakende şirketi Walmart’ın kurum içi bir kripto para patenti başvurusunda bulunduğu bildirildi.

 

Walmart’ın bu adımı, en büyük rakibi olan Amazon üzerinde avantaj sağlamak için yaptığı düşünülüyor. En önemlisi de bu adımın sosyal medya devi Facebook’un kendi kripto parası Libra’yı duyurmasından sonra gelmesi dikkat çekiyor.

 

Haberlere göre, 2019 Temmuz’un son günü, Walmart fiat paraya dayanan bir kripto para başvurusunda bulunmuş. Bu tabii ki DLT kullanılarak desteklenecek. Facebook’un Libra’sı gibi Walmart’ın kripto parası da stabil coin olacak.

 

Haberlere göre, Walmart’ın stabil coini, müşterilere alış verişlerinde tasarruf etme imkanı sunacak. Ayrıca düşük gelirli müşteri tabanının finansal hizmetlere erişebilmelerine katkı sağlamak amacını taşıyor. Walmart ayrıca bu Stabil Coin hesaplarının ya ücretsiz ya da çok düşük ücrete sahip olacağını belirtiyor. Hatta faiz geliri bile getirebileceğini savunuyor.

 

Walmart’ın büyüklüğü göz önüne alındığında, kripto para sektörü için bu koca bir gelişme olarak duruyor. İstatistiklere göre Walmart, gelire ve çalışan sayısına göre dünyanın en büyük şirketi olarak biliniyor. Perakende devi yıllık 500 milyon dolar kazanıyor ve dünya genelinde 2.2 milyon kişiye iş imkânı sağlıyor. Bu rakam birçok ülkenin nüfusundan bile daha fazla.

 

İddialara göre Walmart bu kripto parayı “müşteri bilgilerini toplayarak tüketici davranışlarını tahmin etmek, müşteri satın alma geçmişini toplamak, firmanın kârlılığını artırmak” amacıyla kullanmak niyetinde.

 

Öyle görünüyor ki Walmart kripto ile ilgili adım atan tek perakende devi değil. Amazon da blockchain ile ilgili iki patent başvurusunda bulunmuştu.bu haber koinmedya.com'da yer alan Cavanşir Gadimov'un özel haberinden alıntıdır.