Kredi Kartında Tüketici Şikayetleri Artıyor

26 Şubat 2008 Salı

Tüketicilerin giderek bilinçlendiğini belirten TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, Tüketiciler, geçen yıl en çok kredi kartlarından alınan yıllık ücretler konusunda şikâyetçi oldu dedi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, tüketicinin her geçen gün bilinçlendiğini, Tüketicinin Korunması Kanunu'nun sağladığı haklardan yararlanmayı öğrendiğini söyledi.Çetin, tüketicilerin geçmişte hak arama konusunda çok isteksiz davrandıklarını hatırlatarak, tüketicilerin hakkını savunma konusunda eskiye oranla daha aktif olduğunu ve hakem heyetlerine başvuruların arttığını belirtti.Tüketicilerin, yaklaşık 7 yıl önce yaşanan ekonomik krizin ardından haklarını aramaya, savunmaya başladıklarını ve tüketici birliklerinin harekete geçtiğini ifade eden Çetin , şöyle konuştu: Eskiden tüketici hakları diye bir olgu bilinmiyordu. Tüketicilerin korunmasına yönelik kanunlar çıktıkça insanlar daha kolay hak aramaya başladı. Sivil toplum kuruluşları ve tüketici örgütleri sayesinde vatandaşlarımız tüketici hakları konusunda bilinçlenmeye başladı. Zaman içinde tüketiciler haklarını öğrendikçe ve hak aramada sonuç aldıkça, daha çok hak aramaya başladı. Bu da Türk halkının tüketici olarak hak arama konusunda bilinçlendiğini gösteriyor. Şimdi ise il ve ilçelerdeki hakem heyetleri mahkeme gibi çalışmaya başladı.Çetin, tüketicilerin hak arama konusunda ilerleme kaydetmelerine rağmen, işin takibi konusunda biraz gevşek olmaları sebebiyle gelinen seviyenin yeterli olmadığını vurgulayarak, tüketicilerin kendi sorunlarını çözmede daha aktif bir rol almalarını beklediklerini, gelecekte bunun da gerçekleşeceğine inandıklarını dile getirdi.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri