Kraft Foods ikiye bölündü

03 Ekim 2012 Çarşamba

Dünyanın gıda devi Kraft Foods ikiye bölündü ve atıştırmalık ürünler şirketi “Mondelēz International” adını aldı

kraft-foods-ikiye-bolundu

Dünyanın önemli çikolata, bisküvi, sakız ve şekerleme üreticisi Mondelēz International Inc. yeni bir şirket olarak kuruluşunu Türkiye’de kutladı. Şirketin Gebze tesislerinde yapılan etkinlik, dünya çapında yaklaşık 100 bin Mondelēz International çalışanının, 80’den fazla ülkedeki 300 ofis, ar-ge merkezleri, dağıtım merkezleri ve fabrikalarda yaptığı kutlamalardan biri oldu.

Daha önce Kraft Foods olarak anılan ve Cadbury, Jacobs, LU, Milka, Nabisco, Oreo, Tang ve Trident’in dahil olduğu dünyanın en çok sevilen yiyecek ve içecek markalarının üreticisi, Kuzey Amerika’da bulunan temel gıda ürünleri işini 1 Ekim itibarıyla bünyesinden ayırarak şirket ismini “Mondelēz International” olarak değiştirdi.

“Lezzetli dünya” anlamına gelen Mondelēz sözcüğü, Latince’de “dünya” anlamına gelen “monde” ve “lezzetli” kelimesinin eğlenceli bir şekilde ifade edilişi olan “delēz” sözcüklerini bir araya getirerek oluşturuldu.

Mondelēz International Inc. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Irene Rosenfeld, “Bu gün çok özel bir gün. Mondelēz International olarak tüketicileri mutlu etmek üzere eşsiz biçimde konumlandırılan küresel atıştırmalık şirketi olarak başlangıcımızı yapıyoruz. Biz, dünyanın en harika yeni kurulan şirketiyiz. 36 milyar dolar ciroya ve Oreo, Cadbury ve Milka gibi dünya çapında nesiller boyu sevilen markalara sahibiz” dedi.

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü Kostas Vlachos ise “Adımız yeni olabilir ancak yıllardır Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bugün çok heyecan verici bir geleceğin başlangıcı... 2 Ekim Salı günü Gebze tesislerimizde çalışanlarımızla birlikte bu yeni başlangıcı kutlamış bulunuyoruz” diye konuştu.

Kraft Foods adı altında Türkiye’de 1993 yılından beri faaliyet sürdüren Mondelēz International, Türkiye’de en çok satan ürünler arasında bulunan First, Falım, Kent, Olips,  Jelibon, Milka, Toblerone, Patos, Jacobs gibi markaları çatısı altında bulunduruyor.

Türkiye’de biri Gebze’de diğeri Pendik’te olmak üzere iki önemli üretim tesisine sahip olan şirket, 660’ı beyaz yakalı, bin 140’ı mavi yakalı olmak üzere toplam bin 800 personel istihdam ediyor. Mondelēz International, distribütörleri üzerinden de yaklaşık 2 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor.

Mondelēz International hakkında
Mondelēz International Inc. (NASDAQ: MDLZ), çikolata, bisküvi, sakız, şekerleme, kahve ve toz içeceklerde dünya lideri. Kuzey Amerika temel gıda ürünleri işini Ekim ayı itibarıyla ayırmasının ardından şirket, eski Kraft Foods Inc.’nin küresel atıştırmalık ürünleri ve gıda markalarını bünyesinde barındırıyor. Mondelēz International’ın portföyünde Cadbury ve Milka çikolata, Jacobs kahve, LU, Nabisco ve Oreo bisküvileri, Tang toz içecekleri ve Trident sakızları gibi cirosu birkaç milyar doları bulan markalar bulunuyor. 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Mondelēz International’ın yıllık cirosu yaklaşık 36 milyar dolar.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri