Koton’a Hollanda’dan ortak geldi

Silk&Cashmere, Yargıcı derken, Koton’a da yabancı ortak geliyor. Hollanda merkezli Nemo Apperal BV, 24 yıl önce 25 metrekarelik mağazayla yola çıkan 284 şubeli Koton’dan hisse alacak

Koton’a Hollanda’dan ortak geldi

Türk hazır giyim markaları dünya çapında mağazalaşma yarışına girerken, yabancı şirketler de Türklerle ortak olmak için sırada bekliyor. Son dönemde özellikle uluslararası fonların radarına giren Türk markalarına bir yenisi daha eklendi. Ortadoğu’nun en büyük bankası National Commercial Bank’ın (NCB) yatırım kolu Eastgate, Silk & Cashmere’e, Kuveytli Global Investment House’un da Yargıcı markasına ortak olmasının ardından şimdi de Koton yoluna yabancıyla devam etmeye hazırlanıyor. 1988’de kurulan ve bugün Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden biri olan Koton Mağazacılık’ı almak için masaya oturan şirket ise Hollanda merkezli Nemo Apparel BV. Resmi kurumlara da hisse satışı için başvuran taraflar imzaları önümüzdeki günlerde atmaya hazırlanıyor. Amsterdam merkezli Nemo Apperal BV’nin Koton’dan istediği hisse oranı ise henüz belli değil.

284 mağazası var
Eski bir deniz subayı olan SAT Komandosu Yılmaz Yılmaz ve eşi Gülden Yılmaz’ın kurduğu Koton’un temelleri Kuzguncuk’taki 25 metrekarelik mağazayla atıldı. Marka, şu anda 150 bin metrekarelik bir zincire dönüştü ve 200’ü Türkiye’de toplam 284 mağazası bulunuyor.

2008’de Winmax’ı kurdu
Yıllık 500 milyon dolardan fazla ciro elde eden Koton’a dünyanın en büyük fonları da ilgi gösteriyordu. Markanın vitrine çıkan hisse oranı ise yüzde 20 olarak belirlendi. TüvTurk’un yüzde 33’ünü alan Bridgepoint, Katarlı fon Qinvest ve 130 milyar dolarlık aktifi bulunan ABD merkezli yatırım fonu Blackstone, Koton’la görüşen firmalar olarak biliniyordu. Büyük bedenden deniz koleksiyonuna, aksesuardan ev kıyafetlerine farklı segmentleri vitrininde sergileyen Koton, yabancı ucuz giyim markalarına karşı 2008’de Winmax adlı ikinci mağaza konseptini yarattı.

Kaynak: Kerim Ülker / Sabah