Koton “taklit” davasıyla karşı karşıya

Türkiye’nin önde gelen moda perakendecisi Koton mağazalarında satışı yapılan bir ürün için ‘taklit’ davası açıldı

Koton “taklit” davasıyla karşı karşıya

Yurtiçi ve yurtdışında 486 mağazası bulunan moda perakendecisi Koton'a (Koton Mağazacılık Tekstil San. ve Tic. A.Ş), karşı taklit ürün davası açıldı. Bakırköy 1. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde açılan davada, davacı konumda Akspa Tekstil San. ve Tic. Ltd. şirketi yer aldı. Hürriyet'in haberine göre 22 Ağustos günü açılan davanın dilekçesinde, Koton’a yönelik bir takım suçlamalar yer alıyor.

 

Akspa Tekstil avukatı Mehmet Yıldırım’ın imzasını taşıyan dava dilekçesinde, Koton’un,  'marka hakkına tecavüz' ederek haksız rekabete yol açtığı öne sürüldü. Dilekçeye göre, Akspa Tekstil dantelli ürünler konusunda bilinen bir üretici. Şirket, kendi tasarımı olan ürünleri de Türk Patent Enstitüsünde tescil ettirdi.
 
Davacı numuneyle mahkemeye gitti
Dilekçede yer alan bilgilere göre, Akspa Tekstil tarafı, Koton’un, Bakırköy’de bulunan bir AVM’deki mağazasında, kendilerine ait desenlerin kullanılarak üretilen ürünlerin satışının yapıldığını öğrendi. Anılan mağazada bir ürün satın alınarak konu mahkemeye taşındı. Geçen Temmuz ayında yapılan başvuruda, mahkemeden 'tespit' talebinde bulunuldu.
 
Heyet inceleme yaptı 
Mahkeme heyeti ile  birlikte bilirkişi, Koton’un iki büyük AVM’deki mağazasında inceleme yaptı. Benzer oldukları iddia edilen ürünün fotoğrafları çekildi.


Bu haber BusinessHT'de yer alan haberden alıntıdır.