Koronavirüs döneminde tüketim alışkanlıklarımız değişti

Koronavirüs döneminde tüketim alışkanlıklarımız değişti

Sosyal hayatı ve alışkanlıkları değiştiren Koronavirüs Salgını, alışveriş sepetine de yansıdı. Tüketiciler bu yeni dönemde doğal ürünlere yönelmeyi tercih etti. Salgın döneminde tatlı ürün tercihlerinde yapay şekerli ürünler, yerini bağışıklık sistemini güçlendiren doğal, saf ve ham bala bıraktı. Bal Üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, bu dönemde satışların yüzde 40’a yakın arttığını açıkladı.

 

Dünyada yeni bir dönem başlatan ve alışkanlıkları değiştiren Koronavirüs, alışveriş sepetini de etkiledi. Bu dönemde tüketiciler endüstriyel gıda mamulleri yerine doğal ve katkısız ürünlere yöneldi. Koronavirüs ve daha birçok tehlikeye karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler başta bal olmak üzere diğer ürün gruplarında da katkısız gıdaları tercih etmeye başladı. Balın yanı sıra diğer arı ürünleri polen, propolis ve arı sütü gibi gıdalara da talep arttı.

Salgın sürecinden beri özellikle kahvaltıda, yapay şekerli ürünler yerine katkısız ham balın tercih edildiğini belirten Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, bu durumun bal satışlarına yansıdığını ifade etti. Satışların artmasında Ramazan’ın da etkili olduğunu sözlerine ekleyen Bal Üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, şu bilgileri paylaştı: “Salgının ülkemizde görülmeye başladığı tarihten itibaren, mağazalarımızın açık olduğu dönemde ve sonrasında satışlarımız yüzde 40’a yakın arttı. Mağazalarımızın kapalı olduğu dönemlerde de müşterilerimiz online satış kanallarımıza yöneldi. Salgın sürecinde insanlarımız, bağışıklık sistemini destekleyen, tatlı ihtiyacını doğal yollardan gideren ve içerisinde katkı maddesi bulunmayan balı tercih etmeye başladı. Balın yanı sıra polen, propolis, arı sütü ve bunlardan elde edilen karışımlara da ciddi bir talep oluştu. Bu da gösteriyor ki insanlar sadece kahvaltıda bal yemiyor diğer arı ürünleriyle birlikte takviye gıda olarak da kullanıyor. Satışlarda yaşanan artışın bir diğer nedeni de Ramazan’ın gelmesi. Laboratuvar değerlerine sahip katkısız ham bal, yapay şekerli ürünlere göre daha besleyicidir ve şeker ihtiyacını doğal yollarla giderir. Gün içerisinde ani insülin değeri değişikliklerine sebep olmaz. İnsanlarımız bu sebeple gerek sahurda gerekse iftarda daha fazla bal tüketiyor. Birçok hastalığın temelinde endüstriyel gıdaların yattığı artık bilinen bir gerçek. Bu sebeple yapay şekerli ürünlerin yerine bal tüketiminin artması, ticaretten ziyade toplum sağlığı için güzel bir gelişmedir.”

 

 

Bakanlığın kararı da etkili oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 22 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınladığı tebliğin de bala olan güveni artırdığını ifade eden sektörün deneyimli ismi Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, şurup ve aroma vericiler ile hazırlanan balımsı ürünlerin yasaklanmasının satışlara olumlu şekilde yansıdığına dikkat çekti. “Güven artınca talep de arttı” diyen Aksoy, “Bakanlığın kararı henüz çok yeni. Bu kararın etkisini daha sonra tam olarak göreceğiz. Bizim uyarımız şudur; tüketiciler her zaman bilindik, güvenilir yerlerden bal ve arı ürünleri alsın. Ne olduğu belli olmayan, üretim yeri bilinmeyen ürünlerden uzak dursun.”