Konfor ve ergonominin ihracat yıldızı: Siesta!

1978 yılında çalışmalarına start veren Siesta, 1990’lı yıllarda hız verdiği çalışmalarıyla ihracata da yönelerek günümüzde 100 ülkeye ürün ihraç eden önemli bir üretici konumunda. İlk bin ihracatçı firma arasında kendisine yer bulan Siesta, kendi sektörünün özelinde bakıldığındaysa ilk sırada yer alıyor. Ar-Ge ve inovasyona verdikleri önemi estetik kaygısıyla çok farklı tüketiciye dokunmak düşüncesiyle açıklayan Işılplast AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar, Perakende.org için firmaya dair çok önemli açıklamalarda bulundu

Konfor ve ergonominin ihracat yıldızı: Siesta!

Röportaj: Onur Kaya

 

1978 yılından bu yana sektörünün lideri olarak hizmet veren Siesta’nın yol hikâyesinden kısaca bahsedebilir misiniz?

1978 yılında lşılplast Plastik Sanayi ve Ticaret AŞ olarak kurulan Siesta bugün, Türkiye’nin en büyük plastik bahçe mobilyaları üreticisi olarak sektörde lider konumda yer alıyor. 1978’de başlayan plastik üretimine, 1987 yılında Türkiye’nin ilk plastik bahçe mobilya markası Siesta olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 90’lı yıllarda hızlanan faaliyetlerimiz ve ihracata yönelik gerçekleştirdiğimiz atılımlarla, 1993 yılında 40 bin metrekare alanda konumlanan Büyükçekmece’deki fabrikamıza taşındık. Tasarım ve kalite odağında üretimlerini gerçekleştiren Siesta bugün, 200’den fazla çalışanıyla 100 ülkeye ürünlerini ulaştırmaktadır.

 

İhracat konusunda oldukça önemli bir başarı grafiğiniz var. İhracatta şu an işler nasıl gidiyor? Hangi bölgelere daha fazla hizmet sunuyorsunuz?

İhracatta hem mobilya sektöründe hem de Türkiye’de önemli bir konumdayız. TIM rakamlarında ilk bin ihracatçı firma arasında yer alırken, plastik ürün ihracatçıları arasında ilk 100 ve sektörde de en çok ihracat yapan birinci firma konumundayız. Globalde de ilk 10 firma arasında yer alıyoruz. Bu bizim için önemli bir başarı. Siesta’nın tüm dünyada bilinen bir marka olması ve her mekâna ulaşabilmesi için de markamızı ve ürünlerimizi sürekli yeniliyor iş ortaklarımızla birlikte büyüyoruz. İhracatta şu an iyi bir konumdayız, dünyanın çok farklı noktalarına, Amerika’dan Afrika’ya kadar üretimlerimizi ihraç ediyoruz. AB özellikle de Fransa ve İtalya bizim için çok önemli iki ülke. Belçika, Hollanda, Yunanistan, Almanya gibi ülkelere de ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Avustralya ve Amerika’da ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında yer alıyor.

 

Türkiye büyümenizdeki yol haritanızı nasıl kurguluyorsunuz peki? Yurt içi odak noktanız nedir?

Ürünlerimizde kalite ve dayanıklılığa önem veriyoruz, müşterilerimizle aramızda oluşturduğumuz aidiyet de bu üretim yaklaşımımıza dayanıyor. Türkiye’de “kalite ve tasarım” odağında iç ve dış mekânlar için plastik mobilyalar üreten bir marka olarak konumlanmak istiyoruz. Bu anlamda paydaşlarımızla iletişimiz bizler için önemli. Dünyaca ünlü otel ve restoranlar Siesta’yı tercih ediyor. Türkiye’de de birçok zincir otellerin lobisinde, oturma alanlarında ve sahillerde Siesta’yı görebilirsiniz. Türkiye’de her bölgeye ulaşmayı hedefliyoruz, şu anda Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde birçok satış noktasında ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

 Daha fazla bölgede hizmet sunmak ve büyümek için planlamalarınızda neler var?

Yeni bayi arayışlarımız sürmekte, fuarlara katılım sağlayarak yeni müşterilere ulaşmaya çalışıyoruz, koleksiyonumuza sürekli yenileyerek ve geliştirerek farklı müşterilerin ilgisini çekmeye çalışıyoruz.

 

Çalışma prensiplerini karşılaştırdığımızda globalle Türkiye arasındaki farklardan bahsedebilir misiniz?

AB ülkeleri Amerika ve Avustralya’daki müşterilerimiz siparişlerini bir program ve planlama dahilinde oluştururlar, özellikle Amerika ve Avustralya nakliye süreleri uzun olduğu için bu bölgelerde satışlarımız eylül ayında başlamaktadır. AB ile yakın olma avantajımızı sonuna kadar kullanıp ürünlerimizi çok hızlı şekilde tedarik ediyoruz bu da uzak doğu ürünlerine karşı tercih edilmemizi sağlıyor. Türkiye pazarı ise tamamen farklı dinamiklerden oluşmakta, maalesef ülkemizde son dönemdeki ekonomik yavaşlama, müşterilerimizi hızlı alım yapmaya itiyor ve bu da programsız sipariş anlamına geliyor. Türkiye ile global arasındaki en büyük fark bizim açımızdan bu. Avrupa’nın en büyük kapasitelerinden biri olarak tüm taleplere cevap vermek için elimizden geleni yapıyoruz.

 

Ürettiğiniz ürünlerde dizayn ve rahatlığı bir arada sunmak en büyük önceliklerinizden aslında. Bu konudaki Ar-Ge çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz? Bu konudaki ekibiniz nasıl bir çalışma prensibine sahip?

Firmamız her ürününün önce 3D baskısını oluşturup tüm konforunu ve ergonomisini test eder, gerçek kalıp yatırımı çok yüksek maliyetli ve geri dönüşü olmadığı için tüm detayları 3D numune üzerinde düzeltip, sonuçlandırıp, kalıplarımıza hatasız şekilde başlıyoruz. Ürünlerimizi Türk ve İtalyan tasarımcılarla birlikte tasarlıyoruz. İlk örnek numuneyi İtalya’da üreterek Türkiye’ye getiriyoruz. Tasarımı tamamlamış orijinal kalıplar fabrikamızda Ar-Ge ve Ür-Ge ekibinin onayından geçerek üretiliyor.

 

Gelecekte nasıl bir tüketici profili bekleniyor? Gelişen teknolojiyle sunduğunuz tasarımlarla nasıl bir tüketici profiline hitap edeceksiniz?

Teknoloji ve inovasyon üretimin her aşamasında öncelikli hale geldi. Hızlı ve pratik kullanımı, teknolojiyle uyumlu ürünler ön plana çıkarken biz de kullandığımız malzemeler ve tasarladığımız ürünlerle, esnek ve pratik, her mekâna uygun tasarımları estetik dokunuşlarla farklı kitlelere ulaştırmayı amaçlıyoruz.

 

Hizmet verdiğiniz sektörde “moda” olarak tabir edilen süreç nasıl gelişiyor? Yılın trendleri nasıl belirleniyor?

Mobilya pazarındaki gelişmeleri takip ederek yeni trendleri tespit ediyoruz. Müşterilerimizle pazarın talepleri üzerinden görüş alış verişi yapıyoruz. Elde edilen bilgiler değerlendirilerek, yeni yapılacak tasarım ile ilgili görüşler paylaşılarak fikir üretme süreçleri oluşturuyor, hedef pazar ve kurumsal tercihler değerlendirilerek, trendlere uygun tasarımları hayata geçiriyoruz.