Koç Topluluğu 11 şirketiyle en iyi işverenler arasında

Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan Topluluğu olarak “Dünyanın En İyi İşverenleri” listesinin ilk 100’ünde yer alan Koç Topluluğu, insan kaynakları uygulamaları ile fark yaratmaya devam ediyor

Koç Topluluğu 11 şirketiyle en iyi işverenler arasında

Yönetim danışmanlığı ve insan kaynakları alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Aon Hewitt'in işveren mükemmelliğini ölçümlediği “En İyi İş Yerleri” araştırmasında ödüle lâyık görülen 18 şirketin 11’i Koç Topluluğu Şirketleri’nden oluştu. Ülkemizin dört bir yanındaki 175 şirketin dâhil olduğu araştırmada katılımcılardan işyeri ortamı ve çalışan deneyimi ile ilgili geri bildirimler alınırken; şirketler, bağlılık, liderlik, performans kültürü ve işveren markası endeksleri üzerinden sıralandı.

 

Ödül alanlar listesinde, Koç Holding’in yanı sıra Koç Topluluğu’ndan Bilkom, Demir Export, Entek, Ford Otosan, Koç Finansman, Otokoç Otomotiv, Setur Marinaları, THY Opet, Tofaş ve Vehbi Koç Vakfı yer aldı.

 

“İnsan Kaynakları uygulamalarımızın merkezi: Eşitlik – Gelişim – Yetenek”

Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Burak Akkol, Koç Topluluğu’nun insan kaynakları uygulamaları ile uluslararası arenanın önde gelen ödüllerine lâyık görülmekten ötürü gurur duyduklarını belirtti. Her yıl 2,5 milyona yakın iş başvurusu aldıklarını ve bünyelerine yılda 12 – 15 bin arasında yeni çalışma arkadaşı katıldığını aktaran Özgür Burak Akkol: “Çalışma ortamımızın değişime, iş birliğine ve yeniliğe açık bir yapıda olmasını sağlamak en önemli önceliğimizi oluşturuyor. Küresel vizyonumuzu da güçlendirmek hedefiyle, her alanda olduğu gibi insan kaynakları alanında da yenilikçi bir yaklaşımla tüm süreçlerimizi tasarlıyoruz. En doğru stratejilerin dahi, doğru liderler, yöneticiler ve çalışanlar olmazsa, planlandığı gibi hayata geçemeyeceğini ve başarılamayacağını biliyoruz. Bu nedenle de uzun vadeli planlarımızın kalbinde çalışma arkadaşlarımız bulunuyor. Kurucumuz merhum Vehbi Koç’un ‘Sermaye bulunur, makine alınır, teknoloji transfer edilir; fakat iyi eğitilmiş insan gücü yoksa netice almak zordur’ yaklaşımı insan kaynakları felsefemizin merkezini oluşturmaktadır. Son 4 yılda çevik ve girişimci bir kültür için insan kaynakları süreçlerimizde stratejik bir dönüşüm yaşadık. Bugün insan kaynakları uygulamalarımızın merkezinde “Eşitlik – Gelişim – Yetenek” unsurları yer alıyor. Topluluğumuz için en uygun ve nitelikli insan gücünü istihdam etmek, çalışma arkadaşlarımıza gelişimleri için imkân sağlamak ve geleceğin liderlerini yetiştirmek en önemli hedeflerimizi oluşturuyor.”