Kilikya Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'ne damga vurdu

Kilikya, Anadolu’dan Dünyaya açılan markalar arasında yerini alarak Adana Şalgamının tanıtımını yaptı.

Kilikya Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'ne damga vurdu

Kilikya Şalgam , Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Anadolu'nun yöresel ve geleneksel ürünlerinin Ankara'dan dünyaya pazarlanması amacıyla bu yıl 2. Kez gerçekleştirdiği organizasyonda Adana Şalgamının tanıtımını yaptı.

 

Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde , şalgam sağlıklı , lezzetli ve işlevsel bir ürün olması özelliği ile  katılımcılarda  ilgi uyandırdı.

 

Dünyada trend durumunda olan “Doğaya dönüş”, “Sağlıklı yaşam” ve “Doğal beslenme”  yaşam stilleri hızla ilerlerken , şalgamın bilimsel olarak kanıtlanmış sağlık açısından işlevsel  ve doğal bir ürün olması,  diyetisyenlerin tavsiye edilebildiği bir ürün olması dünya pazarında aranan bir ürün olma konumunu güçlendiriyor.

 

Gastronomide farklı tatları eşleştirerek yeni trendler geliştirme akımı hızla ilerlerken , şalgamın yeni tatlarla birleştirilecek ve  bu amaca uygun geliştirilebilecek  alternatif  bir ürün olması yanı sıra , ev dışı tüketim sektörünün artması ile şalgamın her yiyeceğin yanında damak tadını destekleyici tercih edilen bir içecek olması, son kullanma tarihinin uzun olması Dünya ticareti için sunduğu bazı avantajlar arasındadır.

 

30 ‘u aşkın ülkeye  ihracatı gerçekleştirilen Kilikya Şalgam , mor havucun fermente edilmesi ile üretilen acılı ve acısız seçenekleri ile , cam ve pet şişelerde 300ml, 1 lt, 2 lt ve 5 lt  ambalajlarda vazgeçilmez bir içecek alışkanlığı yaratmak için çalışmalarını devam ettirmektedir.