Perakende PageSkin

Kiğılı terzilerine Atatürk'ü sordu

Geçen yıl yayınladığı 10 Kasım filmi ile büyük yankı uyandıran Kiğılı, bu yıl da 10 Kasım için hazırladığı filmle izleyicilerin karşısına çıktı

Kiğılı terzilerine Atatürk'ü sordu

Kiğılı’nın deneyimli terzilerine ve ustalarına “Atatürk ile aynı dönemde yaşasaydınız, ona nasıl bir kıyafet dikerdiniz?” diye soruldu. Gelen yanıtlar ise izleyen herkesi duygulandırmaya yetti.

 

Hikayesi O’nu kaybettiğimiz yıla uzanan bir marka

 

Kiğılı’nın hikayesi; O’nun ebediyete ulaştığı 1938 yılına dayanıyor. Erkek giyim kategorisinin 81 yıllık öncü bir markası olarak Kiğılı’nın başarı hikayesinde yıllarını bu mesleğe adamış terzilerinin rolü büyük… Tam da bu nedenle, bu yılki 10 Kasım filminde Kiğılı’nın Atatürk’e bakış açısını bu ustaların gözünden ve onların cümleleriyle vermek isteyen Kiğılı, “Peki, Atatürk’le aynı dönemde yaşasaydınız, ona nasıl bir kıyafet dikerdiniz?” diye sordu.

 

Filmde, bugünün en iyi kıyafetlerini diken bu ustalar, ona dikecekleri kıyafetleri tarif edemedi. Kıyafetleri tarif edemediler; ama ağızlarından çıkan her bir sözcük, O’nu en güzel şekilde tarif etmenin, anlatmanın yolu oldu. “Ateş’ten gömlek giyen birine, nasıl bir gömlek dikersiniz ki” dediler. Atatürk’ün kıyafetinin sadece bir giysi değil bir değer olduğunun altını çizdiler.

 

Ayakkabı ustaları ise, “Ben onun için bir ayakkabı tasarlasam bile, nice savaşlarda, Samsun’dan Erzurum’a Sivas’a, Anadolu’nun her köşesinde adım adım gezen bir ayakkabının değerinde olmaz ki...” diye cevapladı soruyu.

 

Detaylarla güçlendirilmiş bir prodüksiyon

Tam bu noktada, terzinin elinden masaya dökülen mavi kumaş Atatürk’ün yola çıktığı denize dönüştü; kumaşın tam ortasından Bandırma Vapuru’nun silueti geçti. Odanın ortasında duran saat ise tam 9’u 5 geçe de durmuştu. Kiğılı, geçen yıl olduğu gibi bu sene de, Atatürk’ü klişe ve ezberlenmiş sözcüklerle değil, ona duyduğu saygı ve özlemi en içten duygularıyla, tam da kendi işine uygun bir şekilde aktarmayı başardı.

 

YouthWorks imzası taşıyan filminin prodüksiyonu Kala Film’e ait; yönetmenlik koltuğunda ise Serter Tırmık yer alıyor. Filmin sonunda herkesin içini titreten ses ise sevilen sanatçı Emre Kınay’a ait.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin