Kıbrıslı perakendeciler "PerakenDEğişti"de tartıştı

KKTC’de ilk kez düzenlenen, PEBEV tarafından organize edilen “PerakenDEğişti” Konferansı, Girne Cratos Premium Hotel’de bugün gerçekleştirildi

Kıbrıslı perakendeciler "PerakenDEğişti"de tartıştı

Murat KÜÇÜK, Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU, Uğur TATLI / Kıbrıs

Perakende Bilgi Evi (PEBEV), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bir ilk gerçekleştirdi. KKTC perakende sektörünün gelişimine katkıda bulunmayı ve sektöre hizmet verenleri bir araya getirerek iletişim platformu sağlamayı amaçlayan, KKTC’de bir ilk olan PerakenDEğişti Konferansı, Girne Cratos Premium Hotel’de bugün (13 Şubat) yapıldı.

Konferansa; KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Selamet Aygün, İstanbul PERDER Başkanı İhsan Biçen, Ankara PERDER Başkanı Mustafa Altunbilek, PEBEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Okan Aras, TPF çatısı altında yer alan bölge PERDER’lerin Başkan ve üyeleri başta olmak üzere çok sayıda federasyon üyesi katıldı. Öte yandan KKTC’deki perakende sektörünün önde gelen temsilcileri de PerakenDEğişti Konferansı’na yoğun ilgi gösterdi.

Okan Aras: Nitelikli paylaşımlar gerçekleştireceğiz
Konferansın açılış konuşmasını yapan ve Mevlana’nın Yeniliğe Doğru şiiriyle söze başlayan Perakende Bilgi Evi Yönetim Kurulu Başkanı Okan Aras, “Perakendenin kahramanları sizler buraya gelerek en büyük özveriyi gösterdiniz. Daha önce "PerakenDEğişiyor" konferansını yapmıştık. "PerakenDEğişti ana temalı ilk halka Kıbrıs. Nitelikli paylaşımlar gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Günay Çerkez: Önümüzde engeller var
Okan Aras’tan sonra söz alan Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez şunları söyledi: “KKTC’de ekonomik dönüşüm yaşanıyor. Perakende sektörü adanın en hızlı gelişen sektörü. Bu sektör hazineye ciddi bir katkı sağlanıyor. Ticaretin nabzını tutan bizler, perakendenin potansiyelini iyi biliyoruz. Sektörün önünde engeller var. Son kullanıcıya giden ürünlerde ciddi maliyetlerimiz var. Ekonomik izolasyonlar ve bürokratik sorunlar perakendenin gelişimini engelliyor. Piyasayı ucuzlatarak daha rekabetçi bir yapıya bürünmeliyiz. Yüksek girdiler kapalı ekonomi durumu, piyasayı olumsuz etkilemektedir. 140 milyon euro’luk ticaret hacmi ne yazık ki Rum tarafına geçti. Lojistik maliyetli. Sektörün yasal adımları atılması gerekiyor. Adalet kurumu yavaş işliyor. Sektörün gelişimini etkiliyor. Sektörü geliştirmek adına kurumsallaşma, müşteri odaklılık, hizmet içi eğitimi yaygınlaştırmak önem arz ediyor.”

Ersin Tatar: Türkiye büyürken KKTC’yi de büyütecek
Mali disiplin sayesinde iyi yönetilmeye başladıklarını söyleyen KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar: “Türkiye gibi güçlü bir ülkeyle bir bütün olmaktan gurur duyuyoruz. Bu konferans sayesinde Türkiye ile daha da kucaklaşıyoruz. KKTC büyük bedeller ödüller ödeyerek kuruldu. Türkiye büyürken KKTC’yi de büyütecek. Perakende, ekonomiye kayıt altına almak için önemli bir sektör” dedi.

"Perakendecilerin Gücü"
Darcan Yaman: TPF bize örnek oldu

Perakendecilerin Gücü başlıklı konuşmada ilk sözü alan Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği Başkanı Darcan Yaman, derneğin kuruluşunda Türkiye’deki benzer oluşumlardan esinlendiklerini, özellikle TPF’nin vizyon ve misyonunu incelediklerini söyledi. “Derneğimizin kuruluşunda Türkiye’deki benzer oluşumları inceledik. Bu bağlamda bizim için TPF, önemli bir örnek teşkil etti. Türkiye’yle ekonomik entegrasyon anlamında fikir alışverişinde bulunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

KKTC’de yer alan perakende zincirlerinin birçok sorunla boğuştuğuna değinen Yaman, “Bugün bir market için poşet bile büyük bir maliyet. Ayrıca oldukça yüksek rakamlı elektrik faturaları sektörün yara almasına neden oluyor. Buna karşın kar marjlarımız çok az ve ciddi oranlarda vergiler ödüyoruz. Öte yandan aynı amaca hizmet eden iş yerlerinin birbirine yakın mesafeli olarak türemesi ve diğer ekonomik giderler sektörde sorun yaratıyor. Tüm bu sorunların giderilmesi için aslında hükümet yetkililerine de büyük görev düşüyor. En azından elektrikte yapılacak bir indirim ve bir yasal düzenleme ile aynı amaçlı işyerlerinin mesafesinin ayarlanması bile, sektörün rahatlamasına katkı sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Sektörün verimliliğini artırmayı ana amaç olarak benimsediklerini dile getiren Yaman, “Sektörün geliştirilebilmesi için, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ve hükümet ile iş birliği yaparak mevcut yasalarla olumlu değişiklik yapılması için çalışmalar yapmayı, fikir sunmayı, gerekirse yasaların hayata geçirilmesi için katkı koymayı planlıyoruz” diye konuştu.

İnsan Kaynakları anlamında alınması gereken çok yol olduğunu söyleyen Yaman, “Sektörel anlamda insan kaynakları departmanı oluşturacağız. Nitelikli personel yetiştirme adına eğitimler, konferanslar gibi farklı çalışmalar yapacağız” dedi.

Selamet Aygün: TPF, bir ilke imza atıyor
Sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çeken TPF Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, “Günümüz iktisadi ve sosyal hayatımızda kamu ve özel sektörden sonra üçüncü sektör olarak dernek ve vakıflar yerini almış bulunuyor. Günümüzde bazı vakıf iktisadi işletmelerinin de iktisadi hayatın içinde yer almaya ve kendi çabalarıyla ayakta kalma imkânlarını hazırlamaya başlamış olmaları sevindirici bir unsur” diye konuştu.

TPF’yi 2006 yılında Ankara’da kurduklarını hatırlatan Aygün, “Ülke çıkarlarını, perakendecilik sektöründe çalışanların ve onların bağlı bulundukları kurumların haklarını korumayı ve geliştirmeyi kendisine amaç edinen TPF, bugüne kadar önemli çalışmalara imza attı. Şu anda 323 perakende zinciri, 3 bin 321 perakende noktası ve 61 bin 592 çalışanı ve 15 PERDER derneğiyle ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

KKTC’li perakendecilere TPF’nin yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgiler de veren Selamet Aygün, sözlerine şöyle devam etti: “7 yıllık süreç içerisinde birçok konferans ve seminere imza attık. Kartepe Perakende Zirvesi, Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) Market Ekipmanları ve Teknoloji Konferansı gibi sektöre değer katan çalışmalarda üyelerimize önemli bilgiler verdik. 2013 yılında da farklı bir projeyi hayata geçireceğiz. Proje kapsamında Omurilik Felçlileri Derneği ile ortak hareket ederek bez torba üretimine başlayacağız. Omurilik felçlilerine istihdam sağlayan bu çalışma sayesinde marketlerimizdeki naylon poşet kullanımını azaltmayı planlıyoruz.”

Öte yandan gıda güvenliğine yönelik farklı bir uygulamaya yapacaklarının bilgisini veren Aygün, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak TV’lerde kamu spotu yayınlayacağız. Soğuk zincir ve gıda takviyeleri ile ilgili tüketicileri bilgilendirerek insanları bilinçlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Aygün, “Bugün önemli bir olaya imza atıyoruz. TPF’nin gücüne güç katacağına inandığımız KKTC’li perakendecileri federasyon bünyesine katarak Yavru Vatan ile bir bütün olup, KKTC perakendesine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından Maliye Bakanı Ersin Tatar, Selamet Aygün’e plaket verdi.

“Perakende ve Perakende Sivil Toplum Örgütleri”
Oturum yöneticiliğini Okan Aras’ın yaptığı Konferans’ın ilk oturumu olan “Perakende ve Perakende Sivil Toplum Örgütleri” konu başlıklı oturumda Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı ve TPF Kurucu Başkanı Şeref Songör, İstanbul Perakendeciler Derneği Kurucu ve Onursal Başkan Erdal Tüfekçi,  Kiler Perakende Grubu Genel Müdürü Nihat Özdemir, İstanbul PERDER Başkanı ve Biçen Market Genel Müdürü İhsan Biçen konuşmacı olarak yer aldı.

İhsan Biçen: Eğitimi başka bir boyuta taşıyacağız
PERDER Akademi oluşumuyla ilgili bilgiler veren İstanbul PERDER Başkanı ve Biçen Market Genel Müdürü İhsan Biçen, “Sürdürülebilirlik kavramını önemsiyoruz. İnsan kaynaklı bir sektörde yer alıyoruz. Eğitimi çok önemsiyoruz, başka bir boyuta taşımak istiyoruz. Bu bağlamda perakendecilik okulunu PERDER Akademi çatısı altında kurduk, 6 Şubat’ta dersler başladı. Sınıflarımız gümüş platin altın sınıf olarak ayrılıyor. Bu okulda nitelikli mağaza yöneticileri yetiştireceğiz. Yöneticileri eğitip ekibini yönetecek kimliğe sahip olmasını hedefliyoruz” dedi.

Zincirleşmede insan kaynakları önemine dikkat çeken Biçen, “3 aşamalı bir eğitim sürecimiz var. Çalışanların yazılı sınav, proje ödevi ve patronlarının doldurduğu anketlerin her birinden 80 puan alması gerekiyor” diye konuştu.

Şeref Songör: Aile şirketlerinin anayasası olmalı
Aile şirketlerinin bir anayasası olması gerektiğini belirten Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı ve TPF Kurucu Başkanı Şeref Songör, “Aile şirketlerinin yazılı bir anayasası olması gerekiyor. Ve bu yasaya öncelikle en tepedeki kişilerin riayet göstermesi önem arz ediyor. Bir aile şirketi olarak şu anda 7 bin kişiyi organize ediyoruz” dedi.

KKTC’nin 80’li yıllarda perakende alanında daha iyi olduğunu söyleyen Songör, “KKTC, değişimi ve gelişimi iyi yönetemedi. 1980’lerde KKTC’den Türkiye’ye ithal ürünler gelirdi. Şu an Türkiye, kendi üretimini yapan ve dışa bağımlılığını azalan bir ülke konumunda yer alıyor. KKTC bu değişime ayak uyduramadı” tespitinde bulundu. Lokasyonun önemine değinen Songör, “Verimsiz lokasyonlardaki marketlerin kapatılmasından keyif alıyorum. Verimsiz mağazayı kapatmak demek, verimli bir mağazaya daha fazla zaman ayırmak anlamına geliyor. Bu ölümle yaşam gibi doğal bir süreç” şeklinde konuştu.

Nihat Özdemir: KKTC’li perakendecilere büyük iş düşüyor
Kiler Perakende Grubu Genel Müdürü Nihat Özdemir, şunları söyledi: “Perakende sektöründe alışverişin Rum tarafına kayması kaygı verici bir durum. Bu bağlamda KKTC’li perakendecilere büyük iş düşüyor. Hizmet kalitesini artırıp, insan kaynaklarına önem veren KKTC’li perakendeciler, tüketicileri kendi mağazalarına çekebilir” açıklamasında bulundu. Türkiye’deki perakende sektörüne dair düşüncelerini de paylaşan Özdemir, “Perakende her geçen gün değişiyor. Hipermarket formatından daha çok temel ihtiyaç ürünlerinin yer aldığı discount mağazalarına bir kayış var. Tüketicinin de talebi bu yönde seyrediyor. Orta ölçekli perakende zincirleri uzun vadede daha fazla kazanç elde edecek” diye konuştu.

Erdal Tüfekçi: TPF, kamuyla olan ilişkiyi değiştirdi
İstanbul Perakendeciler Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Erdal Tüfekçi, “13 Şubat tarihe geçecek bir gün. Perakendede bir güç olmak adına organize hareket etmek çok önemli. STK’lara bu anlamda önemli görevler düşüyor. 2005’te başlayan bir süreç sonucunda TPF’nin temellerini attık. Birlikten kuvvet doğar düşüncemiz vardı. Bugün gelinen nokta doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor” dedi.

TPF’nin ve çatısı altındaki bölge PERDER’lerin kurulmasından sonra kamuyla olan ilişkilerinin boyut değiştirdiğini anlatan Tüfekçi, “Eskiden, kamudan biriyle görüşmek imkânsızdı. Artık bizi muhatap olarak dinliyorlar” şeklinde konuştu.

“Perakendede Yeni Yaklaşımlar”
Öğle yemeğinin ardından gerçekleştirilen “Perakendede Yeni Yaklaşımlar” başlıklı ikinci oturumda Üçge Elektronik Pazarlama Satış Direktörü Orhan Ataç, Zlux Genel Müdürü Zafer Avşar, Eurometall Genel Yönetmeni Oğuz Vardar, Sosyal Medya İletişim Uzmanı Özcan Yazıcı ve Obase Yazılım Genel Müdürü Haluk Alpay, Kıbrıslı perakendecilere önemli bilgiler verdi.
             
Orhan Ataç: Ulaşılabilir-kullanılabilir teknoloji müşteriye fayda sağlar
Üçge Elektronik Pazarlama Satış Direktörü Orhan Ataç, “Mağazalarda kullanılan yeni teknolojinin ulaşılabilir ve kullanılabilir olması müşteriye fayda sağlar. Ölçmek-bilmek ve yönetmek üçlüsünü yönetebilen perakendeciler bir adım öne çıkacak. Kuyruk avcısı bunlardan biri… Bu teknoloji sayesinde kasa sırası tarihe karışıyor. Bir nevi mağaza içinde sanal bir işlem yapılıyor. Ayrıca başka bir teknolojik yenilik olan radar sistemi sayesinde müşterilerin hangi alanlarda daha çok alışveriş yapıldığı görülerek ya da hangi alanlarda yapılmadığı tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir.”

Oğuz Vardar: Mağaza tasarımı satışları doğrudan etkiliyor
Eurometall Genel Yönetmeni Oğuz Vardar, “Mağaza tasarımı satışları doğrudan etkiliyor. Tasarımın ince detayları bulunuyor. Bu bağlamda tasarımcıyla yatırımcının ortak bir noktada buluşması gerekiyor. Mağaza tasarımı yaparken, 5 duyuya hitap edilmesine, ürünlerle direkt temas sağlanabilmesine, müşteriler için tasarlamaya, basit bir tasarımın olmasına özen göstermeliyiz”

Özcan Yazıcı: Sosyal medya pazarlaması önem kazanıyor
E-ticaretin önemine vurgu yapan Sosyal Medya İletişim Uzmanı Özcan Yazıcı, “Perakendede çok büyük bir değişim var. Sosyal medya pazarlaması önem kazanıyor. Satın alma süreçleri değişti. İletişim, pazar ve rekabet, tüketiciler değişti. Online ortamlardaki deneyimlere bakıyoruz. Almak istediğimiz üründe deneyim yaşamış olan insanların izlenimlerine önem veriyoruz ve bu doğrultuda satın alma gerçekleştiriyoruz. Perakende, bu sürece dâhil olma becerisi gösterdiği oranda satışları artacak. Ayrıca satış sonrasında marka müşterisiyle bağ kurarak müşterisiyle daha yakın bir temas sağlıyor. Bunun en güzel örneği online bir alışveriş sitesinin ‘ürününüzü iade ettiğiniz için teşekkür ederiz’ demesini gösterebiliriz” dedi.

Haluk Alpay: Sanal dünya büyüyor
Obase Yazılım Genel Müdürü Haluk Alpay, “Sanal dünya mobilleşme sayesinde hızlı bir büyüme kaydetti. Akıllı telefon kullananların sayısı gün geçtikçe artıyor. Şirketler kendi iç bünyelerinde de mobil teknolojiler kullanarak depo kontrolü, kasa verimliliği, satmayan ürünlerin analizleri gibi işlemleri mobil cihazlar üzerinden yapabiliyor. 2015’te 5 milyar akıllı telefonun kullanılacağı ön görülüyor.”

Zafer Avşar: Aydınlatma perakendede kritik bir süreç
Zlux Genel Müdürü Zafer Avşar “Tasarımın bir parçası olan aydınlatma, perakendede kritik bir süreç. Görme ve algılamaya yardımcı oluyor. Doğru aydınlatma, rahat, güvende huzurlu bir alışveriş ortamının oluşmasına yardımcı oluyor. Bu bağlamda perakende aydınlatması diye bir olgu ortaya çıktı. Ayrıca aydınlatmayı doğru konumlandırmak kar marjını artırmaya yardımcı oluyor”

Kıbrıslı Perakendeciler Tartışıyor
“PerakenDEğişti” Konferansı’nın son oturumunda Kıbrıslı perakendeciler, yaşadıkları sorunları masaya yatırdı. “Kıbrıslı Perakendeciler Tartışıyor” başlıklı oturumda ilk sözü alan Yaman Market Direktör & Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği Başkanı Darcan Yaman, Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği ile perakende sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında uyum, güven ve işbirliği sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Yaman, “Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştirerek, birlikten kuvvet doğar düşüncesiyle derneğimizi kurduk. Ortak hareket ederek sorunları aşmak istedik. Dernek sayesinde rakip olduğumuz marketlerle bir araya gelme şansı yakaladık” diye konuştu. KKTC’de yer alan perakende zincirlerinin birçok sorunla boğuştuğuna değinen Yaman, “Bugün bir market için poşet bile büyük bir maliyet. Ayrıca oldukça yüksek rakamlı elektrik faturaları sektörün yara almasına neden oluyor. Buna karşın kar marjlarımız çok az ve ciddi oranlarda vergiler ödüyoruz” dedi.

Mehmet Benli: Ada olmanın sıkıntısını yaşıyoruz
Denetimsizlik ve kontrolsüzlükten yakınan Benli Kiler Gıda Direktörü Mehmet Benli, “Aynı parkurda yarışmayı istediğinizde yarışamıyorsunuz. Kaçakçılık ve doğru yollardan yapılmayan ticaret sektöre ters yansıyor. Haksız rekabet doğuyor. Ayrıca ada olmamızın sıkıntısını yaşıyoruz. Ürün tedarikinde sıkıntılarımız oluyor. Kış geldiğinde gemiler kalkmıyor ve eksiliyoruz. En büyük sıkıntımız sektör olarak bilgi birikimimizin yetersiz olması. Marketçilik özelinde işin başındayız diye düşünüyorum. Türkiye bu dönemi çok önceden yaşadı ve geçti” diye konuştu.

Tanser Nizam: Örgütlenme sorunu yaşıyoruz
Elektrikten alınan yüksek ücretlerden ve yüksek vergilerden şikayet eden Devpa Market Direktörü Tanser Nizam, “1981’den bu yana marketçiyim. Örgütlenme sorunu yaşıyoruz. Çağdaş toplum örgütlü toplumdur. Dertlerimizin ortak olduğunu gördük ve bir araya geldik. Bugün TPF’ye de üye olduk. Yatırım yapmak kolay büyütmek zor. Belli bir alanı olan ve nüfus az bir ülkeyiz. Bu bağlamda fizibiliteyi iyi yapmak gerekiyor. Devletten katkı bekliyoruz. Sektörün yasaya ihtiyacı var, birbirine çok yakın marketler ciroların düşmesine neden oluyor. Yasakçı bir yaklaşımdan ziyade dengeli bir yasa talebimiz var” açıklamasında bulundu.

Elektrik maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkati çeken Nizam “Kıbrıs sıcak bir ülke... Soğuk zincirin kırılmaması için ürünlerin dolaplarda muhafaza edilmesi, yaz mevsiminde müşterilerimize kalite hizmet vermek adına klima kullanımı gerçekleştirmemiz maliyetlerimizi 2 katına çıkarıyor” tespitinde bulundu.

Ersin Tatar: 20 milyar dolara yakın yatırım yapıldı
Oturumda söz alan KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Türkiye ile bir bütünüz, et ve tırnak gibiyiz. Öte yandan perakende sektörünün aktörleri ülkenin zor şartlarında önemli yatırımlar yaptılar. Vergilerin ödeyerek vatan görevlerini gerçekleştirdiler. Son 5-6 yılda 20 milyar dolara yakın yatırım yapıldı. Rekabeti düzenleme amacıyla çalışmalar yapacağız. Elektrik maliyetlerinin yüksek olduğunu kabul ediyoruz, düzeltmek adına elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Panelin ardında konferans sponsorlarına plaketleri takdim edilerek toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Konferans bitiminde gerçekleştirilen çekilişte Kıbrıslı perakendecilere çeşitli market ekipmanları hediye edildi.