Kaya Çiftliği lojistik hamlesiyle maliyetleri düşürecek

17 Ocak 2019 Perşembe

Kaya Çiftliği, lojistikte yaptığı yatırımla maliyetlerinden tasarruf yapmayı hedefliyor

kaya-ciftligi-lojistik-hamlesiyle-maliyetleri-dusurecek

Günümüzün teknolojisiyle donatılmış fabrikasında günlük 200 ton süt işleme kapasitesine olan Kaya Çiftliği, 140 çeşit ürün üreterek yıllık 12 bin ton sevkiyat gerçekleştiriyor. Gider sıralamasında lojistik maliyetleri 3’üncü sırada yer alan Kaya Çiftliği'nin 2019 öncelikleri arasında lojistik konusundaki maliyetleri düşürmek yer alıyor.

 

Türkiye'nin 21 farklı ilinde mağazaları bulunan marka, tüm depolama ve dağıtım hizmetini yönetim ve lojistik merkezi olan İstanbul-Sultanbeyli’den gerçekleştiriyor. Lojistik operasyonlarının yüzde 98’ini kendi bünyesinde gerçekleştiren Kaya Çiftliği'nin Yönetim Bilgi Sistemleri Müdürü Selahattin Emen, süt ürünleri lojistiğinin gereksinimlere uygun çözümler, kalite ve kontrol alt yapısı gerektirdiğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: “Kaya Çiftliği olarak 21 adetlik frigorifik araç filomuz mevcut. Güzergahımız dışındaki müşterilerimiz için de dış kaynak kullanıyoruz. Amacımız süreçlerimizi yönetirken optimum kaynak ve maksimum fayda sağlamak. Bunun için lojistik süreçlerimizi sürekli gözden geçiriyoruz. Ürünlerin farklılıkları, müşteri talepleri ve deponun fiziki şartları operasyonlarımızı şekillendirmede önemli bir etken. Bunu sağlamak için de perakende mağazalarımızla lojistiğimizi entegre yöneten Türkiye’de ilk web üzerinde çalışan yazılımımızı geliştirdik. Ürünlerin stoklanması ve sipariş toplama süreçlerinde sistem üzerinden en iyi rota mesafesinde hesaplayarak optimize ediyoruz. Çalışanlarımızın sipariş toplama hızı ve verimliliğini ölçüyoruz. Ürün stoklarına göre özel stok alanları oluşturuyoruz. Personelimizin eğitimine ve sürekli iyileşmeye önem veriyoruz.”

 

Depo dizaynı gıda lojistiğine uygun şekilde
Ürünlerin depolardaki durumları hakkında da bilgi veren Selahattin Emen: “Gıda lojistiğinde en küçük bir ihmal, ürünlerinizin çöp olmasına sebep olur. Dolayısıyla ürünlerin hijyenik ortamda ve gerektirdiği ısı derecesiyle taşınması çok çok önemli. Farklı ısı derecelerindeki ürünlerin farklı araçlarla taşınması ve stoklarınızın en iyi şekilde kontrol edilmesi gıda lojistiğinin olmazsa olmazları. Süt ürünleri çabuk bozulan ve  kısa süreli raf ömürleri özelliği nedeniyle tedariğinden tüketiciye ulaştırılıncaya kadarki tüm süreçlerde soğuk zincirin bozulmadan ve titizlikle yönetilmesi gerekmekte. Yaptığımız iş yoğun uzmanlık ve teknoloji gerektiriyor. Bu sebepten gıda lojistiğine uygun depo dizaynımızı oluşturduk. Soğuk zincir yönetiminin etkinliğini artırmak için de en gelişmiş bilgi teknolojilerini kullanıyoruz. Yatırımlarımızı ağırlıklı olarak bu yönde gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

 

Kontroller süt sağlayan çiftliklerden başlıyor

İş süreçlerinde kontrolün süt sağlayan çiftliklerden başladığını dile getiren Emen, yatırımların devam edeceğini de belirterek şunları söyledi: “Kaya Çiftliği olarak öncelikle süt kalitesinden emin olmak için bize süt sağlayan çiftliği ziyaret ediyor, çiftliğin temizlik ve hijyeni ile hayvanların nasıl beslendiği konularında incelemeler yapıyoruz. Gerekli üretim izni, denetim ve kontrol belgelerini incelemek; ürün kalite ve hijyeninden emin olmak için kapsamlı bir laboratuvar analizlerine tabi tutmak olmazsa olmazlarımız. Sütün tedariğinden ürünün tüketici ile buluşmasına kadar tüm hijyen ve soğuk zincir kurallarını en son teknolojik sistemlerimizle uyguluyoruz ve bu konudaki yatırımlarımıza devam ediyoruz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri