Hilal İnan

Hilal İnan

Kişisel Gelişim Danışmanı
Hilal İnan, moda ve kozmetik alanındaki 30 yıla dayanan bilgi ve deneyimlerini, kişisel gelişim alanında 10 yıl boyunca aldığı eğitimi özel vizyonla harmanlayarak, kişisel ve kurumsal alanda verdiği eğitimler ve workshoplarla geniş kitlelerle buluşturuyor

Kariyeri başında olanlara öneriler

22 Ekim 2018 Pazartesi

Kariyer yolculuğuna çıkmadan yapılacak ilk uygulama swot analizdir. Çoğunlukla swot analizin sadece markalar için yapıldığı söylenir. Kişisel swot analizle ise yol haritası çok daha doğru belirlenir.

Ben kimim, güçlü yönlerim, zayıf yönlerimi biliyor muyum? Bir iş görüşmesinde kendimi nasıl ifade edeceğim? Hangi sektörde daha etkili olurum? Yoksa sonsuz olasılıklara açık mı olmalıyım? Aldığım eğitimde herhangi bir sektörde fırsat olarak kullanacağım, değerlendireceğim bir özelliğim var mı? Hedefim nedir? Yol haritamda 10 yıla kadar planım belli mi?

 

Bütün bunlar kariyerin başında olan kişilerin belirlemiş olması gerekenler. Yetenekleri arasında güçlü iletişim, hitabet sanatı olanlar nasıl bir iş seçmeli? Masa başında oturup çalışamam diyenler böyle bir işte mutlu olmayacaklarsa bu işe başlamalı mı?  Sevdiği işi yapmak mı, yaptığın işi sevmek mi söz konusu olmalı?

 

Bu işi yapamam diye başlamayın, korkmayın. Kendinize değer verin, değerinizi belirleyin, başkalarının değerinizi belirlemesine izin vermeyin.

 

Merdivenlerin basamaklarını üçer beşer çıkmanın ayağın takılmasına neden olabileceğini, düşebileceğinizi unutmayın. Kariyerin başında bir süre sabır gerekiyor. Sabrederseniz hedefinize ulaşırsınız. Her basamağı içselleştirerek çıkarsanız bir sonraki basamakta yerinizi almanız kabul görür.

İşinizi en iyi yapın, “mış” gibi yapmayın. Kariyer basamaklarını çıkarken işini en iyi şekilde yapan olarak değerlendirilmek sizin farkınızı ortaya koyar.

 

Hayata bakış açınız çok önemli… Kötümser, negatif düşünce ile olumlu sonuç elde edilmez. Pozitif olun, olumlu olun, en önemlisi saygılı olun. Kelimelerin gücüne inanın. Kullandığınız her sözcüğün ulaşacağı yere dikkat edin. Gandhi kelimeler kaderinizi yaratır der.

 

Kariyer yolculuğunda başarılı ilk adım kendini tanımaktan geçer. Kendinizi buna göre konumlandırırsanız başarı ardından gelecek…

 

Anthony Robbins “Önemli olan sahip olduğunuz kaynaklarınız değil, kaynak yaratabilme gücünüzdür” diyor. Bunu da unutmayalım.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri