Karcher’den yeni nesil temizlik

1935 yılında Almanya’da kurulan Karcher, 50’den fazla ülkede olduğu gibi Türkiye’de de temizlik ekipmanları konusunda yenilikçi ürünler sunuyor. Karcher Türkiye Genel Müdürü Umut Delikanlı, oldukça geniş ürün gamına sahip olduklarını belirterek, AVM’lerin de her türlü temizlik ihtiyacına çözüm yaratabildiklerine değiniyor

Karcher’den yeni nesil temizlik

Fulya B. ÖZTÜRK

Endüstriyel temizleme araçları üreten Alman Karcher’in geçmişini ve marka gücünü anlatır mısınız?
Karcher 1935 yılında Almanya’da Alfred Karcher tarafından kurulmuş ve temizlik ekipmanları üzerine iş yapan, sektöründe lider durumda bulunuyor. Bugün 50’den fazla ülkede kendi iştiraklerimizle hizmet veriyoruz.  Dünyanın değişik ülkelerinde 16 adet üretim tesisimiz var ve hem profesyoneller hem de ev kullanıcılarına yönelik temizlik ekipmanları üretiyoruz. Elektrik süpürgesinden, basınçlı yıkama makinelerine, zemin otomatlarından buharlı temizlik makinelerine ve dış alan süpürücülerine kadar çok çeşitli ve geniş bir ürün gamına sahibiz. Yani diyebiliriz ki, bizim işimiz ve uzmanlığımız müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun temizlik çözümleri yaratmak ve gücümüzü de müşteri odaklı yaklaşımımızdan alıyoruz. 

Makineleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Karcher ürün gamı ev tipi kullanıcılara ve profesyonel kullanıcılara yönelik makineler olarak temelde iki gruba ayrışıyor. Ev tipi kullanıcılara yönelik ürün gamımız içinde başta buharlı temizlik makineleri olmak üzere cam temizleme makinesi, su filtreli ve elektrikli süpürgeler gibi ev içi temizlikte kullanabileceğiniz makine grubuyla basınçlı yıkama makineleri, bahçe pompaları gibi bahçe temizliğinde kullanabileceğiniz ürünler yer alıyor. Profesyonel ürün gamı ise çok daha çeşitli. Bu grupta zemin otomatları ve dış alan süpürücülerden profesyonel basınçlı yıkama makinelerine,  vakum makinelerinden halı yıkama grubuna kadar çok çeşitli ürünlerimiz bulunuyor. Kısaca her müşterimizin, her AVM’nin her türlü temizlik ihtiyacına çözüm yaratabilecek bir ürünümüz var diyebiliriz. Bu gruptaki belli makinelerimizin bir diğer özelliği de enerji tasarrufu sağlamaları.

AVM’lere yüzde 100 hijyen sağlamak için hangi tür temizleyiciler öneriyorsunuz?
AVM’ler çok canlı ve hareketli yerler ve kabul etmemiz gerekir ki, artık hepimiz için de yaşam alanları olmuş durumda. Dolayısıyla bu hareket, AVM’lerin devamlı kirlenmesine neden olurken, işlevi itibariyle de kirliliğe kesinlikle tahammül edilemeyen yerler. AVM’lerin doğru ekipman, doğru kimyasal ve yetkin bir uzmanlıkla temizlenmesi şart. Burada tabii, marketler, mağazalar, tuvaletler, otoparklar, ortak kullanım alanları, sinema salonları, food-court’lar, çocuk oyun alanları gibi farklı kısımları ayrı düşünmek, her bir kısım için uzman ekipler ve doğru ekipman, deterjan gamı oluşturmak şart. Yüzeye, kirlilik çeşidine ve temizlenme sıklığına göre bu kriterlerden herhangi birinde olabilecek bir hata, ya yüzeylere zarar vererek çirkin görüntülere neden olur ya da yeterli temizlik yapılamayacağı için hijyenik ortamlar sağlanamaz.

Türkiye’deki AVM’lerde makinelerinizin kullanım oranı nedir?
Türkiye’de her 3 AVM’den birinde Karcher makineleri kullanılıyor. Bu oran, her geçen gün yeni AVM’ler açıldıkça yükseliyor. Çünkü memnuniyetle belirtmek isterim, son yıllarda Karcher’in AVM temizliği için tercih edilirliği çok arttı. Bunun birçok sebebi var, öncelikle Alman markası olmamız ve ürünlerimizin kalitesi ve sağlamlığını sayabilirim. Bunun yanı sıra, Türkiye pazarı için Almanya’daki fabrikalarımızda özel ürettirdiğimiz uzun ömürlü, kullanımı kolay ve ekonomik fiyatlı zemin otomatlarımız bizim en büyük silahımız oldu. Tabii ki çok geniş bir ürün gamına sahip olmamız ve profesyonel temizlik firmalarının, aradıkları her türlü temizlik ekipmanını bizde bulması da çok büyük bir avantajımız. Son olarak da yedek parça bulunabilirliğimiz, 7/24 servis hizmetimiz ve sahadaki güçlü teknisyen kadromuzla servis konusunda en yetkin firma olduğumuzu da eklemek isterim.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra yakın zamanlarda nerelerde Karcher Center göreceğiz?
Biz şu ana kadar, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın yanı sıra Adana, Denizli, Konya, Bursa gibi şehirlerimizde de Karcher mağazaları açtık ve 2 yılda toplam mağaza sayımızı 12’ye ulaştırdık. Böylelikle Karcher Center mağazaları ile hem müşterilerimize daha yakın olduk, hem ürün gamımızı en doğru ve çekici şekilde sergileme şansını bulduk ve hem de yetkin satış ve servis kadroları ile hizmet kalitemizi çok arttırdık. Karcher’in son 3 yılda istikrarlı büyümesinin sırrı bu konuda yaptığı yatırımlarda saklıdır. Memnuniyetle söyleyebilirim ki, hem müşterilerimiz hem bayilerimiz hem de Almanya’daki global yöneticilerimiz, Türkiye’de Karcher Center mağazaları ile büyüme stratejimizden son derece memnunlar, biz de önümüzdeki dönemde hiç hız kesmeden Karcher Center mağazaları açmaya devam edeceğiz. Bu senenin ilk mağazasını da önümüzdeki günlerde yine İstanbul’da açmış olacağız. 

Dünya kültür mirasına katkı da bulunduğunuz Karcher uluslararası temizlik projelerinden bahseder misiniz?
Karcher 23 yıldır tarihi anıtları, mekânları ve binaları temizleyerek bu yapıların restorasyonuna ve korunmasına katkı sağlıyor. Tarihi yapılar üzerinde yıllar içinde biriken kir tabakaları biyolojik korozyona neden olarak yapıya zarar verebiliyor ve bizim kullandığımız yöntemlerle yapılan temizlik anıtın orijinalliği bozulmadan yenilenmesini sağlıyor. Tamamen kendi makinelerimiz ve restorasyon uzmanlarıyla bilim adamlarından destek alan kendi uzman ekibimizle ücretsiz olarak verdiğimiz bu hizmet ile bugüne kadar 90’ın üzerindeki temizlik projesine imza attık. Bu projeler arasında Amerika’daki Rushmore Dağı Milli Anıtı, Brezilya İsa Heykeli, Mısır Memnon heykelleri ve Norveç tarihi Vigeland parkı temizliği gibi birçok örnek yer alıyor.  Karcher’in tüm bu projelerdeki temel amacı tarihi eserlere zarar vermeyen bir yöntem kullanarak bu eserlerin gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmak. Bu yöndeki çalışmalarımıza da her sene yeni projeler ekleyerek devam ediyoruz.