Makbule Batur

Makbule Batur

Pazarlama ve İletişim Danışmanı
Perakende ve sanayi şirketlerine uzun yıllardır danışmanlık hizmeti veren Makbule Batur, pazarlama iletişimine yönelik hazırladığı çalışmalarla markaların ivme kazanmasına ve kulvarlarında farklılaşmasına katkıda bulunmaktadır.

Kapalıçarşı esnafı Tom Peters’ı haklı çıkardı

11 Şubat 2019 Pazartesi

Son yıllarda İstanbul limanlarına uğrayan cruise gemilerinin sayısındaki azalma, gelirinin önemli kısmını turizmden sağlayan Kapalıçarşı esnafının ekonomisini olumsuz yönde etkilemişti. Ancak dünyanın en köklü perakendeci geleneğine sahip olan Kapalıçarşı esnafı, dünyaca ünlü pazarlama gurularına şapka çıkartan pazarlama teknikleriyle, farklı ülkelerde yatırımlar yaparak hizmeti müşterilerinin ayağına götürüyor.

 

 

İstanbul limanlarına demirleyen cruise yolcularına özellikle kürk, altın, mücevher ve turistik objeler satarak döviz cinsinden ciddi bir gelir kaydeden Kapalıçarşı esnafı, son yıllarda gelen gemilerin azalmasıyla ticari verimsizlik yaşıyordu.

 

İşleri geliştirmek için turistlerin yoğun olarak uğradığı ve uğrayacağı potansiyeli yüksek ülkelere gitmeyi seçen esnaf, kısa süre sonra Avrupa Birliği üyesi haline gelecek Karadağ’da oturma ve vatandaşlık işlemleri başlatıyor; ev alıyor, işyeri açıyor.

 

Avrupa Birliği’ne tam üyelik için 2019 yılında tüm çalışmalarını tamamlayarak, Adriyatik’in yeni turizm cenneti olacak Karadağ, Doğuş, Tosyalı ve Net Holding gibi büyüklerden sonra Kapalıçarşı esnafının da gözdesi oldu. Ayrıca yeni Avrupa Birliği üyesi Hırvatistan da Türk yatırımcıların öncelikli ilgi alanında bulunuyor.

 

Türkiye’den uzaklaşan bir potansiyeli Avrupa kıtasında yakalamanın çok anlamlı olduğunu söyleyen yatırımcı ofisi yöneticileri, Türk firmalarının fırsatları yakalamakta gerçekten yaratıcı olduklarını bu vesileyle çocuklarını da Avrupa Birliği kapsamında bir eğitim sistemine dahil ederek, dezavantajı çok yönlü avantaja çevirdiklerini söylüyor.

 

Yıllar önce pazarlama gurularından Tom Peters’in bir seminerine katıldığımda, bizlere dünyanın en başarılı perakendecilerinin nerede yaşadığını sormuş ve slaytlarla bir, bir buçuk metrekarelik vitrinine düşey ve yatay olarak yerleştirdiği ürünlerle illüzyon yaratan Kapalıçarşı kuyumcu vitrinlerini göstermişti.  Peters; “Sizler dünyanın en iyi satış ve pazarlama uzmanlarısınız. Bu sizin genlerinizde var” demişti.

 

Değişen konjonktüre ayak uydurabilmek, dünya ticaretinden pay alabilmek için yeni pazarlar peşinde koşan Türk girişimcilerini izlerken Tom Peters’a hak vermemek mümkün değil.

 

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri