KAÇUV, Aile Evi ile çocuklara umut oluyor!

09 Kasım 2017 Perşembe

2012 yılında hizmete açılan Aile Evi, kanser tedavisi gören, maddi olanakları kısıtlı çocuklara ve ailelerine yaşam alanı hizmeti sunan bir merkez olma misyonunu üstleniyor. Aile Evi'nde tedavi sebebi ile şehir dışından İstanbul'a göç eden aile ve çocukların; konaklama, gıda, temizlik, sosyal alanlar, mutfak ve kısmi giyim ihtiyaçlarını karşılanarak, psiko-sosyal destekler ve eğitim hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor

kacuv-aile-evi-ile-cocuklara-umut-oluyor

Her yıl yaklaşık 5 bin 500 çocuk kansere karşı mücadele veriyor. Her çocuğun tedavisi yaklaşık 2 yıl sürüyor ve aileler çocukları ile bu sürede konaklayacak alanlar bulamıyor. Aileler bu süreyi hastane bahçesi, otopark gibi uygun olmayan alanlarda geçiriyorlar. 2012 yılında açılan Aile Evi ise bu sorunu çözmek için kuruldu. 2012 yılından bu yana hastanelerde tedavisi devam eden yüzlerce çocuk ve ailesi konaklama ve destek hizmetlerinden faydalandı.

Bütünleşmiş bir hastane-ev-toplum hizmeti modeli olarak kurgulanan Aile Evi'nde, ailelerin ihtiyaçları ön planda tutularak her bir aileye tahsis edilen 14 oda bulunuyor. Aile Evi, farklı yaş gruplarından çocuklar için oyun odası ve bilişim odası ile çocukların sosyalleşmesine de imkân veriyor.

 

2’nci Aile Evi ise İstanbul’un içinde bulunduğu yoğun sağlık göçü nedeni ile tam kapasite ile çalışan 1’inci Aile Evi ile birlikte Anadolu yakasında tedavi gören hastalara hizmet sunacak. Anadolu yakasında toplam 60 yatak kapasiteli 2 hastanede, Pediatrik Hematoloji Onkoloji Servisleri’nde tedavi yapılmaktadır. 2’nci Aile Evi’nde her oda 3 kişinin konaklama yapabileceği 22 oda ile hizmet verecektir.

 

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu. KAÇUV olarak yıl boyunca hazırlanan eğitim ve eğlence içerikli atölye çalışmaları, gönüllülerin destekleri ile sanat aktiviteleri, müze gezileri, tiyatro ve sinema etkinlikleri ile çocukların bu süreci en verimli şekilde geçirmeleri sağlanıyor.

 

Gönüllü öğretmenlerin desteği ile çocukların “Evde ve Hastanede Eğitim Hizmetleri Yönergesi” aracılığıyla eğitimlerine devam edebilmeleri konusunda gerekli yönlendirmeler de yapılıyor. Aileler ve çocuklar için oluşturulan Psikolojik Destek Programı ile düzenli görüşmelerin yanı sıra aileler ile paylaşım toplantıları da gerçekleşmektedir.

 

Aile Evi odalarında banyo, TV, klima, küçük oturma grubu, çocuklar için oyun odası, anneler için hobi odası, psikolog odası, bilgisayar odası, ailelere ve çocuklara eğitim salonu, derslik, ebeveyn dinlenme alanları, ortak mutfak, geniş depo, çamaşır, ütü odaları mevcut.

 

İstanbul’da bulunan tüm kamu ve üniversite hastanelerinde tedavi gören kanser hastası çocuklar ve ailelerine ücretsiz hizmet veren Aile Evlerinin sürdürülebilirliği, kurumsal ve bireysel bağışçıların destekleri ile sağlanmaktadır.


Bağış yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz


https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC21956Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri