Journey'de hedef komşu ülkeler

1996 yılında Ankara'da kurulan Journey, her geçen gün mağaza sayısını artırıyor. 2012'nin ilk iki ayında 4 şube açan Journey'in 2012'nin ikinci yarısına kadar açılacak 3 mağazası daha müşterileriyle buluşacak. Journey Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Görür, hedeflerinin yakın komşu pazarlarına açılmak olduğunu anlatıyor

Journey'de hedef komşu ülkeler

Fulya B. ÖZTÜRK

15 yılı geride bırakmış Journey'i tanıyabilir miyiz, marka yolculuğu nasıl başladı, hangi amaçlarla yola çıkılmıştı?
1996 yılında üretim faaliyetleriyle başladık. İlk başlarda çok yüksek teknolojik altyapı gerektirmeyen bluz ve penye üretimi yapıyorduk. Bu ürünleri Ankara'da bulunan firmalara satmaya başladık. Talebin, kadın giyime yönelik olduğunu görünce de bu alanda ilerledik. Markalaşma yolunun mağazacılıktan geçtiğini gördük ve kendi mağazalarımızı açmaya karar verdik. Ama üretici kimliğimizi de hiç kaybetmedik. İlk mağazamızı 2001 yılında Ankara Bahçelievler'de açtık. Bugün, yurt içinde 100'e yakın noktada, yurt dışında ise 7 ayrı noktada ürünlerimiz satışa sunuluyor.

Journey'in çizgisini, iddiasını öğrenebilir miyiz? Neler vaat ediyor kentli yaşamlara?
Journey kadınların iş hayatında beklentilerine uygun bir koleksiyon sunmayı hedefleyerek bu sektöre girdi. Bu anlamda, kadınların aynı anda hem şık görünmek hem de rahat olmak gibi bir talebi olduğundan tasarımlarımızı ona göre hazırlıyoruz. Böylece müşterilerimizin kendilerini rahat hissederek şık görünmelerine yardımcı oluyoruz. Geçtiğimiz yaz başladığımız anne kız koleksiyonu ile de daha önce oluşturduğumuz tüm koleksiyonlardan daha fazla ilgi ve talep aldığımızı söyleyebilirim. Temayı annelerinin elbiselerine özenen kız çocuklarının üzerine oluşturduk. Tabii bu sırada, 4 ve 8 yaşındaki kızlarımın taleplerini de dikkate aldık. Kız çocukları genelde etek ve tişört ya da elbise giymeyi daha çok seviyor. Bir örnek giyinme fikri, annelerin de oldukça hoşuna gitti. Biz de tüm koleksiyonumuzun yaklaşık yüzde 10-15'lik kısmını onlara ayırdık. Gelen tepkiler hayli olumlu ve heyecan verici. Öyle görünüyor ki, modellerimizi artırarak koleksiyonu genişleteceğiz.

Ürünlerin mağaza vitrinine gelenek kadar önemli bir süreç var. Sizden dinleyebilir bu süreci? Bu kapsamda üretim tesisleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Üretimimizin büyük çoğunluğu Ankara'da yapılıyor. İlk olarak kardeşim Erkan Görür ve tasarım ekibimizle sezonun trendlerini ve bu trendlerin markamıza uygun ürünler olarak tasarımını hazırlıyoruz. Daha sonra ürünlerin müşterilerimize en hızlı şekilde sunulması için gerek fason gerekse kendi üretimlerimizin planlamasını yapıyoruz. Ardından ürünlerin en kısa sürede mağazalara gönderilmesi için süreç başlıyor. Kadın giyimde ürünün tüketiciyle doğru zamanda buluşması çok önemli, bu nedenle lojistiğe özel önem gösteriyoruz. Üretimimiz yıl boyu devam ettiği için hızlı değişen trendlere veya talep gören ürünlere çok çabuk yer verebiliyoruz.

Yeni mağazalar yolda

Türkiye genelinde nasıl bir organizasyona sahipsiniz? Mağazalar ağırlıklı olarak nerede ve toplam mağaza sayısınız nedir?
Türkiye genelinde 30 adet şubemiz bulunuyor. Bu sayı yılsonu itibarıyla 32'ye yükselecek. Bayi ve satış noktalarımızı da eklersek bu sayı 100'e ulaşıyor. Mağazamızın henüz olmadığı il veya ilçelere ise web sitemiz üzerinden yürüttüğümüz online satış ile ulaşıyoruz. Biz Ankara merkezli bir markayız. Ağırlık nerede derseniz, şu an Ankara 11 mağaza ile ilk sırada yer alıyor. Bunların dışında, yeni AVM projelerinin hemen hepsini değerlendiriyoruz. İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Bursa, Samsun, Antalya, Gaziantep, Eskişehir gibi illerde ürünlerimizi müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Sanırım bayilik kanalıyla da büyümenizi sürdürüyorsunuz. Bayilerinizde aradığınız kriterler nedir? Sisteminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Son yıllarda markamıza ciddi artışlarla bayilik talebi geliyor. Ancak ürün yönetimi ve hizmet kalitesinde standardımızı düşürmemek ve mevcut bayilerimizin haklarını korumak için bu dönem kendi açacağımız mağazalarımızla büyümeye gideceğiz.

Lokasyon seçiminizde neler etkili oluyor. Daha çok AVM'leri mi caddeleri mi tercih ediyorsunuz? Neden?
Lokasyon seçimlerinde bölgedeki pazarın durumu, hedef müşteri kitlemizin dağılımı ve müşterilerimizin talebi önceliklerimiz arasında. Alışveriş merkezleri son yıllarda hızla artışa geçti. Hemen her ilden yeni projeler geliyor. Bunun en büyük nedeni alışveriş merkezlerinin artık sadece alışveriş olanağı değil her türlü sosyal aktivitelere de destek vermesi. Özellikle hafta sonu ailece vakit geçirilebilen eğlence merkezleri haline geldiler. Bu sebeple mağaza yatırımlarımızın çoğu AVM'ler içerisinde yer alıyor.

35-40 yaş arası çalışan kadın

Yurt dışında mağazalaşma hedefiniz bulunuyor mu? Bu konuda bir çalışmanız var mı?
Kosova, Lübnan, Kazakistan'da satış noktalarımız, Kıbrıs’da 3 mağazamız bulunuyor. Yıl içerisinde yakın coğrafyalarla ilgili projelere sıcak bakacağız. Bu ülkelerde Türk markalarına ciddi bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bu nedenle yurt dışına açılmayı öncelikle komşu ülkelerden başlayarak yapmayı planlıyoruz. Özellikle Balkan ülkeleri, Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan yatırım yapmak istediğimiz ülkeler arasında.

Journey'in müşteri profili kimlerden oluşuyor? Kimler alışveriş yapıyor Journey'den?
Journey'nin hedef müşteri profili, 25-40 yaş arası çalışan kadınlar. Buna paralel olarak koleksiyonumuz ağırlıklı olarak takım elbiseler, etek, ceket, gömlek ve ofis ortamında giyilen kıyafetlerden oluşuyor. Ancak bugün Journey “Jeans”, “1996”, “Night” gibi koleksiyonlarımızla bu sınırlamayı hayli genişlettik ve çalışan iş kadınının hafta sonu ve gece kıyafetleri taleplerine de cevap vermeye başladık. Bununla birlikte, geçtiğimiz yaz sezonu ile anne-kız koleksiyonumuz ile kız çocukları olan annelere de markamızı tanıttık. Artık pek çok kadına markamızı ulaştırmayı başardığımızı düşünüyorum.

“Olmazsa olmaz” prensiplerinizi öğrenebilir miyiz?
Journey için “olmazsa olmaz”ların ilki ürünlerimizdeki kalite anlayışımız. İlk günden beri üretim ve hizmet kalitemizi korumayı esas aldık. Kumaşlarımızın, aksesuarlarımızın dikim ve sunumla ilgili kalite detaylarını, markanın ilk çıkışından bu yana hep yükselterek devam ettirdik. Bir diğer nokta müşteri taleplerini hep dikkate alarak faaliyetlerimize yön vermemiz. Gerek koleksiyon oluştururken, gerek mağazacılık faaliyetlerimizle, müşterilerimizin talepleri bizim için “olmazsa olmaz” karar vericilerden.

2011 yılı Journey için nasıl geçti? Yılın başında koyduğunuz hedeflerinizin ne kadarına ulaştınız?
2011 yılı bizim için yeni açılan 4 mağazamız nedeniyle hayli yoğun tempoda ve verimli geçti. Yine 2011 yılı içerisinde aktif hale gelen online satış ile sadece mağazamızın olmadığı şehirler değil, mevcut mağazalarımızın olduğu bölgelerde bile beklediğimizin çok üstünde işler yaptık.

Peki, 2012 hedeflerinizi, beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
2012 yılı için ekonomik tahminler yayınladığında, açıkçası karamsar tablolara kendimizi hazırlamıştık. Buna paralel olarak, ilk hedefimiz tabii ki mevcut konumumuzu korumaktı. Ancak beklenenin aksine, biz 2012 yılına hızlı başladık. İlk 2 ayda 4 yeni şube daha açtık. 2012 ikinci yarıya kadar, açılacak 3 şubemiz daha var. Yurt içi ile ilgili hedeflediğimiz ciromuzu yakaladıktan sonra ise, ikinci yarıda yurt dışı ile ilgili projeleri değerlendirmeyi planlıyoruz. İlk etapta amacımız Milano, Londra, Paris gibi ciddi rekabet gerektiren ülkelerdense, Türk üretimine değer veren ve bizlere daha yakın kültürler olan yakın komşu pazarları olacak.