JLL raporuna göre perakende sektörü büyüdü

17 Ekim 2016 Pazartesi

JLL, 2016’nın üçüncü çeyrek rakamlarını içeren “Türkiye’nin Makroekonomik ve Gayrimenkul Piyasası Verileri” analizini yayınladı

jll-raporuna-gore-perakende-sektoru-buyudu

Ticari gayrimenkul üzerine finansal ve profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye, perakende ve gayrimenkul sektörüne ışık tutan “Türkiye’nin Makroekonomik ve Gayrimenkul Piyasası Verileri” analizini yayınladı.


İstanbul liderliği bırakmıyor
JLL’nin üçüncü çeyrek raporuna göre mevcut alışveriş merkezi arzı 379 alışveriş merkezinde toplam 11,2 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul, yüzde 37’lik pay ile mevcut arzın çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Çalışmaya göre şu anda 74 alışveriş merkezinde yaklaşık 3,1 milyon metrekare inşaat halinde olan kiralanabilir alan bulunuyor. 2019 yılı sonu itibariyle tamamlanması beklenen arz ile birlikte toplam arzın 14,3 milyon metrekare seviyesine ulaşması bekleniyor.


İstanbul ve Ankara yüksek nüfus ve satın alma gücü sebebiyle en yoğun pazarlar olup, bin kişi başına düşen toplam kiralanabilir alanları sırasıyla 284 metrekare ve 281 metrekaredir. Türkiye genelindeki rakamın 142 metrekare olduğu göz önüne alındığında İstanbul ve Ankara perakende yoğunluğu daha iyi anlaşılabilir. Karabük, Bolu, Bursa ve Kocaeli; İstanbul ve Ankara’dan sonra perakende açısından en yoğun şehirler olarak öne çıkıyor.


A sınıfı ofis piyasası gelişimi sürüyor
JLL’nin analizinde ofis piyasasına ait rakamlar da yer alıyor. 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle mevcut A sınıfı ofis arzı yaklaşık 4,5 milyon metrekareye ulaşırken, inşaat halindeki ofis arzı 2,5 milyon metrekare olarak hesaplandı. Yapılan çalışmaya göre 2018 sonu itibariyle toplam arzın 7 milyon metrekare seviyesine çıkması bekleniyor. Analize göre bu yılın ikinci çeyreğinde ofis pazarı birincil kira değeri metrekare başına aylık 43 Dolar seviyesine düştü, üçüncü çeyrekte ise bu rakam sabit kaldı.


Lojistik sektörü büyümesi hız kesmiyor
Analize göre2015 yılı sonunda 8,5 milyon metrekare seviyesindeki İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarını kapsayan Marmara bölgesindeki toplam lojistik arzı, 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle 8,9 milyon metrekareye ulaştı. 2016 yılı içerisinde lojistik piyasasında yaklaşık 350 bin metrekarelik kiralama işlemi gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte, lojistik pazarındaki genel boşluk oranının yüzde 10 seviyesinde olduğu saptandı.


2016 otel pazarı için zor bir yıl oldu
Otel sektörünün verilerinin de değerlendirildiği analize göre: “2016 yılı Ocak – Ağustos dönemi sonunda İstanbul’a gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 azalarak 6,27 milyona geriledi. 2016 yılı Ocak – Ağustos dönemi sonunda Uluslararası Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına gelen toplam yabancı yolcu sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 60,15 milyona ulaştı.

 

2016 yılı Ocak-Ağustos döneminde; İstanbul ‘Genel Otel Pazarı’ oda doluluk oranı yüzde 29 azalarak yüzde 48’e,  ortalama günlük oda fiyatı ise yüzde 23 gerileyerek 95,4 avro oldu. Buna bağlı olarak odabaşına düşen gelir yüzde 45 oranında azalarak 46 Euro seviyelerine indi.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri