İsviçreli AVM’ye JosDeVries dokunuşu

Yenilenme çalışmaları Jos de Vries tarafından yapılan İsviçre’nin Bern kentindeki Westside AVM, hem ciroda hem de ziyaretçi sayısında ciddi artışlar gördü. JosDeVries’in CEO’su Christian Rikkers ve Strateji ve Format Direktörü Ernst Consenheim, Westside projesini anlattı

İsviçreli AVM’ye JosDeVries dokunuşu

Çeviren Ezgi GÜNAL

Stratejik perakende tasarım ajansı JosDeVries, İsviçre’deki Westside AVM’nin konseptini oluşturmanın yanı sıra müşteri yolculuğunu da yeniden tasarladı. Teknolojinin hemen her gün yenilikler sunması, müşterilerin alışveriş deneyimlerini de farklılaştırıyor. Mobil uygulamalar hızla yayılıyor ve alışveriş kültürünü değiştiriyor. JosDeVries, Westside AVM’nin konsept uygulamasını yaparken, teknolojik imkanları da göz önünde bulundurdu.

JosDeVries Perakende Şirketi Genel Müdürü ve CEO’su Christian Rikkers, Westside AVM’nin müşterisiyle bağ kurması üzerinde durduklarını belirterek, şöyle konuştu, “Geçmişte müşteri yolculuğu alışveriş merkezinin otoparkında başlayıp, müşteri evine gitmek için alışveriş merkezinden ayrılırken yine otoparkta sona ererdi. Ama şimdi müşteri yolculuğu, müşteriler evdeyken ya da hareket halindeyken online olarak başlıyor. Eğer alışveriş merkezi içindeyseniz aslında online’sınız. Çünkü sürekli birçok şeyi akıllı telefonlarımızdan kontrol ediyoruz. Westside, nasıl yeni iletişim alanları yaratılabilir ve online ve offline dünyalar arasında en iyi bağ nasıl kurulabilir sorusuyla karşı karşıya geldi”.

Westside’ın “yeni merkez zemin” olarak kurgulandığını anlatan Rikkers, pazar konumlandırmasını tanımladıklarını belirtti. AVM’nin profilinin “marka” olarak tanımlandığını anlatan Rikkers, marka değeri ve hitap edeceği müşteri profilinin de belirlendiğine değindi. Rikkers, projenin devamında nasıl oluşturulduğunu şöyle anlattı, “Westside’ın profili tanımlandıktan sonra hedef müşterilerin yolculuğu geliştirildi. “Eğer müşteri yolculuğu evde başlar varsayımı üzerinde çalışıyorsanız Bern’de yaşayan tüketiciler için birçok alışveriş seçeneğini göz ardı etmeyin. Şehir merkezinde 4 adet alışveriş merkezi bulunuyor. Yani Westside için, sadece müşterilerine ne sunduğu açısından değil, aynı zamanda karakter ve ambiyans olarak kendini diğer alışveriş merkezlerinden ayıran bir profil olmazsa olmazdı. Bu nedenle biz de Westside’ı şehir merkezine alternatif bir buluşma yeri olarak şehrin dışına kurmaya karar verdik. Daha sonra alışveriş merkezinde olması gereken temel fonksiyonlara baktık. Yani Westside sadece alışveriş merkezi olarak konumlandırılmadı. Westside’da toplam eğlence deneyimi olarak mağazaların yanında otel, yüzme havuzu, restoran da bulabilirsiniz.”

Mobil uygulamalar sayesinde AVM’nin ziyaretçi profillerinin sürekli güncelleneceğine değinen Christian Rikkers, böylelikle müşterilerin daha iyi tanınacağı ve beklentilere hızlıca cevap verilebileceğini belirtti.

JosDeVries’in entegre projelere odaklandığını ifade eden Christian Rikkers, sözlerini şöyle tamamladı, “Biz zaten perakende konsept geliştirici olarak kendimizi ispat ettik ve yelpazemize müşteri yolculuğu konsept geliştirmeyi de ekledik. Günümüzde iletişim kanallarının içeriği en az alışveriş merkezinin kendisi kadar önemli hale geldi. Çünkü biz stratejik düzeyde müşteri yolculuğunun gelişimine katkıda bulunmak için bir adım daha attık. Perakende sektöründeki krize rağmen, 2013’ün ilk 6 ayı bizim için çok iyi geçti.  Westside için gerçekleştirdiğimiz projeye benzer bir projeyi şu an Moskova’da gerçekleştiriyoruz ve Hollanda’da iki perakende müşterisiyle olan projelerimizde de yarıya gelmiş bulunuyoruz. Henüz isimlerini veremesek de yerel gıda ve B2B kavramlarıyla çalıştıklarını söyleyebiliriz.”

Her ziyaretçiye özel teklifler
JosDeVries Strateji ve Format Direktörü Ernst Consenheim ise “Westside bizden sadece fiziksel bir mekan tasarımı istemedi, aynı zamanda yeni müşteri yolculuğunun tanımı ve gelişimi için fikirlerine katkıda bulunmaya davet etti. Bizim verilerimiz sayesinde şimdi, yeni müşteri yolculuğu alışveriş merkezinin toplam konseptine entegre edildi” dedi. Müşteri profili çalışmasında çocuklu ailelerin öneminin ortaya çıktığını söyleyen Consenheim, “Aileler burada bütün günün tadını çıkarabilir. Bunu potansiyel müşterilerinize mesaj olarak vermelisiniz. Bu yüzden tasarlanan sloganımız ‘hayat kadar renkli’ oldu. Bu canlı aile atmosferi görsel mağazacılık kullanılarak yansıtıldı. Tabii ki aynı zamanda websiteleri ve diğer dijital kanallar da kullanıldı. Buna örnek olarak, QR kodları otoparktaki park yerleriyle bağlantılı yapıldı. Müşteriler arabalarını park ettiklerinde bağlantılı kodu tarayabiliyorlar. Ve müşteriler evlerine gitmek için hazır olduklarında kodu arayarak onları arabalarına götüren en hızlı yolu görebiliyorlar. Bu sistem başka bir işe de yarıyor: Eğer direk gitmek istediğiniz bir mağaza varsa, mağazanın ismini aplikasyona yazıyorsunuz ve o da size o mağazaya giden en kısa yolu gösteriyor. Gelecekte Westside application’dan aldığı dataları bir araya getirerek, kişiselleştirilmiş özel teklifler doğrultusunda kullanılmaya başlanacak. Ayrıca bağlantılı ödül sistemi olacak. Ne kadar fazla bilgi verirseniz, o kadar profilinize uygun teklifler alabilirsiniz” diye konuştu.

Yenilenen Westside AVM’nin 2014 Mayıs ayında kapılarını açtığına işaret eden Consenheim, 2012 yılının aynı dönemine göre ciroda çift haneli artış sağlandığına ve ziyaretçi sayılarının ortalama yüzde 10 artış gösterdiğine dikkat çekti.