İstanbul’da Meksika durağı: Ranchero

İstanbul’da Meksika durağı: Ranchero

Fulya B. ÖZTÜRK

Ranchero’yu tanıyabilir miyiz? Fikir nasıl ve ne zaman doğdu? Yolculuğunu anlatır mısınız?
Ranchero’nun ilginç kuruluş hikayesi bundan yaklaşık 35 yıl öncesine, annemle babamın gençlik yıllarına dayanıyor. O zamanlar genç bir delikanlı olan babam Rıza Tanyeri, dil öğrenimi için Zonguldak’tan İngiltere’ye gidiyor. Annem Patricia Gonzalez de Meksika’dan kardeşiyle birlikte İngiltere’ye yine dil öğrenimi için geliyor. Annem ve babam birbirlerini görüp âşık oluyor ve kısa bir sürede evlenme kararı alıyor. Babam, Meksika’ya gidip annemin ailesi ile tanışıyor. Ardından babamın memleketi Zonguldak’a yerleşiyorlar. Ben, erkek kardeşim Faruk ve kızkardeşim Nilüfer burada dünyaya geldik. İstanbul’a taşınmamızın ardından babam, uzunca bir süre inşaat malzemeleri işi ile uğraştı. Bu arada annem meşhur lezzetli Meksika yemekleri ile akrabalar ve komşular arasında üne kavuştu. Zaten babam da yemek yapmayı ve yemeği seven birisi olduğu için Meksika mutfağını da sürekli araştırıyordu. Her Meksika’ya gidiş gelişlerimizde orada restoran işleten ve şu anda Ranchero’nun da mutfak danışmanlığını yapan akrabalarımızdan Meksika mutfağının püf noktalarını öğrendik. Bizlerin de üniversite eğitimlermizi tamamlamamızın ardından, çok iyi bildiğimiz Meksika yemeklerinin lezzetini, diğer dostlarımız ve misafirlerimizle paylaşmak üzere 2005 yılında “Meksika Yerlisi” anlamına gelen Ranchero’yu Bağdat Caddesi’nde açtık. Ranchero kısa zamanda lezzet müdavimlerinin adresi haline geldi. Özellikle Avrupa Yakası’ndan gelen misafirlerimizin sürekli olarak “Neden karşıda da yoksunuz?” soruları ve “Mutlaka orada da bir Ranchero açın ve bize daha yakın olun” ısrarları üzerine 2010 yılı yazında Nişantaşı Reasürans Çarşısı’nda Ranchero’nun Avrupa Yakası şubesini açtık.

Mutfağınızı sizden dinleyebilir miyiz? Ranchero’ya gelenler hangi lezzetlerle karşılaşıyor? Ranchero’nun iddiası nedir?
Meksika lezzetlerini Türkiye’de birebir sunmaya çalışıyoruz. İlk yola çıktığımızda yüzde yüz Meksika yemekleri üzerineydi mönümüz. Son bir iki senedir burger, makarna gibi dünyada bilinen lezzetleri de Meksika mutfağına uyarlayarak sunuyoruz. Ama bu konu çok hassas. Kesinlikle bir dünya mutfağına dönüş yok. Bu lezzetler de Meksika mutfağına uyarlanıyor ve o şekilde sunuluyor. Bizim iddiamız Meksikalıların elinden çıkan gerçek Meksika restoranı olmamız ve gerçekten bu konuda Türkiye’de en iyisi olduğumuzu düşünüyorum. Zaten bir elin parmaklarını da geçmez rakip sayımız.

Şubelerinizin kapasitesini de öğrenebilir miyiz?
Bağdat Caddesi Suadiye’de şubemizin 100 kişilik kapasitesi var. Diğer şubemiz Nişantaşı’nda ve yılbaşı öncesi yaptığımız tadilat ile kapasitemizi 70 kişiden 130 kişiye çıkardık.

En çok titizlik gösterdiğiniz konuların başında neler var?
Misafirlerimize, onların damak tadına yönelik birbirinden farklı ezzetler sunuyoruz. Dolayısıyla onların beğenisine hitap ediyoruz. Bu işte gelen müşterimizin beklentilerini karşılamak ve mekândan memnun ayrılmasını sağlamak çok önemli… Bu yüzden müşteri memnuniyeti bizim açımızdan büyük öneme sahip. Gıda sektöründe hizmet sunduğumuz için en çok titizlik gösterdiğimiz konu hijyen. Ayrıca, mönüdeki her yemeği daima aynı lezzet kalitesinde çıkarmak da çok önemli. Tüm yemeklerimizde, soslarımızda ve içeceklerimizde her gün aynı standartı servis etmek zorundayız.

Mutfakta kaç kişilik bir ekibiniz bulunuyor?
İki şubemizde mutfak ve servis personeli dahil 15’er kişilik ekip bulunuyor.

Müşterilerinizin en çok tercih ettiği hangi yemekler?
Oturmuş bir fajita kültürü var Türkiye’de. Bu sebeple şu anda en çok tercih edilen yemeğimiz bu. Ama tüm yemeklerimizde olduğu gibi fajita’da çok iddialıyız. Bunun dışında “Quesadilla”, “Tampiquena”, “BistecMexicana”, “Molcajete” en çok tercih edilen diğer spesiyallerimiz.

Yeni şubeler eklemeyi planlıyor musunuz? Öncelikli olarak hangi bölgeleri düşünüyorsunuz?
Evet, yeni şubeler açmak hedeflerimiz arasında. İlk tercihimiz Anadolu Yakası’nda Ataşehir bölgesi, Avrupa Yakası’nda Etiler ve Levent bölgesi. Tabii İstanbul dışında da şubeler açmak hedeflerimiz arasında. Önümüzdeki dönemde netleşecek. Bazı aldığımız teklifler de var onları da değerlendiriyoruz.