İSO 500’ün için PLAT üyesi 15 firma var

30 Mayıs 2019 Perşembe

İstanbul Sanayi Odası'nın bu yıl 51'incisini açıkladığı '”Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında yer alan PLAT Derneği üyesi 15 firmanın geçen yılki üretimden satışları yüzde 29,3 artışla 16 milyar 463 milyon TL'ye yükseldi

iso-500un-icin-plat-uyesi-15-firma-var

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması sonuçlarını değerlendirdi. Private Label üretim yapan PLAT üyesi 15 şirket, Türkiye ekonomisini sırtlayan sanayi devleri listesine isimlerini yazdırmayı başardılar. Gıda, kozmetik, temizlik ürünleri ve ambalaj sektörlerinde üretim yapan bu şirketlerin çoğunluğu 2017 yılına kıyasla listedeki sıralamalarını yukarıya taşıdıkları görüldü. İSO 500’deki PLAT üyesi 15 firmanın 2018 yılındaki üretimden satış rakamları yüzde 29,3 artarak 16 milyar 463 milyon TL'ye yükseldi.

 

2018 yılı sanayiciler açısından kolay bir yıl olmadı. Özel markalı üretim yapan firmalar geçen yılki zorlu koşullara karşın üretimlerini artırmayı ve büyümeyi başardılar. Enflasyondaki artışla birlikte tüketicilerin uygun fiyatlı Private Label ürünlere yönelmeleri geçtiğimiz yıl sektörün büyüme dinamizmini canlı tuttu.

 

PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer, özel markalı ürünler sektörün büyüme rakamları ile Türkiye ekonomisindeki yerini giderek güçlendirdiğine dikkat çekerek İSO 500 listesinde yer alan PLAT Üyesi 15 firmayı kutladı. Özer, “Mevcut ekonomik gelişmeler, alışveriş alışkanlıklarında yaşanan değişim, Private Label ürünlere duyulan güvenin artması ile tüketicinin her geçen gün daha fazla bu ürünleri tercih etmeleri, indirim marketlerin yaygınlaşması gibi etkenler sektördeki büyümeyi destekliyor. Özel markalı ürünlerin büyümesinde itici gücü oluşturan indirim marketlerin perakende pazarındaki payı geçtiğimiz yıl yüzde 26,8’e ulaştı 2018’i yaklaşık 50 milyar TL ciro ile kapatan sektörümüzde bu yıl da en az yüzde 50 artış gerçekleşmesini bekliyoruz. İSO 500 Sanayi Kuruluşu Listesinde yer alan üye firmalarımızı kutluyor ve sayılarının daha da artmasını diliyorum” dedi. 

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesindeki PLAT üyeleri şöyle:

Sıra No    Kuruluşlar
59    Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş.
92    Bunge Gıda San. ve Tic. A.Ş.
93    Abalıoğlu Yem-Soya ve Tekstil Sanayi A.Ş.
108    Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
154    Oba Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş.
203    Küçükbay Yağ ve Deterjan Sanayi A.Ş.
225    Aynes Gıda San. ve Tic. A.Ş.
229    Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş.
244    Lila Kağıt San. ve Tic. A.Ş.
248    Mutlu Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş.
265    Koruma Klor Alkali San. ve Tic. A.Ş.
382    Kadooğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş.
432    Sapro Temizlik Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
469    ABC Deterjan San. ve Tic. A.Ş.
477    Tamek Gıda ve Konsantre San. ve Tic. A.Ş.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri