İsmar Genel Müdürü Mutlu Gökdemir

19 Haziran 2012 Salı

Perakende sektöründe 19 yıllık geçmişi olan İsmar Marketler Zinciri, değişim için düğmeye bastı. Modern perakendeciliği ‘Marifetli Alışveriş’ sloganıyla yeniden yorumlayan İsmar, logosundan renklerine, reyonlarından ürün kategori yapısına kadar her alanda değişikliğe giderek farklı bir market deneyiminin de kapılarını açtı

ismar-genel-muduru-mutlu-gokdemir

 Uğur TATLI

Yeni konsept mağazalarını açmaya başladıklarını, diğer şubeleri de en kısa sürede yeni konsepte çevireceklerini anlatan İsmar Genel Müdürü Mutlu Gökdemir, 2012’de mağaza sayısını belirledikleri konsept doğrultusunda 60 şubeye çıkaracaklarını söyledi

56 market sahibinin ortak girişimiyle 1993 yılında kurulan İsmar Marketler Zinciri, daha sonra 2003’de çoklu ortaklık yapısından sıyrılıp Akyürek Şirketler Grubu’na katıldı. Hangi dinamikler İsmar’ı bu değişikliğe götürdü?
İsmar, büyük üretici firmalardan mal tedariği yapan küçük marketlerin birleşip daha büyük alım yapma yoluyla daha uygun koşullar elde edebilmesi anlayışıyla kurulmuş bir ticari ortaklık olarak kuruldu. Bu anlamda Türkiye’de tedarik avantajını referans alarak, kurulmuş ilk ticari ortaklık olarak da dikkat çekmişti. Bu çoklu ortaklık yapısının getirdiği sinerji başlangıçta bir avantaj oluştursa da beraberinde birtakım sorunların da ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. İlerleyen zamanlarda ürün satın alma politikasında oluşturulan ortak stratejinin satış politikasında oluşturulamaması, ortakların zamanla birlikteliğin özünden uzaklaşarak ortaklık politikalarının uygulanmaması ve hatta tekil hareket etmeleri gibi nedenlerle İsmar’da çözülmeler başladı. Bu durum tüketici cephesinde çok hızlı büyüyen bir kurumun çok kısa zaman içinde de erimesi sonucunun gözlemlenmesi durumunu oluşturdu. Süreç, 2003 yılına kadar inişli çıkışlı da olsa çözünmenin devamı şeklinde sürdü. Bu tarihten sonra ise kurucu ortaklar arasında yer alan Aslan Akyürek’in 4 şubesiyle birlikte İsmar’ın hisselerinin tamamının alınması ile sona erdi. Fakat 2003 yılından sonra’da sorunlar sona ermedi. Ortaklıktan çıkan bazı ortakların bir takım konularda hak iddia etmeleri gibi nedenlerle şirket idari anlamda pek çok sıkıntı ile karşı karşıya kaldı. Büyüme süreci devam ederken şirketin gerçek anlamda prangalarından kurtulması 2011 sonunu buldu.

İsmar, 2011’de yeni bir yapılanma dönemine girdi. Bu süreçten bahseder misiniz?
2011 yılının Ağustos ayı itibarıyla göreve başladım. O tarihten itibaren de İsmar’ın genel yapısıyla ilgili önemli değişikliklere imza atmaya başladık. Mevcut marketçilik dinamiğimizin tüm handikaplarını masaya yatırarak pek çok konuda yapısal değişime gittik. Sipariş ve tedarik yönetimimizden başlayarak, satış ve sunuş şeklimize kadar olan tüm iş süreçlerimizi, müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına göre yeniden yorumladık. Modern perakendeciliğin geleneksel anlayışla dengeli uyumunun bir örneğini oluşturmayı hedefledik. Marifetli müşterilerin, marifetli bir marketle buluşması hayali ile  ‘Marifetli Alışveriş’ anlayışını getirdik. Ve bunu da kendimize slogan yaptık. Kısaca pek çok şeye dokunduk. Tabela değişikliklerini Mayıs ayı sonunda bitirmeyi umuyoruz. Açacağımız şubeleri yeni konseptimizle kısa süre içerisinde hizmete açacağız. Eskişehir Yediler şubemiz yeni konseptle açılan ilk mağazamız oldu. Akabinde İstanbul Büyükçekmece ve Şişli Blackout mağazalarımızla yeni konsept açılışlarımız sürdü. Sırada Urfa Viranşehir, Kütahya Meydan, Kilis Kampus gibi mağazalarımız var. Mevcut mağazalarımızı da hızlı bir şekilde yeni konseptimize uygun bir formata dönüştüreceğiz.

Şarküteriye kardeş geldi: Barküteri

Yenilenme sürecinde mağazalarınızın içerisinde neler değişecek? Marketçiliğe ne tür bir farklılık katacaksınız?
Öncelikle logomuzu değiştirdik ve sıradan renklerden kurtulmak adına daha cesur ve yenilikçi gücümüzü de öne çıkaran bir renk seçtik. Yeni logomuzun tasarımında marketi ve alışverişi en iyi anlatacak bir tasarım olmasına odaklandık. Mağaza içerisinde ise reyonlarımızı revize ederek göze hitap eden estetik, fonksiyonel ve hijyenik yapılar oluşturduk. Açık bakliyat ürünlerinin devir daimli şekilde satılmasına imkan veren “barküteri” adını verdiğimiz yeni bir modül tasarladık. Bu modül sayesinde ürünlerin daha sağlıklı muhafazasını sağlarken aynı zamanda daha sağlıklı satış imkanını da sağlamış olduk.  Bakliyat reyonunun benzer bir modülünü kuruyemiş içinde hayata geçirdik. Böylelikle müşterilerimize daha iyi hizmet için reyonuna ekstra yatırım yapmaktan kaçınmayan bir anlayışın öncüsü olduk.

Barküteri fikri nasıl oluştu? Bu reyonun özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Açık bakliyat ürünlerinin bidonlarda satılması çok sağlıklı sonuçlar üretmiyordu. Bidondaki ürün azaldıkça üzerine eklendiği için bidonun en altında belli bir miktar ürün kalıyordu. Bu da zamanla tüketicinin reyondan uzaklaşmasına ya da şikâyette bulunmasına sebep oluyordu. Yani kısaca açık bakliyat, paketliye göre hep daha özensiz ve kötü durumdaydı. Bu durumu tersine çevirmek gerekiyordu. Biz de yepyeni bir reyon tasarladık. Son derece pahalı bir malzeme olmasına rağmen daha sağlıklı olması için paslanmaz çelikten devir daimli bir modül olan Barküteri modüllerinde pirinç, bulgur, kuru fasulye nohut gibi tüm bakliyat ailesini daha sağlıklı olarak müşterilerimize sunabiliyoruz. Barküteri ismini şarküteriden esinlenerek oluşturduk. Bu isimi hem ne demek istediğimizi daha kolay anlattığı hem de neşeli olduğu için seçtik.

Yerel marketlere baktığımız zaman genelde bulundukları merkeze yakın yerlere konumlandığını görüyoruz. İsmar ise bu anlamda farklı bir kimlik çiziyor. Hem İstanbul’da hem de Urfa’da şubeniz var. Sizi farklı yerlerde şubeleşmeye iten dinamikler neler?
İsmar’ı yerel market olarak nitelendiriyorlar ama biz yereli çoktan aşmış durumdayız. Belirli bir lokasyona bağlı kalmadık ve İstanbul, Eskişehir, Kahramanmaraş, Gaziantep, Urfa, Mardin’deki mağazalarımızla tüketicilerimize hizmet götürdük. Bu anlamda İsmar ulusal bir market… Türkiye’nin farklı noktalarında şubeler açmaya devam edeceğiz. Süpermarket konseptinde büyüme planımız var. Bu hedef doğrultusunda her lokasyonun kendi realitesini göz önünde bulundurarak farklı illerde mağazalaşmayı düşünüyoruz.

Ufukta hangi şehirler var?
Haziran’a kadar Eskişehir, İstanbul, Kütahya ve Şanlıurfa’da açacağımız yeni mağazalarımızla birlikte toplam şube sayımız 45’i bulacak.

Türkiye’nin farklı coğrafyalarında şubeleri olan İsmar, lojistik ağını nasıl sağlıyor? Merkezi depolarınız var mı?
Eskişehir, Gaziantep ve İstanbul olmak üzere 3 lojistik üssümüz bulunuyor. Bu merkezi depolarımız bütün şubelerimizin ihtiyacını giderebilecek donatılmış durumda. Eskişehir’deki depomuz 5 bin metrekare, İstanbul ve Gaziantep’te olan lojistik merkezlerimiz ise 3 bin 500 metrekarelik bir alana sahip.

2012 sonunda 60 mağaza hedefi

Şubeleşme hedefi olan bir perakende zinciri olarak mağaza açacağınız lokasyonu belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Öncelikle mağaza açacağımız bölgenin ticari potansiyeline bakıyoruz. Yaptığımız ön çalışmayla o bölgenin müşteri kapasitesini anlamaya çalışıyoruz. Hangi bölgelerde ihtiyaç duyulduğu, insan geçişinin ne sıklıkta olduğu gibi belli başlı unsurları göz önünde bulunduruyoruz. Öte yandan markete uygun bir mimarinin olmasına dikkat ediyoruz. Binanın kolon yapısına, yüksekliğine özen gösteriyoruz.

İsmar’ın müşteri memnuniyeti çerçevesinde sunduğu hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Temel duruş itibarıyla müşteri odaklı bir perakende zinciriyiz. Yaptığımız işin en önemli parçasını müşteri olarak görüyoruz. Müşterinin temel ihtiyaçlarına yönelik ürünler sunmaya özen gösteriyoruz.
Bu bağlamda ürünlerde tazelik, uygun fiyat, zengin ürün çeşitliliği yaratmaya dikkat ediyoruz.

İsmar Marketler Zinciri’nin gelecek hedefleri neler?
Perakende sektöründe önemli bir oyuncu olmak istiyoruz. Tedarikçilerimizle çalışmalarımızı yakın ilişki içerisinde sürdürme hedefindeyiz. Mağaza sayımızı belirlediğimiz konsept doğrultusunda artırma isteğindeyiz. 2012 sonu hedefimiz ise 60 şube sayısına ulaşmak.


Şirket profili 
- Kuruluş tarihi: 1996
- Şube sayısı: 33
- Mağazaların bulunduğu bölgeler: İstanbul, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Mardin
- En büyük mağaza metrekaresi: 5 bin
- En küçük mağaza metrekaresi: 400
- Son açılan mağaza: Yediler, Eskişehir.
- Toplam kasa sayısı: 120
- Çalışan sayısı: 880
- Ürün çeşidi: 10 bin SKU
- Private label: Yok

Detay
- Müşteri profili: B, C SES grup.
- Müşteri sadakat kartı: Var
- Sloganı: Marifetli alışveriş
- Web adresi:
www.ismar.com.tr

Pozisyon bilgileri:
Yönetim Kurulu Başkanı: Aslan Akyürek
Yönetim Kurulu Üyeleri: Şekip Akyürek, Serdal Akyürek
Genel Müdür: Mutlu Gökdemir
Satın Alma Grubu Yöneticileri: Eyyüp Akyürek, Gürsoy Sabitoğulları
Finans Müdürü: Erdal Gürgür
Reklam ve Pazarlama Müdürü: Pelin Bengisu
İnsan Kaynakları Müdürü: Latife Elmas Özocak
Bilgi İşlem Müdürü: Murat Akbaba

 


Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri