İşinize bağlı mı, bağımlı mısınız?

İş hayatına başladınız, okul bitmiş, hayallerinizle ilgili yol almaya başladınız…

Hikayenizi yazdığınız gibi olması için seçiminizi doğru yapmış olmanız, kararınızı bu paralelde vermiş olmalısınız.

Meslek seçiminizi belki siz yapmadınız, babanız, anneniz sizi yönlendirdi ama bu yolda devam etmek istediniz. Her şekilde “olanı sevmek” gerek. İşi sevmenin başarıya etkisi büyük.

İşimi hep sevdim, bağımlılıkla bağlılığı karıştırdım biraz. İş kendi işim, işyeri benimdi sanki. İşyerinde fazladan yanan bir lambadan sorumlu hissederdim kendimi. Bu kadar bağlı olmak duygusallığı getiriyor. İşinize bağlılık, çalıştığınız süre içinde şirketinizin kurumsal kimliğine uyum için gerekeni yapmanız, işinizi en iyi şekilde yapmanızdır. Şirket menfaatlerini kendi menfaatleriniz için hiçe sayamazsınız.

Bağımlılık o iş olmazsa yaşayamamak gibi, başka bir iş yeri yokmuş gibi davranmak… Bazen işe bağlılığı aşırı noktaya getirmek bağımlı hale getirebiliyor insanı. Sizinle bütünleşiyor işiniz, iş yeriniz, temsilcisi olduğunuz markanız… Öyle bir noktaya geliyor ki fanatik bir taraftarı olduğunuz futbol kulübünden bahsederken ağzınızdan çıkan kulüp değil, markanız… Bu, sizin bağlılığınızı aşırı bir noktaya getirdiğinizi söylüyor size, dikkat diyor.

İşinize bağlıysanız iş yerindeki hiçbir şey dışarı çıkmamalı, ailenizdeki konuları, sırları dışarı taşımadığınız gibi…

İşini seven, bağlı olan güne şükürle başlar, işine sevgisini katar, gerekeni yapar. Mutlu ve huzurludur. Bilgisini içselleştirebilir, deneyim kazanır. Sadece işini yapar, andadır.  İşe bağımlı olanda korku, kaygı, endişe vardır. Kaybetme korkusu onda sürekli ateşe parmağını dokunduğunda yarattığı hissi verir. Anda olmakta zorlanır. Bağımlılık başarı konusunda zafiyettir.

Kendini tanımlayan, ne istediğini bilen, konumlandırmasını doğru yapan kişi işine bağlı olmayı seçer, bağımlılık onun değerlerine uygun değildir, özgürlüğünü kısıtlayan bir seçimdir.

Bugüne kadar işinize bağımlı olduğunuzu fark ederseniz, bağlı olmaya geçiş yapabilirsiniz. Korkularınızın nedenini belirleyip negatife odaklanmak yerine pozitife odaklanmayı tercih ettiğinizde işinize bağlı olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.