İşi iyi gitmeyen esnafın kabusu: POS cihazları

POS cihazı kullanan esnaf ve sanatkârlara bankaların belirli bir hâsılat hedefi verdiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, işi bozulan esnafın bankalara “Üye İşyeri Verimsizlik Ücreti” ödediğini belirterek; bankaların esnafa darbe vurduğunu belirtti

İşi iyi gitmeyen esnafın kabusu: POS cihazları

Bankaların kârının bu yılın ilk 6 ayında yüzde 33 artışla 17 milyar liraya ulaştığını belirten Palandöken: “Esnaf ve sanatkarın işleri bu kadar iyi gitmez iken, ekonomideki büyüme yüzde 2,9 iken, bankaların kârının yüzde 33 artarak 17 milyara ulaşması normal bir durum değil. Bu dönemde bankalar adeta düşene bir darbe de bizden gelsin mantığıyla iş yapıyor. Bu yapılan güneşli günde şemsiye uzatıp yağmur başlayınca geri almaktır. Bir taraftan faiz oranları sürekli yükselirken diğer taraftan da komisyon, hesap işletim ücreti, işyeri verimsizlik ücreti gibi adlarla yapılan kesintiler de sürekli artıyor. Bu duruma bir son verilmelidir.” şeklinde konuştu. 

 

“Bankaların aldığı ücretlere sınır getirilmeli”

 

Bankadan POS cihazı alan esnafa bankaların bir hâsılat hedefi verdiğini söyleyen Palandöken: “Esnaf, bankanın verdiği hasılat hedefine ulaşamazsa aylık 35–40 liraya varan verimsizlik ücreti ödüyor. Bankalar, ‘bu esnafın işi iyi gitmiyor, zor zamanda destek olup işler düzelince komisyon alırım’ demiyor, tam tersini yaparak zor gününde bir darbe de kendisi vuruyor. Halbuki, diğer işlemler nedeniyle hesap işletim ücreti, POS komisyonu, havale, EFT bedeli gibi ücretleri zaten alırken bir de verimsizlik bedeli alması kabul edilebilir bir şey değil. Bu tür ücretlere mutlaka bir sınır getirilmeli veya tamamen kaldırılmalı.” dedi.