İş yerinde mutlu olmanın yolları

Mutlu insan işinde, özel hayatında, her yerde mutludur. Mutluluk bir seçimdir. Bir işi olduğu için şükreden, işine sevgi ile giden insan olmak önemlidir. Başarı ile mutlu çalışan arasında bir paralellik bulunmaktadır. İş yerindeki koşullardan şikâyet edenler, negatife odaklananlardır.

 

 

Bazen şikâyet edenlerin neden bulundukları yerde olduklarını merak ederim. Koşulları beğenmeyenlerin bulundukları ortamı terk etmelerinden yanayım. Sadece işyeri için değil, yaşadıkları şehirden, ülkeden bahsederken sürekli sorun anlatanların neden burada olduklarını anlamakta zorluk çekiyorum. Sorunlardan bahsetmek sorun yaratmaya neden olur. Sadece kendiniz için değil, 100. Maymun fenomeninde olduğu gibi çevrenizde, belki de uzaklarda bir yerde sorunların oluşmasına neden olursunuz. Pozitife odaklanın, negatifi silin, görmezden gelin demiyorum elbette, sadece odağınızı değiştirin.

 

Anda olmak en doğrusu. İşinizi anda olarak yaptığınızda, sadece olanı gördüğünüzde geçmişteki pişmanlıklar, geleceğe dair endişe, kaygı ortadan kalkar. İşinizi kaybetme korkusu mutluluğunuza engel olabilir. Ama gelecekte yaşamaktansa anda olmayı tercih ettiğimizde korkularımız ortadan kalkacaktır.

 

İşverenle, yönetici ile iletişim problemini kişisel algılayanlar da mutlu olamayanlardır. İşveren için beni sevmiyor, bana kızgın yorumlarının yapılması ileride size komik gelecektir.

 

İşinizde başarı hedefiniz olmalıdır. Vaktinizi evde değil, işyerinde geçirmek, ay başında ücretinizin banka hesabınıza yatırılması motivasyon kaynağınızsa yolculuğunuzu, yol haritanızı gözden geçirin derim.

 

Hz. Mevlana “Başarı bir seyahattir, hedef değil, mutluluk gidilen yolun üzerindedir yolun sonunda değil, Yolun sonunda olsa ona varıldığında yol bitmiş, vakit de geçmiş olurdu. Mutlu olmanın zamanı bugündür, yarın değil.”

 

 İş hayatında mutlu olmak elinizde; mutlu olduğunuz bir işiniz, bir işyeriniz olmasını dilerim.