İş hayatında motivasyonun önemi

Kendimizin dışında motivasyon sadece fikirlerimize değer verilmesidir. Yöneticiniz sizin önerilerinizi dikkate alıyor, katılmanız gereken toplantılarda katılımcı oluyor, fikrinizi ortaya koyabiliyorsanız, özellikle yerli şirketlerde çalışıyorsanız motive olmanız için birçok koşul sağlanmış demektir. Para, çalışan için önemli bir motivasyon kaynağıdır. Ücreti beğenmiyorsanız işe devam etmeyin, sürekli şikâyet eden olmayın. Başarı odaklıysanız, başarılı olmak sizi motive ediyorsa başaramadığınızı düşünüyorsanız rol modelinize bakın. Siz neyi yapamıyorsunuz?

 

Thomas Watson “Başarılı olmak için kalbiniz işinizde olsun, işiniz kalbinizde.” diyor. Siz de işinize kalpten bağlıysanız motivasyon kendiliğinden oluşacaktır.

 

Ekip arkadaşlarınızın da üst yöneticinizin de motivasyona ihtiyacı var, unutmayın. Bir küçük doz motivasyon büyük sonuçlar yaratabilir.

 

İki tür yönetim şekli vardır: Motivasyonla yönetim, korkuyla yönetim.

 

Motivasyon kişiye özeldir. Bir kişiyi motive eden, bir diğerini motive etmeyebilir.

 

Bir Nasa yetkilisi “Astronotları nasıl motive ediyorsunuz?” sorusuna “Biz motive etmiyoruz, fakat kimi seçtiğimize dikkat ediyoruz.” cevabı vermiş.

 

İşinde motivasyonu tam hisseden kişi aidiyet hissine sahip olur. Şirketine ait hisseden, şirketine bağlı olan çalışan kurumsal hedefi kendi hedefi olarak benimser. Çalışma şekli de bu yönde değişir. Çalışanın başarısı şirketin başarısıdır.

 

Şirketlerde çalışan memnuniyeti araştırmasının yapılması da çalışan için önemli bir motivasyon kaynağıdır. Çalışan daha iyi şartlarda çalışabileceği, insan kaynağının şirketi için önemli olduğu inancına sahip olur. Değer gördüğünü hisseder ve verim artar. Rezonans alanının bozulmaması iş hayatında çok önemlidir. Herkes düşünceleriyle yaydığı enerjinin yarattığı titreşimlerin birbirini ne kadar etkileyeceğinin farkında olmalıdır.

 

İş hayatında kendinizi takdir etmeyi unutmayın. Onaylanma ihtiyacı sizin kendinize yeterince değer vermediğinizi gösterir.

 

İşinizi aşkla yaptığınız günler dileğiyle…