Irak yönetimi ithal domates alımını yasakladı

23 Ağustos 2019 Cuma

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), yurt dışından domates alımına yasak getirdi

irak-yonetimi-ithal-domates-alimini-yasakladi

IKBY Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Heme Salih, Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, yerli üreticinin korunması amacıyla 1 Eylül'den itibaren domates ithalatına izin verilmeyeceğini söyledi.

 

Yerli üretimin kalkındırılması için çalışacaklarını belirten Salih: “İç piyasada talebi karşılayacak kadar üretimi yapılan her ürünün ithalatını yasaklayacağız.” dedi.

 

Salih, yerli domatesin iç piyasada talebi karşılamaması ve fiyatlarda ciddi oranda artış olması durumunda farklı bir karar alabileceklerini ifade etti.

 

Erbil iç pazarında domates fiyatları düşüşte

AA muhabirine konuşan Erbil Meyve ve Sebze Hali esnaflarından İsmail Muhammed, şu anda iç pazarda domates fiyatının düştüğünü dile getirdi.

 

Domatesi İran, Türkiye ve Suriye'den ithal ettiklerini belirten Muhammed: “En çok İran'dan ithal ediyoruz. Domates ithalatı yasağı nedeniyle fiyatlarda biraz artış olabilir ancak pazara olumsuz etkisi olmayacaktır.” diye konuştu.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri