Ipsos Türkiye’ye dair önemli bulgular yayınladı

27 Eylül 2016 Salı

Ipsos’un 2010 yılından bu yana 2 aylık dönemlerle gerçekleştirdiği Türkiye Barometresi Ağustos 2016 raporu yayınlandı

ipsos-turkiyeye-dair-onemli-bulgular-yayinladi

Türkiye’de toplumsal ve siyasi yaşam üzerinde önemli bir etkisi bulunan 15 Temmuz olaylarının hemen akabinde 29 Temmuz- 13 Ağustos tarihleri arasında saha çalışması gerçekleşen araştırma “Darbe Girişimi” sonrası Türkiye’ye dair önemli bulgular sundu.


Çalışma sonuçları 15 Temmuz akabinde vatandaşların ülkenin mevcut durumuna ilişkin memnuniyet düzeylerinin artığını ve ülkenin yakın gelecekteki durumuna dair beklentilerine ilişkin de pozitif bir tutum olduğunu gösterdi.


Ülkenin genel durumundan memnun olduğunu belirtenlerin oranı Mayıs’tan Temmuz’a yüzde 31,6’dan yüzde 35,4’e yükseldi. Ülkenin geleceği daha iyiye gidecek oranı değişmese de daha kötüye gidecek diyenlerin oranında azalma gözlemlendi.


Benzer şekilde ülke ekonomisine ilişkin beklentilerde de pozitif bir hava görüldü. Genel olarak gelecek birkaç ay içerisinde ülke ekonomisinin daha kötüye gideceğini düşünen karamsar kesimin azaldığı, burada daha nötr bir tavır sergileyenlerin oranının artığını gördük. Kişisel ekonomik durum açısından da değerlendirmelerin yine benzer şekilde olduğu söylenebilir.


Diğer bir deyişle, rapora göre darbe girişiminin ekonomi üzerinde ciddi düzeylerde olumsuz etkisi olacağı düşünülmüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 40,2’si ülke ekonomisinin darbe girişiminden etkilenmeyeceğini düşünürken, yüzde 33’lük bir kesim olumsuz etki yaşanacağı fikrinde.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri