IPLS Moskova’ya Türkiye çıkarması!

Rusya’nın Moskova şehrinde düzenlenen IPLS 2018 Fuarı 2'nci gününde Türk markalarına gösterilen yoğun ilgi ile devam etti. Fuarı yerinden takip eden ekibimiz bir yandan da ihracat devi Türk firmalarla röportajlar yaparak sektörel gelişimin hızını kendilerinden aktarıyor.

IPLS Moskova’ya Türkiye çıkarması!
Fuara bu yıl Türk pavilyonu damgasını vurdu. Onur ülkesi olarak fuara davet edilen Türkiye’den PLAT ve İKMİB iş birliği ile 20’ye yakın Türk markası fuarda yerini aldı. Fuara PLAT tarafından özel olarak davet edilen Perakende.org ekibi, organizasyonu yerinden takip ederek Türk markalarıyla sektörel iletişimin nabzını tuttu.

PLAT Dernek Müdürü Burak Aksoy fuarla ilgili şunları söyledi: "Derneğimizin İKMİB ile birlikte yaptığı girişimler sayesinde bu yıl fuar ilk kez milli katılım kapsamına alındı. Oransal olarak yüzde 75’e denk gelen devlet desteği sektörde rekor olarak değerlendiriliyor. Üreticilerimiz de devletimizin bu teşviğine sıcak yaklaştı ve fuara bu yıl üst düzey bir katılım sağlandı. Aerofa Aerosol, APS Ambalaj, Arsan Kimya, Bileşim Kimya, Enka Hijyen, Işık Tarım, Tibet / Sultanlar Grup, Koruma Temizlik, Lider Kozmetik, Saruhan Kimya, Sapro Temizlik olmak üzere toplam 21 Türk üretici ile fuardayız. Rus yetkililerle yaptığımız görüşmelerle Türkiye Onur Ülkesi olarak fuarda yer aldı. Bu katılımın üreticilerimiz adına uzun vadede güzel sonuçlar doğurmasını ve tüm üyelerimizin ihracat cirolarına bir katkısı olmasını umuyoruz."PLAT standını ziyaret eden IPLS Fuar Direktörü Dyomina Ekaterina ise fuar ve Türkiye ile ilgili görüşlerini dile getirdi: "Private Label Fuarımızın bu yıl 5’incisi düzenleniyor. Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl IPLS Fuarı yüzde 30 büyüyerek portföyünü genişletti. Rus üretici ve tüketiciler Türk ürünlerinin kalitesinin belli bir standardın üzerinde olduğunu biliyorlar. Ruslar bu kalite ve güveni Türk üreticiye duymaktan vazgeçmiyor.  Kalite noktasında Türkiye bizler için birlikte çalışılabilecek ülkelerin başında geliyor. 2015 yılında uçak krizi ile alakalı yaşananlar aşikar ancak bu sıkıntılar aşıldı ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiler giderek kuvvetleniyor. Biz bu fuarın da Rusya – Türkiye ilişkilerini daha da güçlendireceğini düşünüyoruz."


Aerofa Aerosol Dolum Sanayi Celal Altuntaş


Aerofa olarak kişisel bakım, ev bakım, teknik spreyler, otomotiv gurubu ve medikal inhaler dediğimiz eczane gurubuna hitap eden kategorilerde üretimimiz bulunuyor. Latin Amerika, Kolombiya, Şili, Kanada, Avrupa ülkeleri, Rusya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Türkmenistan, Azerbeycan, Dubai ve komşu ülkeler başta olmak üzere 30’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye özellikle kozmetik üretim alanında yetenekli bir ülke. Aerosol, kişisel bakım ve diğer kozmetik alanında potansiyeli yüksek bir ülke olarak Türkiye hem üretici hem tedarik zinciri hem de konumu itibariyle dünyada ilk 10 ülke arasında diyebiliriz. Türkiye’de yapılan denetimleri günümüz itibarıyla yeterli buluyorum. Global alanda kullanılan tüm metodları da bilen bir firma olarak ülkemizde yapılan bu çalışmalar dünya standartlarını yakalamış durumda. Bence bu konuda birçok dünya ülkesinden de ileride olduğunu düşünüyorum. Şuan Rusya’da IPLS Fuarı’ndayız. PLAT derneğimiz burada güzel bir organizasyon ile markalarımızı bir araya getirdi. PLAT derneği bana göre Türkiye’de dernekçilik anlayışının çok dışında bir dernek. Biliyorsunuz bizim gibi firmalar birçok derneğe üye olur ancak yıl içinde belki 1 belki 2 toplantısına ancak katılabilir. Biz PLAT üyesi olduğumuzda nasıl bir yapıda olduğunu bilmiyorduk. Dinamik, yenilikçi, üyeleri için en üst seviyede çalışan bir dernek ile karşılaşacağımızı düşünmemiştim. Kendim ve firmam adına PLAT Derneği Yönetimine ve dernekle temas halinde olan tüm destekçilerine teşekkür ederim.


APS Ambalaj Kamil TopakAPS Ambalaj olarak temizlik ve kozmetik ürünlerinin fason ambalaj, fason üretim ve private label alanında üretimlerini yapıyoruz. Gıda ürünlerinin ise sadece ambalaj üretimi kısmında varız. 2002 yılında kendi arge birimimizi oluşturduk ve private label olarak da üretimimize devam ediyoruz. Ağırlıklı olarak Batı Avrupa’daki zincir marketlerin private label ürünlerini üretiyoruz. İngiltere, İrlanda, Fransa başta olmak üzere zincir devlerinin argesi tamamlanmış ürünlerini yurtdışına üretiyoruz. Private label ürünlerde en çok karşılaşılan durum marketin, raftaki ürün kategorisinin en çok tercih edilen markayı baz alarak ürün ürettirmesi oluyor. Ambalajıyla, rengiyle, kokusuyla, kapağıyla benchmark ürünler ortaya çıkıyor. Bu durumun engellenmesi ve daha özgün ürünlerin ortaya çıkması için o marketin satın almacısıyla ürünü üreten firmanın bu konuda bilgi ve eğitim sahibi olması gerekiyor. Burada önemli olan ekiplerin doğru kişiler ve doğru eğitimlerle konumlandırılması ciddi önem taşıyor. Biz 2014 yılından beri PLAT Yönetim Kurulu’ndayız. Biz dernek olarak birçok konferansa, zirveye yurt içi ve dışında katılım gösteriyoruz. PLAT olarak Türkiye’de son 3 yılda yaptığımız zirvenin başka ülkelerde yaklaşık 20 yıldır yapıldığıyla kıyaslarsak, kalite ve içerik olarak bu konferansların hiç de altında olmayan işler yapabildiğimizi görüyorum. Sektörümüzün gelişimi açısından bu tarz çalışmalara yer vermeye devam edeceğiz. 


Arsan Kimya Gökçe YavuzArsan Kimya olarak uzmanlık alanımız ıslak mendil grubu olsa da likit ürünlerde de üretimimiz bulunmakta. Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ülkeleri, Latin Amerika başta olmak üzere 73 ülkeye ihracat yapıyoruz. PL sektörü dünyada gelişen bir sektör. Özellikle son dönemde talebin de artmasıyla markalar hemen hemen yarı yarıya oranla hem kendi markasını üretiyor hem de private label ürün üreterek üretim bandındaki kapasitesini doldurabiliyor. PL de dünyanın tercihi bu yönde ilerliyor. Tabi bunun yanında markaların arge çalışmaları ve kurumların denetimleri Türkiye’ye oranla global alanda biraz daha fazla. Bu konuda aslında PL ürün talep eden firmaların konuya da dikkat etmesi gerekiyor. Mesela bizim uzmanlık alanımız ıslak mendil ve üründe kullanılan solüsyonun çok özel bir üretilen bir solüsyon olması gerekiyor. Merdivenaltı üretim diye tabir ettiğimiz birçok üreticinin konuya dikkat etmemesi sonucu denetimlerden geçemeyen bir sürü ürün var ve esasında bu ürünler tüketiciye ulaşmış ve sonrasında da sınıfta kalan ürünler listesine giriyor. Bu durum ülkenin PL sektöründeki gelişim sürecini olumsuz etkiliyor. O yüzden bu denetimlerin öncesinde yapılması çok önemli bir konu. Şuan içinde bulunduğumuz IPLS Moskova Fuarı için PLAT derneğimize teşekkür ediyor ve bu tarz organizasyonların, fuarların önümüzdeki dönemde daha da artmasını diliyorum.


Bileşim Kimya Sedat ÇelikBileşim Kimya olarak 2004 yılında bu yana temizlik ve kişisel bakım alanlarında üretim yapmaktayız. Yaklaşık 15 yıl private label sektöründe ürün ürettikten sonra son 5 yılda kendi markalarımızla raflarda bulunuyoruz. Ortadoğu, Güney Amerika, Afrika olmak üzere bu yıl hedefimize aldığımız Avrupa ülkeleri olmak üzere toplam 40 ülke ihracat ağımız diyebiliriz. Türkiye markalar açısından dünya devleri ve merdiven altı üreticilerin bulunduğu bir ülke. Bu alanda denetimlerin daha da geliştirilmesi gerekiyor. Denetim hepimizin bildiği gibi markanın gelişmesi için en önemli adımların başında geliyor. Ülkemizde PL çok ileri noktalarda değil, gelişmekte olan bir sektör. PL ürün algısı daha önceleri hep kalitesiz ürün algısı yaratıyordu tüketicinin tarafında. Ancak discount marketlerin bu konudaki çalışmaları son dönemde bu algıyı kırma yönünde önemli bir adım oldu. Kaliteye daha çok önem verilmesi PL sektörünü daha da ilerilere götürmeye başladı. Ancak tam olarak istediğimiz noktada değil. Bileşim Kimya olarak PLAT Derneği’ne üyeyiz ve derneğimizin son yönetim kadrosu göreve geldikten sonra çok güzel zirve ve çalışmalara imza attı. Özellikle bu yurt dışı organizasyonlarından bizleri haberdar edip anlaşmalarını yapıyor olması biz üyeler açısından bulunmaz bir fırsat olarak değerlendiriyorum.

 

Çağrı Hipermarketleri / Abidin ÇavuşoğluYaklaşık 6 yıldır yurtdışındaki fuarlara katılmayı kendime görev edindim. Bu yıl da ilk olarak IPLS Moskova Fuarı’na gelmiş bulunuyorum. Maalesef Türkiye’deki fuarlar son zamanlarda artık kendini tekrarlar duruma geldi. Fazla yenilik ve yenilikçilik vadeden gelişmeleri göremiyoruz bu fuarlarda. O yüzden biraz yurt dışındaki fuarları da takip edip kendimize bu anlamda katacağımız yenilikleri takip ediyoruz. Dünyadaki trendler ülkemize geç gelebiliyor. Özellikle ambalaj ve kozmetik alanındaki yenilikler geciktiği için bu fuarlarla o açığı kapatmaya çalıştığımızı söyleyebilirim. Bu fuarlar yenilikleri Türkiye’de erkenden fark edebilmemizi de sağlıyor. Bizim tüketicilerimize markasız ürünler kategorilerinde hizmet sağlayabilmemiz için ürünün arge ve denetim konusundaki takibini sadece üretici firmaya bırakmamamız gerektiğini düşünüyorum. Daha çok gıda alanında private label ile çalışan bir gurup olarak temel amacımız evimize götürmeyeceğimiz hiçbir ürünü rafa koymayacağımız yönündedir. Bu konuda fiyat yargısından önce kendimizi test ederek kriterlerimizi biraz daha sertleştiriyoruz. Bu konudaki çalışmaları sadece indirim marketlerine bırakmamamız, kendi rekabetçi sistmemimizi oluşturmamız gerekiyor. 


Enka Hijyen Sinan Arslanoğlu

Enka Hijyen olarak hijyenik ürünler alanında bebek bezi üretimi ve bunun hammaddesini üretiyoruz. Azerbeycan, Orta Asya, Özbekistan, Belarus, Ukrayna, Latin Amerika, Avrupa başta olmak üzere 40 ülkeye ihracıtımız var. Türkiye’de PL sektöründe arge çalışmalarının esasında ürünü talep eden firma tarafından yapılması görüşündeyim. Ancak şöyle bir durum var; Türkiye’de ürünün ilk numune aşamasındaki üretimin oldukça kaliteli yapıldığını sonraki siparişlerde ürünün kalitesini ve maliyetlerini düşürerek üretime devam edildiğini gözlemliyoruz. PL’de bu denetimler için firmanın kendi içinde bir oto-kontrollerinin olması gerekiyor. Başta anlaştığın ürünün kalitesiyle devamının kaltesinin aynı olması lazım. Burda tabiî ki sadece talep eden firmaya değil bizlere de oldukça önemli görevler düşüyor.

 

Işık Tarım Can Erim / Satış Müdürü

Işık Tarım Türkiye’de organik tarımı başlatan ilk Türk firması olarak 1974 yılında kuruldu. Organik kuru ve dondurulmuş meyve, organik fındık alanında üretim ve paketleme yapıyoruz. BU ürünleri n farklı sanayi ve süpermarketlere ihracatını gerçekleştiriyoruz. 3 ayrı fabrikamızda 1500 çalışanımızla private label sektöründe 42 ayrı ülkeye ihracat yapıyoruz. Ağırlıklı olarak Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda esas pazarlarımız. Bunların dışında yeni pazarlar aramaya devam ediyoruz.  Sektörel olarak aldığımız talepler doğrultusunda aslında büyük süpermarket zincirleri private label yönünde hareket ediyor. Bugün Amerika, Avrupa ülkelerindeki büyük zincirler her üründe kendi markalarını çıkarmaya gayret ediyor. Ancak bu oluşumun üreticiyi iyi desteklemesi gerekiyor. Tek taraflı rekabet değil iki tarafa da kazanç sağlayacak bir birliktelik içine girilmeli. Çünkü geçtiğimiz yıllarda ağırlıklı fiyat odaklı çalışmalar maalesef markaların ölümüyle sonuçlandı. Bunun olmaması ve kendi sanayilerine de zarar vermemesi için private label ürünleri yüksek kalite ile öncesinde oluşan düşük algıyı kırıp kaliteli markaları tercih ediyorlar. Bunu gerçekleştirmek için de sizden beklenen denetimler, fiyat baremleri ve istikrar ile yenilikçi çalışmalar var. Türkiye’de biz Migros ve CarrefourSA gibi zincirlerle private label üretimleri yapıyoruz. Bu firmaların çok ciddi şekilde denetim ve analiz süreçleri oluyor. Bunun dışında biz global alandaki dev oyuncuların denetimlerini de gördüğümüz için Türkiye’de de bu uygulamaların doğru yönde ilerlediğini söylemek mümkün. Bu çalışmaların devam etmesi için de bizler de gerekli yatırımları yapmaktan kaçınmıyoruz.

 

Koruma Temizlik İmer ÖzerKoruma Temizlik olarak çamaşır suyu, arap sabunu, sert yüzey temizleyiciler, sıvı sabun, bulaşık deterjanı gibi birçok alanda üretim yapıyoruz. Türkiye’de 3  ayrı fabrikada yıllık 100 bin tonun üzerinde üretim ve 40’a yakın ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Ağırlıklı Avrupa olmak üzere, Kanada, Avustralya ve komşu ülkeler ihracat ağımızdaki ülkelerimiz diyebiliriz. Türkiye’de private label sektöründeki denetimler çok yeterli olmuyor. Burda aslında denetimi sadece üretici firma değil ürünü talep eden firma tarafından da yaptırılması gerekiyor. Yöneticilerin ve onların çalıştığı denetçi firmaların en az üretici firma kadar sürece hakim olması gerekiyor ki gerçek bir denetim ortaya çıkabilsin. Bu uygulamalar bizim ülkemizde şuan uygulanmasa bile bence Türk üreticiler kendi ürünlerini denetlettirirken bu saygınlığa nail olan firmalar diye düşünüyorum.
Hem PLAT Yönetim Kurulu Başkanı olarak hem de derneğin bir üye firması olarak bizim yapmaya çalıştığımız sektörde marketçisi, üreticisi, ürettiricisi, lojistikçisi ve tedarikçisiyle tüm bu zinciri bir arada tutup birbirlerine işlerinin gelişimi ile alakalı bir şeyler aktarabilsin diye çalışıyoruz.


Lider Kozmetik Hakan ÇelikLider Kozmetik olarak 4 ana gurupta, kişisel bakım, ev bakım, oto bakım ürünleri ve insektisit alanlarında üretim yapıyoruz. Partnerlerimize hem markalarımızla hem de private label olarak hizmet veriyoruz. Ortadoğu, Kuzey Afrika, Dou Avrupa, Rusya ağırlıklı olmak üzere 84 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye’de PL sektörüne yönelik yapılan denetimlerin sadece ülkemizde değil aslında tüm dünyada yeterli gelmediğini görüyoruz. Çünkü sektör o kadar geniş yelpazeli ki, yapılan denetimler hiçbir zaman yeterli gelmeyecektir. Ancak yine de Batı Avrupa’ya ihracat yapan firmaların da fark ettiği gibi oradaki denetimlerin ağırlaştığını görüyoruz. Ortadoğu’da klasik ihracat pazarlarına ihracat yapmakla Batı Avrupa ülkelerine ihracat yapmak arasında ciddi farklar var. Çünkü oralarda daha farklı talepler oluşabiliyor. Biz Türkiye olarak işimizi ve markalarımızı büyütmek istiyorsak oralara açılmak için bu denetimlere hazır olmalıyız. Bu denetimlerin bizleri daha iyi yola sokacağına inanıyorum. İçinde bulunduğumuz sektör yaşayan bir sektör, sürekli değişim içinde ola bir sektör. Bununla orantılı olarak zincir marketler, çalıştığınız pazarlar hergün değişiyor. Derneğimiz PLAT bu değişiklikler ve olan bitenler konusunda hizmet verilecek talepleri bizlere ulaştırmada çalışmalar yaparsa bizler bu sektörde derneğimizin de desteğiyle daha da ileriye gideceğimize inanıyoruz.


Sapro / Yalgın ÖrnekSapro olarak 25 üretim hattıyla yüzde 92 sini private label üretim yapan ve yüzde 77’sini ihraç eden bir firmayız. Yüzde 88 oranında Avrupa ülkeleri, yüzde 3 Amerika, Uzakdoğu, Kuzey Afrika, Avustralya olarak 62 ülkeye ihracat ağımızın olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de PL sektöründe yapılan denetimlerin kesinlikle yeterli olmadığı görüşündeyim. Çünkü firmalar esasında bu denetimlerde neye bakacaklarını bilmiyorlar. Bu kriterler genellikle yurt dışındaki firmalar tarafından oluşturuluyor. IFS, BRC gibi kalite standartlarındaki denetimler Türkiye’de henüz yapılabilen denetimler değil. Türkiye’de 5 sene önce PL sektörü tüketici algısında çok düşük kaliteyi gösteriyordu. Ancak son 5 senede bu algının ülkemizde kırıldığını görüyorum. Ucuz ve kalitesiz algısının bu denli değişerek üst seviyelere çıkması, sadece markayı değil ürünü satan perakendeciyi de yücelten bir zincir olmaya başladı. Bu da artıl PL ürüne karşı gelişen sadakati de oluşturuyor. Tüketicinin bu davranışıyla kazanan hem üretici hem ürettirici ve sonunda da nihai tüketici oluyor. Aslında zincirin esas halkası marka iken markayı oluşturan sadakat, fiyat – denge ikilisinin ötesinde sürdürülebilir olmasını sağlıyor.


Saruhan Kimya Orhan Güleryüz

 


Saruhan Kimya olarak toz ve sıvı temizlik maddeleri alanında üretim yapıyoruz. Kendi markamız ve private label  olarak 30’un üzerinde ülkeye ihracatımız var. Rusya ve çevre ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Ortadoğu gibi oldukça fazla ihracat ağına sahibiz. Ürün gamımız oldukça geniş. Hem elde hem otomat kullanımına uygun olarak ürünlerimiz mevcut. Türkiye’de oldukça fazla PL üreticisi var. Bu biryandan dezavantaj olurken biryandan da firmanın kapasitesini doldurması açısından faydalı olabiliyor. Markalaşmak bence çok daha doğru bir strateji. Ancak Türkiye’de çok az markalaşabilen firma var. Bunun yanında ülkemizde yapılan arge ve denetimlerin de çok yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ürünler genelde birbirini kopyalayan ürünler oluyor. Ancak sektörün ve markaların gelişebilmesi için daha inovatif ürünlerin piyasaya sunuması gerektiğini düşünüyorum. PL sektörü marka alışkanlıklarını değiştiren bir sektör. Dolayısıyla oldukça hızlı büyüyor. Bu hızlı büyümeye ve global alana oranla PL sektörü ülkemizde gelecekte sığ kalabilecek bir sektör. Burda PL yaptıran firmaların tutumları çok önemli. Markaların sürdürülebilir olması açısından ürünleri sadece fiyat bakımından değerlendirmemeliler. Firmalar da markalaşmak için stratejilerini doğru belirleyip pazarlama planlarını doğru yapmalılar. Pazarlamaya yapılan yatırım ülkemizde hep geri planda kalıyor. Bu da ürünün markalaşma sürecini olumsuz etkiliyor. Biz PLAT üyesi olarak derneğimizin çalışmalarının son hızla devam etmesi bizi çok mutlu ediyor. Ancak ben ihracat alanında çalışan biri olarak, derneğimizin ihracat alanındaki çalışmalara da ağırlık vererek, talepleri alma ve bizlere aktarma konusunda da yardımcı olmasını bekliyoruz. Bu da önümüzdeki dönemde bu tarz fuar ve organizasyonlara birlikte katılımımız sayesinde gerçekleşeceğini umuyoruz.


Tibet – Sultanlar Grup / Tansu Parmaksızoğlu, Vedat AtiogluBiz Tibet olarak gıda, temizlik, gıda dışı, makine ve led aydınlatma gruplarında üretim yapmaktayız. 80 bin metrekare kapalı alanda 86 ülkeye ihracat yapmaktayız. IPLS Moskova Fuarı’na katılma sebeplerimizden biri tabiî ki private label. Bu alandaki fuarları da yakından takip ediyoruz. Irak başta olmak üzere Azerbeycan, Gürcistan, Libya, Mısır, Balkan ülkeleri şuan ihracat ülkelerimizin sıralaması diyebiliriz. 2018 hedeflerimiz arasına Ukrayna ve Rusya’yı da ekledik. Tibet ürünlerini dünyanın her kıtasında bulmanız mümkün. 2017 yılında Çin pazarına da girerek marketlerinde kenton ürünlerini başarılı bir şekilde tüketiciyle buluşturuyoruz. Biz ciddi kuruluşlar tarafından denetlenmekte olan bir firma olarak bu denetimlerden aldığımız puanlar 100 üzerinden 95’in üzerinde oluyor. Biz hem fabrikamızda hem de sahada kaliteden ödün vermeden çalışıyoruz. Ancak sektörde maalesef talep fiyat dengesizliği PL firmalarının sürdürülebilir olmasını engelliyor. Sizin 6 liraya sattığınız bir ürünü, yaptığınız ürünün kalitesiyle kıyaslanmayacak şekilde kopyalanıp 1-2 liralara pazara sunuluyor. Marka üretmeye çalışan Türkiye için bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. Çünkü ülkemiz bize her zaman marka olun çağrısında bulunuyor. Bu duruma fırsat vermemek için buradaki denetimlerin biraz daha artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Yönetiminde de bulunduğumuz PLAT derneği üyesi olarak bizler derneğimizden oldukça memnunuz. Yapısı gereği organize hareket eden ve ciddi anlamda yapılan çalışmalarla daha da büyüyeceğimize inanıyoruz.