Instagram üzerinden AVM'lere reel ciro kazandırmak artık mümkün

Sosyal medyanın günümüz ticaret hayatına etkisi her geçen gün katlanarak artmakta. Türkiye'de ve dünyada büyüme ivmesi hızla devam eden Instagram, AVM'ler tarafından da profesyonel şekilde yönetilen ve en çok odaklanan sosyal mecra olma özelliğini taşıyor

Instagram üzerinden AVM'lere reel ciro kazandırmak artık mümkün

Gün içerisinde ortalama 2 saat 46 dakikasını sosyal medya başında geçiren Türk halkı, Instagram'da yüzde 41 nüfus/kullanıcı oranıyla İsveç'in ardından dünya ikincisi konumunda. Instagram takipçisi 10 binli sayılarla ifade edilen AVM'lerin bu denli sıkı şekilde takip edilen bir mecra üzerinden sadece "arkadaşını etiketle", "beğen-paylaş" modeli ile kampanyalar yapması AVM'lerin gelecek yol haritasını çizmekte kullanılan CRM süreçlerine maalesef katkı sağlamıyor.


Bu noktada Omega Bigdata tarafından geliştirilen Instagram entegre mikro site çözümleri, hem KVKK izinli şekilde veri toplamaya, hem de AVM'yi ziyaret etmek ve harcama potansiyeli oluşturmak noktasında etkin bir motivasyon oluşturuyor. Instagram hesabında yayınlanan bir paylaşım ve hikâye (story) ile mikro siteye link veriliyor. Hazırlanan özel mikro sitenin işleyişi AVM tarafından belirlenebiliyor. Cep telefonu numarası SMS ile doğrulanıyor ve müşterilerden doldurulması istenen ek bilgiler sonrasında tercihen oyunlaştırma kurgusu ile ödüllendirme yapılyor. Verilen ödüller genellikle müşterilerin AVM'ye gelip harcama yapmasını tetikleyecek şekilde seçiliyor.


İlki Van AVM’nin kazandıran kartı Avantaj Card için işletilen Instagram üzerinden kayıt alma ve ödüllendirme modeli kısa sürede sosyal medyada yüksek ilgi gördü. Instagram üzerinden yeni oyunlaştırma kurguları da halen Omega Bigdata'nın Bilkent Cyberpark Ar&ge ekibi tarafından geliştirilmektedir.