İngiliz perakendeciler kan kaybediyor

13 Aralık 2018 Perşembe

İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının yılan hikayesine dönmesi, ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirdi. Sterlin’de yaşanan art arda düşüşler, İngiliz perakende şirketlerinin kayba uğramasına yol açtı

ingiliz-perakendeciler-kan-kaybediyor

Derleyen: Turan Alparslan Yiğittekin


İngiltere’de Brexit’e ilişkin yaşanan belirsizliklerin neden olduğu sıkıntılar, perakendecileri de negatif yönde etkilemeye başladı. Brexit oylamasının iptal edilmesi, Muhafazakar Parti’nin Theresa May için güven oylamasına gitme kararı sterlinin erimesine neden oldu. Sterlin son 20 ayın en düşük seviyesini görürken, avro karşısında ise 5 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye indi. Beklentilerin altında yüzde 0,4 büyüme kaydeden sterlin, İngiliz şirketlerin zarar etmelerine yol açtı.


 Satışları arttı, ancak yine de zarar etti

İngiltere'deki kötü gidişatın en  belirgin görüldüğü pazarlardan biri olan perakende sektöründe şirketler hisselerinin bir önceki seneye göre azaldığını belirterek zarar açıklamaya başladı. Son mali yıl boyunca satışlarını artıran moda ve yaşam perakendecisi Cath Kidston, yine de zarar etmekten kurtulamadı. Grup satışları yüzde 1,2 oranında artarak 130.7 milyona ulaşan Cath Kidston, zayıf sterlinin yarattığı maliyet baskılarından dolayı kâra geçemedi.
102 mağazayı kapatacak

Birleşik Krallık merkezli başka bir perakendeci olan Dixons Carphone da 2018’in ikinci yarısında zarar ettiğini açıklayan şirketler kervanına katıldı. Hisselerinde yüzde 14’lük bir düşüş yaşayan Dixons Carphone, yarım yıllık süre için de 440 milyon sterlin zarar etti. Maliyetlerini 200 milyon sterlin düşürmeyi planlayan şirketin CEO’su Alex Baldock, 102 mağazayı kapatma kararı aldıklarını belirtti.

 İngiltere’de gelirleri artmasına rağmen cari kârında düşüş kaydeden bir diğer şirket ise moda perakendecisi Superdry oldu. Temel kârı bir önceki yıla göre yüzde 49 azalan şirket, toplam 25,3 milyon sterlin kaybetti. Ürün yelpazesinde sorunlar olduğunu vurgulayan Superdry CEO’su Euan Sutherland, değişime gidip farklı kategoriler hazırladıklarını, yeni lansmanları kısa bir süre içerisinde açıklayacaklarını söyledi. 

Ayakkabı perakendecisi Russell & Bromley ise Brexit’teki belirsizliğin yarattığı ekonomik sıkıntılarla birlikte mağazalarını kapatmaya başladı. Russell & Bromley’in satışları son üç yılda sürekli artarken, kârı ise yarıdan fazla azaldı. Yıllık yüzde 6,2 düşüş yaşayan Russell & Bromley'in cirosu, 100.6 seviyesine kadar indi.

 

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri