İngiliz devi 25 mağazasını kapatmayı planlıyor

İngiltere’nin ünlü zenginlerinden Philip Green’in sahibi olduğu Arcadia Group’a ait 25 mağazanın kapatılmasının planlandığı bildirildi

İngiliz devi 25 mağazasını kapatmayı planlıyor

Gruptan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’de aralarında “Burton”, “Dorothy Perkins” ve “Topshop” gibi dünyaca ünlü İngiliz markalarının olduğu 25  mağazanın kapatılmasının, 194 mağazada ise kira ödemelerinin azaltılması için  görüşmelerin yapılmasının planlandığı bildirildi.


Konuya ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Arcadia Group Üst  Yöneticisi Ian Grabier mağazaların kapatılmasının şirketin yeniden yapılanması  için zor fakat gerekli bir karar olduğunu belirtti.


Son üç yıl içerisinde İngiltere genelinde yaklaşık 200 mağazasını  kapatmak zorunda kalan grup, hâlihazırda 566 mağaza ile 18 bin kişiyi istihdam  ediyor.


Ünlü İngiliz zengin Philip Green, bu aybaşında yayımlanan Sunday  Times Zenginler Listesinde ise 950 milyon sterlinlik net varlığı ile bir yılda  66’ncı sıradan 156’ncı sıraya gerilemişti.


Perakende uzmanlarına göre grubun hedef kitle olarak belirlediği  gençlerin artık mağazalar yerine ağırlıklı olarak “Asos” ve “Pretty Little Thing”  gibi internet sitelerinden alışverişi tercih ediyor olması Arcadia Group’un mali  olarak zorlanmasına neden oluyor.


İngiltere’de Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış kararının (Brexit)  alındığı 2016 yılının haziran ayından bu yana değişen tüketici talebi, değer  kaybeden sterlin, artan enflasyon ve maliyetlerden olumsuz yönde etkilenen çok  sayıda perakende zinciri mağazalarını kapatmak zorunda kaldı.