İndirim marketlerinde “Şok” etkisi yaratan marka!

03 Temmuz 2018 Salı

2017 yılını tam 9,5 milyar TL’lik ciroyla kapatan indirim marketlerin parlayan yıldızı Şok Marketler, son 5 yılda yakaladığı büyüme ivmesiyle mağaza sayısını tam 4,5 kat arttırdı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gerçekleştirilen son 10 yılın en büyük halka arzlarından birine imza atan firma, şu an tam 81 ilde 5 bin 500 mağazasıyla tüketicilerine hizmet veriyor. Türkiye’de gıda perakendeciliği konusunda henüz gidilecek uzun bir yolun olduğuna inanan Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, her gün ortalama 3 yeni mağaza açarak büyümelerini devam ettirdiklerinin altını çiziyor. Demirel, halka arzdan gelecekte var olacak Şok Market’e kadar birçok konuda önemli bilgiler verdi…

indirim-marketlerinde-sok-etkisi-yaratan-marka

Röportaj: Onur Kaya

 

Türkiye’nin en önemli discount markaları arasındasınız ve büyüklüğünüzü her geçen gün artırıyorsunuz. 2018 yılı Şok Market için nasıl başladı nasıl devam ediyor?

2017 bizim açımızdan güzel ve yine hızlı büyüdüğümüz bir yıldı. Hem mağaza sayısı hem de elimizdeki mağazaların satışlarının artması açısından çok iyi bir yıl oldu. Bağımsız özel bir danışmanlık şirketi olan MK Novo’nun şirketimiz için hazırlamış olduğu rapora göre Şok Marketler, 2015 ile 2017 yılları arasında Türkiye’de satış gelirleri bakımından en hızlı büyüyen perakende marketi zinciri. 2015 ile 2017 arasında hasılatımız yüzde 40 yıllık bileşik büyüme oranı ile arttı.  2017 sonu ciromuz 9,5 milyar TL oldu. Yine son beş yılda mağaza sayımız 4,5 kat arttı. 2018’e de bu olumlu tablo ile başladık. Son üç yıl içinde yılda ortalama bin yeni market açtık. 31 Aralık 2017 itibariyle 81 ilde 5 bin 100 ŞOK mağazamız bulunuyor. Mart sonu itibariyle ise mağaza sayımız 5 bin 500’ü aşmış durumda ve her gün ortalama 3 yeni mağaza açarak da büyümemize devam ediyoruz.

 

Son dönemde perakende gündeminde Şok Market’lerin halka arz olması konusu var. Bu konunun ayrıntılarından bahsedebilir misiniz? Bu karar nasıl ve neden alındı?

Halka arzla bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sağlıklı büyümemizi arttırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Şok Marketler olarak, Türkiye’nin 81 ilinde 5 bin 500 mağazası, özgün iş modeli, güçlü IT altyapısı ve dinamik insan kaynağı ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Önemli bir büyüme potansiyelimiz var, bunu daha da sağlıklı bir şekilde gerçekleştirerek mağazalarımızla yanında olduğumuz müşterilerimize bir adım daha yaklaşmak üzere halka arz kararı aldık. 2,3 milyar TL büyüklüğü ile son 10 yılda Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük halka arzlardan birini gerçekleştirdik. Yurtdışı kurumsal yatırımcılardan, tahsis edilen payların 1,76 katı talep geldi. Yatırımcıların gösterdiği bu ilgi, ülkemize, sektörümüze ve şirketimize duyulan güveni ifade etmektedir. Gerçekleştirdiğimiz halka arzdan elde edilen gelir ile finansal borçlarımızı kapatarak şirket öz sermayemizi güçlendireceğiz. Güçlenen öz sermayemiz ile kârlılığımızı daha da arttırma ve kâr dağıtım politikamız çerçevesinde kârımızı yatırımcılarımız ile paylaşma arzusundayız. Bu sağlıklı büyüme sürecinde şirketimizin oluşturduğu değere yatırımcılarımızın da ortak olmasına imkân sağlamak amacıyla halka arzı 2018 yılında planladık.

 

Discount marketler perakende sektöründe en büyük ivme kazanan alan oldu. Türkiye’deki discount pazarını değerlendirecek olsanız neler söylersiniz?

Discount pazarı sadece Türkiye’de değil, global piyasalarda da fenomen haline geldi. Türkiye gıda perakende sektöründe ise indirim mağazacılığı formatı müşterilerin; yakınlık ve uygun fiyat beklentilerini karşılayarak en büyük büyümeyi gösterdi ve gelecekte de böyle devam edeceğini tahmin ediyoruz. Türkiye’de gıda perakendeciliği sektörü, 2017 yılında gerçekleşen 70 milyar dolar büyüklüğü ile hane halkı harcaması bazında Avrupa’nın 7’nci büyük pazarı konumuna ulaştı. 2012-2017 yılları arasında modern gıda perakende pazarı yüzde 19, indirimli gıda perakendesi yüzde 28 büyüdü. Öte yandan nüfus artışı, şehirleşme, artan alım gücünden kaynaklı daha fazla hane halkı harcaması, daha fazla harcamaya istekli genç nüfus ve benzer başka etkenler, bu sektörde büyümenin sürekliliğine yardımcı oldu. Dünya Bankası verilerine göre Türkiye’deki şehirleşme oranı 2016’daki yüzde 72 seviyesinden 2023’te yüzde 75 seviyesine çıkacak. Bu da, Avrupa ülkeleriyle aynı oranda yükseleceğine işaret ediyor. Dolayısıyla Türkiye’de gıda perakendeciliği sektöründe gidilecek önemli bir yolun ve mağaza ağı genişlemesi konusunda da büyük bir potansiyelin mevcut olduğunu düşünüyoruz. Şu anda organize perakendenin pazardan aldığı pay yüzde 40 seviyesinde.  Gelişmiş ülkelere baktığımızda bu oranın çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu ülkelerde organize perakendeciliğinin yüzde 70’lere 80’lere ulaştığını görüyoruz. Bu da,  Türkiye’deki pazarın büyüme potansiyeli için bir göstergedir. 

Perakende kanunu üzerine sürekli konuşuluyor Türkiye’de, sizce perakende sektörünün yaşadığı sorunlara yönelik nasıl bir çalışma yapılmalı?

Türkiye’de perakende sektörü önemli sektörlerden biri. Dinamik bir sektör olması sebebiyle, perakende kanunlarının da sürekli gündemde yer alması tüm bunların doğal bir sonucu.

 

Önümüzde Ramazan Ayı süreci var. Bu sürece nasıl hazırlanıyor Şok Market? Özel çalışmalarınız var mı bu konuda?

“Bereket Dolu Bir Ramazan için Şok Yeter de Artar” sloganıyla müşterilerimiz için Ramazan’a özel her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir erzak paketi hazırladıkMağazalarımızda satışa sunulan ve Şok Market'in markalı ürünlerinden oluşan erzak paketi, Ramazan’da paylaşma ve yardımlaşma geleneğimizi sürdürmek için de iyi bir fırsat oluşturuyor. 49,90 TL'den satışa sunulan erzak paketlerinde pirinç, bakliyat ürünleri, tuz, domates salçası, un, makarna, hazır çorba, puding, zeytin, şeker, yağ, çay, pötibör, reçel, Türk kahvesi ve gazoz olmak üzere 19 çeşit ürün yer alıyor. Ramazan kolimizin dışında Şok Marketler’de Ramazan’a özel pide satışı olacak.  Güllaç, hurma, Ramazan şerbeti gibi Ramazan’a özel ürünlerimiz de raflarda yerleri aldı. Ayrıca, kurumsal ve bireysel müşteriler, Şok kart satın alarak, Ramazan bereketini sevdikleriyle paylaşabilirler. Ayrıca, bu seneki kampanyamız “Bugün Ne Pişirsem”, özellikle taze meyve ve sebze ürünlerini kullanarak çeşitli yemek önerileri sunarak, başta ev hanımları olmak üzere iftar sofralarında ne pişirmeleri konusunda da fikirler vermektedir.

 

Son dönemlerde Türkiye piyasaları oldukça hareketli. Kur her geçen gün değişiyor. Bu durumdan nasıl etkileniyor perakendeciler ve Şok Market?

Bizim Şok Marketler olarak döviz kuruyla herhangi bir etkileşimimiz yok. Gerek operasyonel faaliyetlerimiz, gerek satışlarımız gerek giderlerimiz tamamen Türk lirası bazında. Dolayısıyla döviz kurlarının artmasının veya azalmasının şirketimizin operasyonel faaliyetleri üzerine herhangi bir etkisi yok. Sadece ürün hammadde fiyatı artması fiyata yansır. Şok Marketler olarak, tüketicinin uygun fiyatlı ürünlere erişiminin kolaylaştırılması ve böylelikle satın alma gücüne katkı da bulunduğumuzu söyleyebilirim. Her gün uygun fiyatlı ürünler sunmak ana stratejimizin bir parçası. Bizim enflasyonumuz Türkiye’deki enflasyonun en az bir kaç puan altında. Dolayısıyla, ŞOK’un büyümesinin aslında enflasyonu aşağı yönlü baskılayan bir unsur olduğu kanaatindeyiz.
Önümüzdeki süreçte halka arz da yaşandıktan sonra nasıl bir Şok’la karşılaşacak tüketici? Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?

Halka arz ile birlikte öz sermayemizi güçlendireceğiz, bu sayede sağlıklı büyümemizi geçen senelere benzer bir şekilde devam ettireceğiz. Geçmiş yıllarda her sene ortalama bin mağaza açarak 4 bin yeni istihdam yarattık, önümüzdeki yıllarda da müşterilerimizin talepleri doğrultusunda benzer oranlarda mağaza açmaya ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar çok sağlıklı ve doğru biçimde yürüyerek geldik. Türkiye gıda perakendeciliği sektörünün satış gelirleri açısından en hızlı büyüyen market zinciri ve modern gıda perakendeciliği sektörünün öncülerinden biri olarak ülkemize, sektörümüze ve piyasalara güveniyoruz. Şok Marketler için geleceğe güvenle baktığımız yepyeni bir dönem başladığı kanaatindeyiz. Müşteri odaklı çalışmalarımızla büyümemize hız kesmeden devam edeceğiz.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri