İmam Altınbaş: Vergi düzenlemelerine ihtiyaç var

TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclis Başkanı İmam Altınbaş, 6’ncı Sektörel Ekonomik Şurası’nda, kuyumculuk ve mücevher sektörünü değerlendirdi. Turquality desteklerinin öneminden ve ÖTV sorununun çözümüyle ülkemize katkılarından bahseden Altınbaş, yerli üretimin artırılmasına ve 2023 ihracat hedefine ulaşmanın yollarına da dikkati çekti

İmam Altınbaş: Vergi düzenlemelerine ihtiyaç var

TOBB’un 6’ncı Sektörel Ekonomik Şurası, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da düzenlendi.Şura’da, kuyumculuk ve mücevherat sektörünü değerlendiren Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB kuyumculuk Sanayi Meclis Başkanı İmam Altınbaş, sektörün beş  binden fazla üretici, 400 bin kişi civarında istihdamı ve yıllık 10 milyar  doları aşan direkt ve dolaylı ihracatı temsil ettiğini belirterek, temel sorunlarını dile getirdi.

“Vergi düzenlemeleri yapılmazsa üretim yerini ithal ürünlere bırakacak”
Geçmişte Türk kuyum ve mücevherat sektörünün birçok pazarda dünya lideri kabul edilen İtalya’yı dahi geride bıraktığını belirten İmam Altınbaş, sektörün dünya liderliğine tekrar ulaşabilmesi için 25 yıl önce olduğu gibi yine hükümetin yapacağı önemli vergi düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Altınbaş, “Vergi düzenlemelerinin yapılmaması halinde binlerce yıldır devam eden tek endüstrimiz olan kuyum ve mücevherat üretimi yerini ithal ürünlere terk edecektir. Yeni dönemde en büyük rakiplerimiz Uzakdoğu ülkeleridir. Bu rekabette ana hammaddemiz olan pırlanta ve değerli taşlar üzerindeki maliyet dezavantajını yaşamaktayız” dedi.

“ÖTV sorunu çözülmeli”
Tüm dünyada pırlanta ve değerli taşlar üzerinden ÖTV alınan tek sektörün Türk kuyumculuk sektörü olduğunu söyleyen İmam Altınbaş, bu durumun rakiplerle rekabet şanslarını ellerinden aldığını kaydetti.

Altınbaş talep ettikleri düzenlemelerin yapılması durumunda yaşanacak gelişmeleri, şöyle sıraladı: “Vergi gelirlerinde ciddi artışlar sağlanacak. İthalat karşısında işlerini kaybetme tehlikesi yaşayan  binlerce küçük ve orta ölçekli üretici hayat bulacak. Markalaşma ve tasarım yatırımlarını ülkemizde yapacak kurumsal firmaların sayısı artacak ve ülkemizin mücevherat ihracatı 2023 hedefi doğrultusunda büyük gelişme göstererek dünyanın önemli üretim merkezi olacaktır.”

Toplantıyı, Tunus Başbakanı Hamadi el-Cibali ve Bakanlar Heyeti, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Türkiye Sektör Meclisi’nin 61 başkan ve başkan yardımcısının da aralarında bulunduğu üst düzey temsilciler izledi.