İmalatta Türkiye Çin’in yerine geçebilecek mi?

23 Kasım 2018 Cuma

Malezya Ticaret Ajansı, 50 Malezyalı şirketi Türkiye’ye getirdi. Malezya ile Türkiye’nin ticarette daha fazla işbirliği yapması gerektiğini söyleyen Malezya Ticaret Geliştirme Kurumu (Matrade) CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh, “Türkiye’de imalat sanayi çok güçlü. Biz hep Çin’den ithal ediyoruz. Neden Türkiye olmasın?” dedi

imalatta-turkiye-cinin-yerine-gecebilecek-mi

Ekonomideki istikrarsızlığı farklı pazarlardaki ivmelenme ile atlatmak isteyen Türkiye, Uzakdoğu’nun en büyük ekonomilerinden biri olan Malezya ile de yakınlaşıyor. Malezya Ticareti Geliştirme Kurumu (Matrade), beraberindeki 50 firma ile Türk firmaları ile görüşmeye geldi. 32 milyon nüfuslu Malezya’nın dış ticarette Çin’e bağımlı olduğunu söyleyen Matrade CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh: “Türkiye ile Malezya ticarette kazan kazan ilkesini benimsemeli. Biz Malezya olarak Türkiye’ye artık daha fazla geleceğiz. Çünkü burada imalat sanayi çok güçlü. Hep Çin’den ithal ediyoruz. Bundan sonra neden Türkiye olmasın?” dedi.

 

Zırhlı araç üretimi dikkat çekici

Malezya ile Türkiye’nin kültür ve aile yapısının benzerlik gösterdiğini söyleyen CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh, özellikle çocuklara yönelik içerikler konusunda işbirliğini geliştirmek istediklerini aktardı. Türk savunma sanayi ve havacılık sektörünün son yıllarda atılım yaptığına dikkat çeken Sharimahton Mat Saleh şöyle devam etti: “Güneydoğu Asya’da düzenlenen savunma fuarında Türklerin ürettiği özel zırhlı araçlar oldukça dikkat çekiciydi. Türkiye 600 milyon nüfusa sahip Güneydoğu Asya pazarına Malezya üzerinden ulaşabilir. Dünya ticaretinde bu kadar güvensizlik ve risk varken, biz Türkiye ile daha hızlı büyüyebileceğimizi düşünüyoruz. Gelecekte Türkiye daha da güçlü olacak ve bizim de mutlaka daha güçlü işbirliklerimiz olacaktır.”

 

LC Waikiki’den 3’ncü Mağaza

LC Waikiki markasının Malezya’da güçlü bir giriş yaptığını ve Malezya’daki üçüncü mağazasını Kuala Lumpur’daki bir alışveriş merkezinde açacağını söyleyen Sharimahton Mat Saleh: “2018 yılının ilk 6 ayında Türkiye ile Malezya arasındaki ticaret hacmi 1 milyar 42 milyon dolara yükseldi. Yine aynı dönemde geçen yıla nazaran Türkiye’den ithalatımız yüzde 7.9 artış gösterdi.” diye konuştu.

 

Matrade CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh, yaklaşık 100 Türk firması ile ikili görüşmelerde bulunacaklarını sözlerine ekleyerek: “Özellikle sağlık, enerji, gıda, yenilikçi içerik  ve bilişim firmaları radarımızda.” dedi.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri