Ikea, çevre dostu uygulamalarıyla daha güzel bir dünya amaçlıyor

Bu sonbahardan itibaren, İsveçli mobilya devi Ikea sadece Led aydınlatma satacak. Zincir daha önce yakın zamanda çevre dostu duyarlılığını artıracağını belirtmişti

Ikea, çevre dostu uygulamalarıyla daha güzel bir dünya amaçlıyor

Perakende.org özel haberi - Çeviri: Oğuzhan Emre Avcı

 

Önümüzdeki Eylül ayından itibaren Ikea, dünyadaki bütün mağazalarında sadece led aydınlatma satacak. Bu aydınlatmalar yüzde 85 daha fazla enerji tasarrufu ve daha uzun bir yaşam beklentisi sağlıyor. Şöyle ki; sürdürebilirlik direktörü Steve Howard led aydınlatmalar için: “1 milyon kişi bir tane sıradan lambayı led aydınlatmayla değiştirse,  azalan bu karbondioksit emisyonu yıllık bazda, yollardan 3 bin 900 tane araba sayısının azalması ile eşdeğerdir.” açıklamasını yaptı.

Şirketin sonbahar basın açıklamasında öne çıkan diğer bir konu “Demokratik Tasarım” ilkesi oldu. Bu ilke, şirketin uyguladığı her süreçte şekil, kalite, fonksiyon, sürdürülebilirlik ve düşük fiyata dayanan 5 boyutlu bir yöntemi içeriyor. Bu şartlar sınırlı sayıda olan koleksiyonlarının sayısını yükseltmek amacıyla uygulanmaya başlayacak ve Benelux alanında satışa sunulacak. Yıllık bazda çıkacak olan 10 tane tasarımcı koleksiyonunda “Özen ve dikkat her şeyi nasıl daha güzel hale getirir” fikrine odaklanıldı.