İhracatçı firmaların global kapı aralayıcısı Expotim

İhracatçı firmaların global kapı aralayıcısı Expotim

Röportaj: Onur Kaya

Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?  Firmanız 2018 yılını nasıl geçirdi? 2018 yılsonu itibarıyla kaç fuar organizasyonuna imza attınız?

Expotim ve Ladin olarak iki şirketimizle birlikte bugüne kadar 44 farklı ülkede fuar organizasyonuna imza atmış bulunmaktayız. Bu ülkeler çoğunlukla, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya bölgesinde yer alan ülkeler olup, firmamız yurt dışı fuarcılık sektöründe Orta Doğu ve Afrika bölgesinde geliştirdiği uzmanlığı ve organizasyon yeteneği ile tanınmakta ve fark yaratmaktadır. Birçok firma tarafından zor pazar olarak değerlendirilen ülkelerde önemli girişimlerde bulunarak katılımcılarımız için Irak, Etiyopya, Endonezya, Nijerya, Kenya, Fildişi Sahili gibi zorlu ülkelerde son derece başarılı organizasyonlar gerçekleştirdik. Bugüne kadar, Expotim & Ladin Grubu olarak yaklaşık 14 bin katılımcı firmamızla 400’den fazla fuar organizasyonu düzenleyerek, 320 bin metrekareden fazla fuar alanı satışı gerçekleştirdik. 2018 yılında ise 28 fuar organizasyonunda yer aldık, 2019’da ise 35 fuarla ihracatçı firmalarımızı yine dünyanın çeşitli bölgelerindeki kârlı pazarlara taşıyor olacağız.

 

2018 yılında ne gibi değişiklikler oldu? Özellikle hangi sektörlere yönelik fuar organizasyonları düzenlediniz? Gelecek dönemde portföyünüze yeni sektörler eklenecek mi?

Geride bıraktığımız 2018 yılında, yine yapı sektörü fuarlarımız, organizasyon portföyümüzün çoğunluğunu oluşturmuş olup, firmamızın en güçlü ve en iddialı olduğu kulvardaki etkinlikler olarak gerçekleşmişlerdir. Düzenlendiği ülkelerin en büyük ve en geniş katılımlı fuarları olan bu organizasyonların başında, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da düzenlenen ve bizim Türkiye milli katılımını organize ettiğimiz BIG 5 Show Fuarları yer almıştır. BIG 5 Show Fuarları, hem katılımcı/ziyaretçi rakamları ile hem de düzenlenme sayıları ile sektörün önde gelen fuarları olmaktadırlar. Örnek olarak, BIG 5 Show Fuarlarının amiral gemisi olan ve Türkiye’den 251 firmanın katıldığı The BIG 5 Show Dubai, 2018 yılında 39’uncu kez gerçekleşmiştir. The BIG 5 Show Dubai Fuarının en prestijli sponsorluğu olan Platin Sponsorluğunu üstlenerek, 5 bin metrekarelik fuar katılımımız ile İtalya’yı geride bırakarak fuarın en büyük ikinci ulusal katılımını düzenledik. Bu, 2018 yılında firmamız adına elde ettiğimiz en önemli başarımızdır.

 

İhracata katkınız yıllık ne kadardır?

2018 yılında ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Geçtiğimiz senenin ihracat rakamları yüzde 7,1 artışla 168,1 milyar dolar oldu. Expotim & Ladin Grubu olarak biz ise; 2018 yılında 700 firmayı yurt dışında uluslararası fuarlara götürdük. Böylece 2018 yılında ülkemizin kırdığı ihracat rekoruna doğrudan katkı sağladık. Ülke ekonomisi bu yılki ihracat rekorunda en büyük katkıyı fuarların yaptığı görüşündeyiz. Bu ülkemiz ve ihracatçılarımız için çok büyük başarı. Bizi tercih ederek fuarlarımıza katılan firmalarımızdan çoğu fuarlarımız aracılığıyla yeni pazarlara açıldılar. Bulundukları pazarlardaki paylarını büyüttüler ve istihdama katkıda bulundular.

 Türkiye’deki turizm atağı ve Türk dizilerinin iş yaptığınız ülkelerde size avantaj katıyor mu?

Ülke olarak hedefimiz turizmi 81 ile yayarak 70 milyar dolar gelir sağlamaktır. Bu çok önemli bir hedef ve ülkemize büyük katkı sağlamasını bekliyoruz. İhracatımızı da olumlu etkileyecek bir çalışma olduğunu düşünüyorum.  Türk dizilerinin yayınlandığı ülkelere Türkiye’nin marka bilinirliğine ve marka değerine büyük katkı sağlamaktadır. Ve yayınlandığı coğrafya ile aramızda kültürel yakınlık sağlamakta ve güven köprüsü kurulmaktadır. Turizm Atağı ve Türk dizileri, kültürümüzün uluslararası alanda tanınması arttıracak ve Türkiye’ye büyük katkı sağlayacaktır.

 

Sektörde yaşanan en önemli sorunlar ve çözüm önerileriniz nedir? Beklentileriniz neler?

Bizce, fuarcılık sektöründe yaşanan en önemli sorunlardan birisi, kısaca belirtecek olursak; yanlış yönlendirmeler sonucu müşteri memnuniyetinin sağlanamamasıdır. Yani katılımcı fuar firmalarının doğru bir yönlendirme ve doğru bir organizasyon olmaksızın katıldıkları fuarlardan istedikleri verimi alamamaları ve sonrasında işlerine katkı sağlayan bir faaliyet olarak fuar katılımını iş çözümleri arasından çıkartmayı tercih ediyor oluşlarıdır. Bu bazı olaylarda, katılımcıların fuar düzenleme yetki belgesine sahip olmayan organizatörleri tercih etmelerinden kaynaklanan bir durum olabilmektedir. Fuar katılımcısı ihracatçı firmalar daima yurt dışı fuar organizasyonlarında Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenen, yetkilendirilen ve desteklenen organizatörlerle çalışmaları gerekir. Ticaret Bakanlığı’nın yetki belgesi, bu noktada fuar katılımcısı firmaların satın aldıkları hizmetin karşılığını alamama gibi durumlarda, fuar organizatörünü hesap verebilir olmasını garantilemektedir. Bu da organizatör-katılımcı arasındaki ilişkinin daha güvenilir olmasını sağlamaktadır.

 

Irak en fazla ihracat yapılan ve lojistik olarak da avantajı olan küresel ticaretin gözde ülkelerinden birisi durumunda, sizce Irak pazarında ihracat şansı en yüksek sektörler hangileri?

İnşaat ve gıda ana sektörler olarak başarı şansı en yüksek sektörler diyebiliriz çünkü Irak en çok gıda ve gıda makineleri ithalatı yapmaktadır.  Aynı zamanda özellikle savaş sonrası dönemde yeniden yapılanmakta olan ve birçok altyapı inşaat projesinin kamu ihalesine açıldığı Irak, şu anda küresel inşaat sektörünün gözdesi konumundadır ve gıda ise her zaman insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için birincil ihtiyaç olmaktadır.