İHKİB ihracata 9 milyar dolar artı yazdıracak

06 Eylül 2018 Perşembe

Türk markalarını ve tasarımcıları küresel vitrine taşıyan Mercedes – Benz Fashion Week Istanbul’un (MBFWI) 12’nci sezonunun açılışını değerlendiren İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe: “4 yıllık hedeflerimizin yer aldığı ‘Dört Dörtlük Eylem Planımız’ uyarınca hazır giyim ihracatında kilogram birim fiyatını 20 dolardan 30 dolara çıkaracağız. Mal bazında miktar olarak hiçbir artış olmasa bile sektörel ihracatımıza 9 milyar dolar arttıracağız.” dedi

ihkib-ihracata-9-milyar-dolar-arti-yazdiracak

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’yi ucuz hazır giyim üreticisi ülke kimliğinden sıyırıp küresel moda endüstrisinin merkezlerinden biri yapmak istediklerini söyledi. Gültepe, sektörel üretimde katma değeri 4 yılda yüzde 50 arttırıp ihracata 9 milyar dolar artı yazdıracaklarını bildirdi.

 

İHKİB’in öncülüğünde düzenlenen ve Türk markaları ile tasarımcıları küresel vitrine taşıyan MBFWI, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) 11 – 14 Eylül günleri arasında gerçekleşecek.

 

Türkiye’nin en iddialı moda etkinliğini değerlendiren Mustafa Gültepe, hazır giyim endüstrisinin ülke ekonomisi için stratejik önemde olduğunu vurguladı. Gültepe, geçen yıl yakaladıkları 17 milyar dolarla Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı sektörü olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Net ihracat getirisinde tüm sektörlerin açık ara önündeyiz. Ülkemize her yıl net 14 milyar dolar döviz kazandırıp cari açığın kapatılmasına büyük katkı sunuyoruz. Türkiye dünyanın 5’inci büyük hazır giyim tedarikçisi konumunda bulunuyor. Bizim uzun vadeli hedeflerimize ulaşabilmemiz için düşük katma değerli üretim ve ihracat ile gidecek yolumuz kalmadı. Bu gerçekten hareketle oyun planımızı değiştirdik. Geçen yıl kamuoyuna ilan ettiğimiz ‘Hazır giyim Sektörü Strateji Belgesi’ ışığında yeni bir eylem planı hazırladık. 4 yıllık hedeflerimizin yer aldığı ‘Dört Dörtlük Eylem Planımız’ uyarınca hazır giyim ihracatında kilogram birim fiyatını 20 dolardan 30 dolara çıkaracağız ve böylece mal bazında miktar olarak hiçbir artış olmasa bile sektörel ihracatımıza 9 milyar dolar artı yazdıracağız.”

 

Markalı ihracatı yüzde 25’e çıkaracağız

İhracatta kilogram birim fiyatı arttırmanın yolunun tasarımdan, markalaşmadan ve inovatif üretimden geçtiğini hatırlatan Mustafa Gültepe, İHKİB olarak bu konuda sektöre her türlü desteği verdiklerini söyledi. İHKİB’in dünya çapında bir marka haline getirdiği MBFWI sayesinde Türk markalarının ve tasarımcılarının küresel vitrinde yerlerini aldıklarını anlatan Gültepe şunları söyledi: “Türkiye’nin hazır giyimde markalı ihracatı yüzde 10 civarında. Tasarım odaklı ihracatta ise yüzde 1’in altındayız. Yani arzu ettiğimiz yerin çok uzağındayız. Dört Dörtlük Eylem Planı’mızla 4 yılda markalı ihracatımızı yüzde 25’e, tasarım odaklı ihracatımızı ise yüzde 5’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmada 12. sezonuna giren MBFWI büyük rol üstlendi. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) 11 – 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek moda haftamızda markalarımız ve tasarımcılarımız 2019 İlkbahar / Yaz koleksiyonlarını sergileyecekler. Marka ve tasarımcılarımızın küresel alım devleri ile buluşturan MBFWI’nın yarattığı sinerji sayesinde hedeflerimize çok daha hızlı ulaşacağımıza inanıyorum. Öte yandan, İHKİB olarak sanayici ve tasarımcı işbirliğine de büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede MBFWİ ile eş zamanlı düzenlediğimiz The Core İstanbul’da konsept değişikliğine gittik. The Core İstanbul’u bu sezondan itibaren tasarımcılarımızla markalarımızın bir araya gelip yeni işbirliklerine imza atacakları bir organizasyona dönüştürdük. Bu platformda Türk üreticiler, tasarımcılardan sadece koleksiyon değil aynı zamanda model de satın alarak ihracata yönelik yeni ve yerli tasarım ekonomisi yaratacaklar. Bugüne kadar buna benzer bir iş birliği gerçekleşmedi. Bu kapsamda birebir tanıtım ve toplantılarla doğru üreticinin doğru tasarımcıyla bir araya gelmesini sağlayacağız.”

 Hazır giyim ihracatı Ocak – Ağustos döneminde yüzde 4 arttı

Sektör olarak 2018’e 19 milyar dolar ihracat hedefi ile başladıklarını hatırlatan Mustafa Gültepe, 8 aylık verilerin hedefin çok uzağında olmadıklarını gösterdiğini söyledi. 2018’in 8 aylık bölümünde geçen yıla göre yüzde 4 artıda olduklarını bildiren Gültepe, sözlerini şöyle noktaladı: “2017’nin Ocak – Ağustos döneminde 11 milyar 340 milyon dolar olan ihracatımız bu yılın aynı döneminde 11 milyar 797 milyon dolara çıkmış bulunuyor. Aslında 8 ay itibarı ile 12 milyar doların üzerinde olabilirdik. Kurban bayramındaki 4 günlük kayıp performansımızı olumsuz etkiledi. Önümüzdeki 4 ayda bu farkı kapatacağımıza ve 19 milyar dolarlık rekor ihracat hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Bu yıl net ihracat gelirimizi de 14 milyar dolardan 16 milyar dolara çıkarmış olacağız.”Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri