Holdinglerle mücadelede “Sarıyer” gücü

Yerel perakendenin İstanbul’daki güçlü temsilcilerinden Sarıyer Market, çevre ve verimlilik adına yeşil nokta mağazalar açıyor. Holdinglerin karşısında mücadeleye devam eden market, yerel perakendenin git gide daha zora düştüğü şu günlerde yaptığı yatırımlarla da gücüne güç katmayı amaçlıyor. Bu yatırımlardan bir tanesi de ÜÇGE’yle birlikte yürütüp hayata geçirdikleri elektronik raf etiketleri projesi. Bu konuyla ilgili olarak Sarıyer Market Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Korkmaz ve Sarıyer Market Ortağı Sinan Korkmaz’la konuştuk

Holdinglerle mücadelede “Sarıyer” gücü

Yerellerin arasında kendisine özel yer edinmiş olan Sarıyer Market olarak 2017 nasıl geçti? 2018’in ilk çeyreği nasıl başladı?

İhsan Korkmaz: Sarıyer Market olarak 2017 yılı ciro hedeflerini yakalamamıza rağmen giderler yüksek çıktığından karlılığımız önceki senelere göre düşme eğiliminde, piyasalarında aynı durumda olduğunu düşünüyorum. 2018 başlangıç ayları havaların kış mevsiminden biraz uzaklaşması işlerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Havaların puslu ve soğuk olması işlerimizi olumlu yönde etkilemektedir. Sektör olarak soğuk kış aylarını seviyoruz.

 

Yerel market tarafından sektörü değerlendirecek olursanız perakende sektörünün ivmesi ne yönde? Nasıl bir gelecek var perakende de?

İhsan Korkmaz: Yerel marketler son yıllarda discountlar tarafından çembere alınmakta ve etkilenmeye başlamışlardır Bu çemberden kurtulmamın yolu discountların yapamadıklarını yapmalıyız ve farklılaşmalıyız. Ancak bu şekilde ömrümüzü uzatabiliriz.

 

Sebze, meyve reyonunda kullandığınız raf etiketlerinin Sarıyer Market’e entegre olma sürecinden bahsedebilir misiniz? Nasıl gelişti, sürece nasıl dâhil olundu?

Sinan Korkmaz: Sebze, meyve reyonlarında etiket sorunu çok yaşanıyor, bir de alphabet çıkınca sorun biraz daha büyüdü. Devamlı kâğıt etiketler kayboluyor, ürün üzerinde 2 tane etiket oluyor. Birisi ürün fiyatı diğeri hal kayıt için basılan künye bilgisinin olduğu etiket. Bunların birinin kaybolması denetleme ve müşterinin bilgi alması açısından sorunlar yaratabiliyordu ve bu durum bizim için sıkıntı oluyordu. O yüzden bizde elektronik etiket arayışına girdik. Raf etiketleri araştırmasına gittik. Pricer diye bir marka bulduk, ÜÇGE ile beraber yaptık aslında. ÜÇGE bize bir demo çalışması yaptı, bu demonun üzerine biz de hal kayıt bilgilerinin yazılıp yazılamayacağını sorduk. Onlar da bize dosya gönderin birleştirir ve yazarız dediler. Bizde dosya yapısını değiştirdik, onun çalışmasını yaptık. Yani alphabet den gelen günlük bilgileri direk sisteme aktarmış olduk. Böylece reyonumuza kolaylıkla uygulayabildik.

 

Peki, şuan bunun dönüşü nasıl size? Elektronik etiketler verimlilik açısından, ekstra külfet açısından, iş yükü açısından nasıl bir katkı sağladı size?

Sinan Korkmaz: Yani ekstra külfet açısından büyük bir yük aldı omuzlarımızdan. Sürekli etiket basma gibi bir derdimiz yok artık. Çünkü her gün fiyatı değişiyor meyve sebzenin. Borsa gibi aynı, her gün inip çıkıyor. Onları değiştirmekten kurtardık açıkçası kendimizi ve personelimizi. Etiket yanlışlıklarından da kurtardık kendimizi, çünkü çok karışıklık oluyordu, künyelerde de sıkıntı oluyordu ancak elektronik etiketle bu dertlerin hepsi bitti diyebilirim.

 

Meyve sebzenin fiyatı borsa gibi gün içinde birçok kez değişebiliyor. Siz reyonunuzda dinamik fiyatlandırma yapıyor musunuz?

İhsan Korkmaz: Meyve ve sebze fiyatları gün içinde değişebiliyor, ancak biz ürünleri gece halden alıp, sabah mağazalarımda fiyatlarını düzenleyerek satışa sunuyoruz. Gün içinde fiyat değişimi yapmıyoruz.

 

Dünyanın geleceği için aslında herkes objektifine çevre bilincini ve verimliliği alıyor. Sarıyer Market bu bilinçle nasıl hareket ediyor? Sürdürülebilirlik için yaptığınız çalışmalar neler?

İhsan Korkmaz: Çevre ve verimlilik için (yeşil nokta) mağazalar yapmaya gayret ediyoruz.

 

Baktığımız zaman mağazalarınız özel lokasyonlarda hizmet veriyor. Sarıyer Market mağaza açacağı lokasyonda nelere dikkat ediyor? Planlamaları nasıl yürütüyor?

İhsan Korkmaz: Açacağımız mağazaların bulunduğu lokasyonları iyi inceleyerek müşteri kitlesinin B.A.A+ olmasına, demirbaşlarımızın iyi kalite olmasına dikkat ediyoruz, ışıklandırmaya özen gösteriyoruz. Müşterilerimize rahat alışveriş için geniş alanlar yaratmaya çalışıyoruz.

 

Sizce perakendenin geleceğinde ne var? Siz bu geleceğe nasıl bir öngörü ve planlamayla hazırlanıyorsunuz?

İhsan Korkmaz: Geleceğimiz için alt yapımıza önem veriyoruz. Güncel alış veriş alışkanlıklarını izliyor ve uyguluyoruz. Holdinglerin karşısında savaşmaya devam ediyoruz.

 

Önümüzdeki süreçte Sarıyer Market’in hedefleri neler? Tüketicileriniz nasıl bir Sarıyer Market görecek?

İhsan Korkmaz: Biz kalite ve hizmetimizden ödün vermeden müşterimize en iyi şekilde hizmete devam edeceğiz. Rakiplerimizin ne yaptığı değil, bizim ne yaptığımız önemli…