H&M gezegeni kurtaracak 5 fikre 1 milyon avro dağıtacak

13 Mart 2018 Salı

H&M Vakfı kamuoyunu moda endüstrisini değiştirecek ve gezegeni kurtaracak 5 fikre 1 milyon avro dağıtmaya çağırıyor

hm-gezegeni-kurtaracak-5-fikre-1-milyon-avro-dagitacak

Ananas, şeker kamışı ve keten tohumu hasatından geri kalanlarla bir palto yapıldığını düşünün. Ya da yeterince giyildikten sonra toprakta çözünebilen mantardan yapılmış bir tişört. Besleyici bir yosundan üretildiği için güzel görünmekle kalmayıp cildinizi besleyen ve koruyan giysiler. Bu fikirlerden bazıları üçüncü Global Change Award’un kazananları arasında. Şimdi kar amacı gütmeyen H&M Vakfı, 1 milyon euro’luk ödülü 5 kazanan fikir arasında dağıtmak için yardımınızı istiyor. Online oylama 12-16 Mart arasında, globalchangeaward.com adresinde olacak.

 

Beş kazanan fikir arasında oylama yapın:

·         Crop-A-Porter: Tarım artıkları kullanarak yaratılan sürdürülebili bio-tekstiller 

·         Algae Apparel: Yosunun cilde de yararlı bio-fibere ve doğa dostu boyaya dönüştürülmesi

·         Smart Stitch: Geri dönüşümü çok kolaylaştıran çözünebilir bir etiket

·         The Regenerator: Pamuk ve polyester karışımlarını ayrıştırarak, modanın resirkülasyon ile yeni tekstil fibere dönüştürülmesi

·         Fungi Fashion: Mantar köklerinden kişiye özel giysiler yaratılması

 

Global Change Award erken aşamada inovasyonların, moda endüstrisini lineerden sirkülere dönüştürebilecek hale gelmesi için tasarlandı. Girişim hem gezegenin hem de yaşam koşullarımızın iyileştirilmesini hedefliyor. Oylama moda endüstrisine etki etmek ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak için önemli bir araç. Bu yıl 151 ülkeden 2,600 başvuru yapıldı. Bu pek çok yenilikçi fikrin yaratıldığını gösteriyor. Başvurular, nano malzemlerden tedarik zincirinde robotiğe, pek çok alanda fırsat olduğunu gösteriyor. Ilginç şekilde, başvuruların çoğu moda endüstrisinin dışından girişimcilere ait.

 

H&M Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Hennes & Mauritz AB CEO’su Karl-Johan Persson şunları söyledi: “Kaynakları nasıl kullandığımız ve tükettiğimiz mevcut ve gelecek jenerasyonlar için kritik önem taşıyor. Tüm endüstrilerin yeniden düşünmesi, inovasyon yapması ve statükoyu sorgulaması gerekiyor. Yaratıcı inovasyonlar bu değişikliği yapmak için hayati önem taşıyor ve Global Change Award kazananlarının moda endüstrisini yeniden yaratma, ürün ve kaynakların tek kullanımlık olmak yerine döngüsel olmalarını sağlama şansları var.”

 

Beş kazanan fikir uzman bir panel tarafından seçildi. Panel üyeleri, moda, sürdürülebilirlik, döngüsellik ve inovasyon hakkında uzman görüşlere sahip kişilerden oluşuyor.

 

Dünya Bankası Grubu İklim Finansmanı Direktörü ve Global Change Award panel üyesi Vikram Widge ise şöyle konuştu: “Bu yılın Global Change Award kazananları, bizi daha düşük karbonun olduğu, döngüsel bir ekononiye hazırlıyor. Organic atık ve yosundan fiber yaratmak ya da geri dönüşüme yeni yaklaşımlarla, finalistler potansiyel olarak dönüşüm gücü barındıran yaklaşımlar ortaya koydular.”

 

İnovasyonların arkasındaki ekipler ve oylamanın sonuçları 20 Mart’ta Stockholm’de gerçekleşecek olan Büyük Ödül Töreni’nde açıklanacak. Kazanan ekipler H&M Vakfı, Accenture ve KTH İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde yaratılan 1 yıllık bir kuluçka programına katılmaya hak kazanacaklar. Program, ekiplere Stockholm, New York ve Şangay’da projelerini olgunlaştırmaları için çeşitli eğitimler sunacak.

 

Geçmiş yıllardan kazananlar, uzman panel, finalistlerin filmleri ve görselleri için ziyaret edin: globalchangeaward.com/press

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCrwAbgjwcFoTr6Jt0TVtUcA

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri