Hijyen ellerle başlar

Eczacıbaşı Profesyonel Dünya El Yıkama Günü’nde uyarıyor

Hijyen ellerle başlar

15 Ekim Küresel El Yıkama Günü, 2008’den bu yana onlarca ülkede kutlanıyor. Tüm dünyada milyonlarca kişiyi ellerini sabunla yıkamaya özendirmek ve hastalıkların önüne geçmek amacıyla kutlanan “Dünya El Yıkama Günü”nde Türkiye’de de bilinçlendirme çalışmaları ön plana çıkıyor. Ev dışı tüketimde sunduğu temizlik ve hijyen çözümleriyle fark yaratan Eczacıbaşı Profesyonel, hangi yaşta olunursa olunsun hijyenin ilk kuralının gerektiğinde ve   doğru yöntemlerle el yıkama bilinci olduğuna dikkat çekiyor 


Doğru el yıkama hastalık riskini 10 kata kadar azaltıyor


Özellikle çocukların yetersiz hijyenin yol açtığı hastalıklara daha açık olduğunu söyleyen Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Pelin Özbilgin, “Ellerin sabunla yıkanması, ishal ve grip gibi hastalıkları önlemenin en etkili ve masrafsız yollarından birisidir.  Bu yüzden de özellikle okul, hastane gibi sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde doğru malzeme ve teknikle ellerin yıkanması çok önemlidir. Çünkü hijyenin ilk şartı ellerin yıkanmasıdır. Çocukların ellerini doğru yıkamaları hastalık oluşumu riskini 10 kata kadar azaltabiliyor. Onların, el yıkama alışkanlığını erken yaşta kazanmaları ve ömürleri boyunca sürdürmeleri, toplumsal hijyenin sağlanması açısından da çok önemli…” diye konuştu.

 

5000 öğrenciye el yıkama eğitimi


Sağlıklı nesillerin gelişimine katkı sağlamak için okullarda el hijyeni konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Özbilgin, “Eğitim ve danışmanlık birimimiz olan EP Akademi ekibimizle her yıl artık geleneksel hale gelen El Hijyeni Eğitimleri düzenliyoruz. Bugüne dek 7 farklı şehirde, 20 okulda, toplamda 5000 öğrenciye eğitim verdik. Çocuklara doğru el yıkama tekniklerini eğlenceli bir şekilde anlatarak alışkanlık kazanmayı amaçlıyoruz.” dedi. Kusursuz bir hijyen için okul gibi sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde kurutucu cihazlar yerine kağıt havlu kullanımını öneren Özbilgin, kurutucuların bakterilerin oluşumunu ve yayılmasını hızlandırdığını belirterek, kurutucu yerine kâğıt havlu kullanımının bakteri bulaşma oranını yüzde 77 azalttığına dikkat çekti.

 

Profesyoneller de hijyen konusunda bilinçleniyor

 

Ev dışı tüketim sektöründe de binlerce işletme için işlerini kolaylaştıracak ürünler ve çözümler sunan Eczacıbaşı Profesyonel, sektör çalışanlarının temizlik ve hijyen konusunda bilgi birikimini artırmak için ücretsiz uzaktan eğitim programı sunuyor. EP Akademi Uzaktan Eğitim Programı’na ev dışında faaliyet gösteren; otel, restoran, yemek şirketi, alışveriş merkezi, hastane, okul, çamaşırhane gibi profesyonel işletmelerde temizlik ve hijyenden sorumlu tüm profesyoneller ücretsiz kayıt olarak kayılabiliyor. Dilenen zamanda, dilenen yerde derslere katılma imkanı sunan program ile temizlik ve hijyen konusunda ihtiyaç duyulan tüm prosedürlere, standartlara ve kimyasal kullanımı ile ilgili bilgilere anında ulaşılabiliyor.