Henkel kar marjı ve karlılığında önemli artış!

16 Mayıs 2018 Çarşamba

Henkel pozitif bir organik satış büyümesi gerçekleştirirken kar marjını ve hisse başına karlılığını (EPS) daha da artırdı. Henkel, Kuzey Amerika tüketici iş birimlerinde yaşanan dağıtım zorluklarına karşın birinci çeyrekte pozitif ilerleme kaydetti– kurlardaki negatif değişimler çeyreği etkiledi

henkel-kar-marji-ve-karliliginda-onemli-artis

Henkel CEO’su Hans Van Bylen, “Henkel, Kuzey Amerika tüketici iş birimlerimizde yaşadığımız dağıtım zorluklarına karşın birinci çeyrekte pozitif ilerleme göstermiştir. Organik satışlarda büyüme gerçekleştirdik ve faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) marjını daha da arttırdık. Ciddi anlamda negatif olan kur değişimlerine karşın hisse senedi başına karlılığımızı artırdık. 2018 Mali Yılı için olan öngörümüzü bu performansa dayanarak teyit ediyoruz. Bu karlı büyümemizi devam ettirmek konusunda kararlıyız.” şeklinde konuştu.

 

Hans Van Bylen sözlerini: “Birinci çeyrekte, rapor edilmiş satışlarımıza yüzde 8,6 oranında, başka bir deyişle yaklaşık 440 milyon Euro miktarında etki eden sıra dışı bir negatif kur etkisiyle karşılaştık. Aynı şekilde, faaliyet karımız ve hisse başına karlılığımız da olumsuz kur değişimlerinden etkilendi.” şeklinde sürdürdü.

 

Hans Van Bylen konuşmalarına: “Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde oldukça güçlü bir organik satış büyümesi sağladık. Öte yandan, Mart ayında bildirdiğimiz büyük oranda Kuzey Amerika tüketici iş birimlerimizde yaşadığımız dağıtım zorlukları sebebiyle, Çamaşır ve Ev Bakım ile Beauty Care İş Birimlerinde bir önceki senenin seviyesinin altında satış elde etmiş olduk.” şeklinde devam etti ve ekledi: “İkinci çeyrekte normal hizmet seviyelerine dönüş yolunda ilerliyoruz.”

 

2018’in ilk çeyreğinde satış ve kar performansı

2018’in ilk çeyreğinde satışlar 4,835 milyar avroya ulaştı. Kur değişimi, satın alma ve elden çıkarmaların etkisinden arındırılmışorganik satışlarda ise yüzde 1,1 oranında artış elde edildi. Negatif kur etkilerinin satışlar üzerindeki etkisi yüzde 8,6 oranında oldu. Satın alma ve elden çıkarmaların katkısı ise yüzde 3,0 seviyesinde gerçekleşti. Nominal olarak satışlar, bir önceki senenin ilk çeyreğine kıyasla yüzde 4,5 altında gerçekleşti.

 

2018 mali yılı için öngörü teyit edildi

Henkel, yılın geri kalanı içerisinde mevcut istikrarsız ve belirsiz piyasa koşullarının devam etmesini beklemektedir. Belirgin kur dalgalanmaları aynı şekilde devam edecektir. Henkel, Amerikan Dolarının Euro karşında, 2017 mali yılının bütününe kıyasla zayıflayacağı yönündeki beklentisini devam ettirmektedir. Aynı zamanda gelişmekte olan piyasalarda önem teşkil eden bazı para birimlerinin değer kaybetmesi de muhtemeldir. Bunlara ek olarak, Henkel hammadde ve paketleme fiyatlarının geçen yıla kıyasla artmaya devam etmesini beklemektedir.

 

Henkel, 2018 Mali Yılı için Mart 2018’de yapılan en son öngörüyü teyit etmiştir. Henkel yüzde 2 ile 4 aralığında organik satış büyümesi yaratmayı beklemektedir. Yapıştırıcı Teknolojileri ile Çamaşır ve Ev Bakım tarafından bu aralıkta bir büyüme gerçekleştirilmesi beklenirken, Beauty Care tarafından ise yüzde 0 ile 2 arasında bir büyüme öngörülmektedir. Düzeltilmiş satış kazancı (EBIT) açısından Henkel, üç iş biriminin de katkısıyla yüzde 17,5’in üzerinde bir seviyeyi sağlayacak bir artış beklemektedir. Henkel, Amerikan Dolarının eğilimi başta olmak üzere döviz piyasalarındaki belirsizliğin bir sonucu olarak, avroda imtiyazlı hisse senedi başına karlılık olarak yüzde 5 ile 8 arasında bir artış öngörmektedir.

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri