Hazırgiyim Sektörü Yıldızları ödüllerini aldı

21 Nisan 2017 Cuma

Hazır giyim ihracatında 17 milyar dolar ihracata imza atan hazır giyim sektörünün yıldızları ödüllerini aldılar. İHKİB tarafından verilen ödül töreninde LC Waikiki ihracatta birinci sırada yer aldı

hazirgiyim-sektoru-yildizlari-odullerini-aldi

Geçtiğimiz yıl 17 milyar dolar ihracata 2016’da 17 milyar dolar ihracata imza atan hazır giyim sektörünün yıldızları, ödüllerini Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı  törenle aldılar.

Törende bir konuşma yapan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi,  hazır giyim sektörünün üretimde, istihdamda, katma değerli ihracatta Türkiye ekonomisinin yıldızlarından biri olduğunu vurguladı.  Tanrıverdi, sektörün Türkiye’ye her yıl ortalama 15 milyar dolar net döviz girdisi sağladığının altını çizdi. 2016’da yaşanan terör olaylarına ve darbe girişimine rağmen başarılı bir performans sergilediklerini vurgulayan Tanrıverdi, şöyle devam etti:  “Her türlü zorluğa rağmen 2016’yı 2015’e göre sadece binde 2’lik kayıpla, yaklaşık 17 milyar dolar ihracat ile kapattık. Arkadaşlarımız Avrupalı alıcıların ziyaretlerini iptal ettikleri dönemde ellerine bavullarını alıp kapı kapı dolaşarak üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptılar. Bu çabanın, bu emeğin ve alın terinin elbette bir ödülü olmalıydı. Toplamda 2 bin 166 firmamız plâket ve başarı ödülüne hak kazandı. 50 milyon doların üzerinde ihracat yapan 49 firmamızı ve 9 dış ticaret sermaye şirketini platin plâketle ödüllendirdik. İhracatı 20-50 milyon dolar arasında olan 119 firmamıza ve 1 dış ticaret sermaye şirketine altın, 10-20 milyon dolar arasında olan 182 firmamıza gümüş plâket veriyoruz. Burada bir konunun altını özellikle çizmek istiyorum. 2015’te 50 milyon doların üzerinde ihracat yapan 40 firmamız vardı. Bu sayı 2016’da 49’a yükselmiş bulunuyor. Bir dış ticaret sermaye şirketimizin de barajı geçmesiyle ihracatta 50 milyon dolar çıtasının üzerine çıkanlar listemize 10 yeni firmamızı eklemiş olduk. Sektörümüz en zor dönemde bile büyümeye ve katma değerli üretimini arttırmaya devam etti.” 

2017’Yİ 17 milyar doların üzerinde ihracatla kapatırız

Hikmet Tanrıverdi, hazır giyim sektöründe kilogram başına 23-24 dolarlarda olan ihracatı 50 doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı. Hazır giyim üretiminden moda endüstrisine geçiş sürecindeki sektörün alt yapısı, bilgi birikimi ve tasarım gücü ile bu potansiyele sahip olduğunu anlatan Tanrıverdi, 2017’nin ilk çeyreğindeki ihracat performansı ile ilgili de şunları söyledi:

“İHKİB Yönetimi olarak bizlerin ve ihracatçı arkadaşlarımızın bütün özverili çabalarına rağmen 2016’nın ikinci yarısındaki gelişmelerin yansımalarını bu yılın ilk iki ayında da hissettik. Ocak-Mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 4 gerideyiz. 2017’nin üç aylık bölümünde 4 milyar 76 milyon dolar ihracat yaptık.  Sevinerek söylemeliyim ki ibreyi Mart ayında yeniden yukarı çevirdik. Mart’ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artıya geçtik. Yılın ikinci yarısında daha yüksek bir performans göstereceğimize ve 2017’yi 17 milyar doların üzerinde ihracatla kapatacağımıza inanıyorum.”

 

100’e yakın markamızın yurt dışında 3 bin mağazası bulunuyor

Türkiye’den 100’e yakın markanın yurt dışında 3 bin civarında mağazasının bulunduğunu bildiren Hikmet Tanrıverdi, dünyanın birçok ülkesinde AVM yatırımcılarının Türk markalarını özel olarak davet ettiğini söyledi. Geçen yıl Türk hazır giyim sektörünü karalamaya yönelik yoğunlaşan kampanyaya da dikkat çeken Tanrıverdi, İHKİB olarak bu haksız ithamlara karşı sektörün ve ülkenin imajını korumak için büyük çaba gösterdiklerini sözlerine ekledi.

 

Hazırgiyim İhracatında ilk 10 imalatçı firma

1.       LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş.

2.       Şık Makas Giyim Sanayi ve Tic. A.Ş.

3.       Erpa Hazır Giyim İç ve Dış Tic. A.Ş.

4.       Koton Mağazacılık Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş.

5.       Eroğlu Giyim Sanayi Ticaret A.Ş.

6.       Baykanlar Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.

7.       Tayeks Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş.

8.       Taypa Tekstil Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

9.       Aster Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.

10.    Saide Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş.



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri