Hazır giyimci durağan dönemden kurtuluyor!

19 Kasım 2018 Pazartesi

Sektörün 10 aylık ihracat performansını değerlendiren İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, 3 yıllık durağan dönemin ardından ihracatta yeni bir sıçrama hamlesi yakaladıklarını bildirdi

hazir-giyimci-duragan-donemden-kurtuluyor

Katma değerli üretimi, istihdama katkısı ve ihracatı ile imalat sanayinin öncülüğünü üstlenen Türk hazır giyim ve konfeksiyon endüstrisi, 10 ayda yaklaşık 15 milyar dolarlık ihracata imza attı. Ocak – Ekim döneminde 14,8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektör, yılsonu için 18 milyar dolara göz kırptı.

 

10 aylık ihracat verilerini değerlendiren İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 artıda olduklarını bildirdi. Türkiye genel ihracatının yüzde 10,7’sini, sanayi ihracatının ise 13,1’ini hazır giyim sektörünün tek başına gerçekleştirdiğini bildiren Gültepe, şöyle devam etti: “Hazır giyim ve konfeksiyon endüstrimizin en büyük pazarı AB ülkeleri. İhracatımızın yüzde 71’lik bölümünü Avrupa’ya gerçekleştiriyoruz. En çok ihracat yaptığımız ilk 10 ülkenin 7’si AB sınırları içinde yer alıyor. Bu ülkeler arasında Almanya, İspanya ve İngiltere ilk üç sırayı paylaşıyor. 10 ayda Almanya’ya 2,7, İspanya’ya 2,1, İngiltere’ye ise 1,7 milyar dolarlık hazır giyim ihracatı yaptık.  3 ülkeyi sırasıyla Hollanda, Fransa, Irak, ABD, İtalya, Danimarka ve İsrail izliyor. Irak dışında İlk 10 pazarımızın tamamında ihracatta artış kaydettik. ABD’nin 503 milyon dolarlık ihracat ile  ilk 10 pazar arasında yer almasını  önemsiyorum. Hedef ülkeler arasında yer alan ve Ocak – Ekim döneminde yüzde 6,2 artıya geçtiğimiz ABD’ye sektörel ihracatımızı bir kaç yıl içinde 1,5 milyar dolara çıkarabilmek için çok yönlü çalışmalarımız devam ediyor.”

 

Çin’e hazır giyim ihracatında yüzde 30 artış sağlandı

İlk 10 dışında yer alan pazarlarla ilgili de bilgi veren Mustafa Gültepe, Türkiye’nin en büyük ticari partnerlerinden Rusya’ya ihracatta yüzde 48’lik artış yakaladıklarını bildirdi.

 

Dünyanın en büyük hazır giyim tedarikçisi Çin’e ihracatta da yüzde 30’luk artış sağladıklarını vurgulayan Gültepe: “10 aylık dönemde Katar’a yüzde 102,4 gibi çok yüksek oranlı bir ihracat artışı gerçekleştirdik. Libya’da yüzde 65, Slovakya’da yüzde 50, Sırbistan’da yüzde 40, Mısır’da yüzde 35, Romanya’da yüzde 28, Arnavutluk’ta yüzde 25, Kazakistan’da yüzde 24 artıdayız. Verilerden de görüleceği üzere 3 yıllık durağan dönemin ardından ihracatta yeni bir sıçrama hamlesi yakaladık. 2018 sonunda 18 milyar dolara ulaşırız; 2019’da ise 19 milyar doların üzerine çıkacağımızı öngörüyoruz” diye konuştu.    

 

Türkiye’nin hazır giyim ihracatında ilk 10 ülke

(Ocak – Ekim 2018)

 

                Ülke                                     İhracat (milyon dolar)

 

1.       Almanya                                             2.700

2.       İspanya                                               2.064

3.       İngiltere                                             1.664

4.       Hollanda                                            827

5.       Fransa                                                740

6.       Irak                                                      554

7.       ABD                                                     503

8.       İtalya                                                   473

9.       Danimarka                                         334

10.    İsrail                                                    312Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri