Haluk Dinçer Mehmet Nane’nin ayrılış sürecini anlattı

08 Şubat 2016 Pazartesi

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Mehmet Nane'nin ayrılışı ve asgari ücret artışının perakendeye etkisini değerlendirdi

haluk-dincer-mehmet-nanenin-ayrilis-surecini-anlatti

BloombergHT canlı yayınına katılan Dinçer, CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane’nin 8 Şubat itibarıyla görevinden ayrılması ile ilgili olarak şunları kaydetti: “CarrefourSA’da da başarılı bir 3 dönem geçirdi. Benden izin istedi kendisi ‘Artık kariyerime farklı bir alanda devam etmek istiyorum’ dedi. Oturduk konuştuk baktım kararlı, benim de çok sevdiğim bir arkadaşım... Bu kadar sene beraber çalışmışız. 18 senedir tanışıklığımız var. Bir tören Antalya’da, bir tören de Holding’de yapacağız, böyle dostça ayrılıyoruz.”


Yabancı yatırımlarla ilgili bir soru üzerine değerlendirmede bulunan Dinçer, “Benim sorumluluğumda olan şirketlerde 3 tane yabancı yatırımcı var Fransızlarla CarrefourSA’da ortağız, İngilizlerle AvivaSA’da, Belçikalılarla da Ak Sigorta’da ortağız. Her 3’ü de Türkiye’ye uzun vadeli bakıyor. Ama Türkiye’ye ilk defa girecek yatırımcılar için Türkiye şu anda cazip midir derseniz, ne Türkiye ne de gelişmekte olan ülkeler şu dönemde caziptir. Bunu kabul edelim. Fon akışları dediğim gibi gelişmekte olan ülkelerden daha gelişmiş olan ülkelere doğru kayıyor. Bu anlamda Türkiye’nin cazibesi diğer gelişmekte olan ülkelerle beraber biraz gerilemiştir. Ne yazık ki çok yatırım zamanı gibi durmuyor ama burada var olan şirketler kendi büyümelerini sürdüreceklerdir.” dedi.


Asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk zammın olumsuz etkilerinin bazı sektörlerde mutlaka olacağına işaret eden Haluk Dinçer, “Ama perakendeye baktığımızda bu 300 liralık artışın olumlu etkisi de olacaktır. Çünkü tüketimin yüzde 30’luk bir bölümü gıdaya gider ve gıda tüketiminde bir artış olacaktır. Farklı sektörler farklı şekilde etkilenecek.” dedi.


Dinçer gıda fiyatlarıyla ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Biz kendi üretimimizi yapıyoruz ama bizim çapımızda kaç tane şirket var. Dolayısıyla diğer zincirlerdeki belirsizlik tüketiciye yansıyor. Bu tarımdaki sorunların da piyasaya yansıması. Mutlaka tarımda bir modernleşme lazım. Modern zincirlerin gelişmesi de gerek” yanıtını verdi.


Bu haber 8 Şubat günü Ortakalan’da yayınlanan haberden alıntıdır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri