Haftanın teknoloji haberleri

18 Ağustos 2017 Cuma

Teknoloji artık hayatımızın neredeyse tamamını işgal ediyor. Kaçışımız yok; hayatın tüm alanlarında karşımıza çıkıyor çünkü önüne geçilemez bir gelişim söz konusu teknoloji alanında. Haliyle okuduğumuz haberlerin çoğu teknolojik gelişmelerle ilgili. Biz de Perakende.org olarak bu gelişime kayıtsız kalamadık. Sizlere dünyadan ve Türkiye’den karşımıza çıkan teknolojik haberleri her hafta sunacağız. Keyifli okumalar!

haftanin-teknoloji-haberleri

Hazırlayan: Onur Kaya

 

McDonald’s reklamlarında iPhone 8 virali

 

Önümüzdeki aylarda tanıtılamsı beklenen iPhone 8 bu sefer fastfood zinciri McDonald's'tan yapılan paylaşım ile gündemde. Zira son dönemde Apple'ın yeni amiral gemisi ile sızıntı kervanına McDonald's da dahil olmuş olabilir. 

 

Dün Avustralya'daki müşterilerine yüzde 25 indirim kampanyası ile ilgili e-mail'ler gönderen firma, reklam email'nin görseli olarak iPhone 8'e ait olduğu iddia edilen bir fotoğrafı kullandı.

 

Apple'ın henüz tanıtmadığı ürünler ile ilgili başarılı tahminleri ile adını duyuran teknoloji yazarı Benjamin Geskin, McDonald's'ın kullandığı fotoğrafın geçtiğimiz haftalarda kendisinin sızdırdığı iPhone 8 fotoğrafı olduğunu iddia etti. 

FronrRow’la hayatı kaçırmayacaksınız!

 

FrontRow giyilebilir kamera ile anı bir akıllı telefonun ekranından değil, kendi gözlerinizle izleyip yaşayabileceksiniz. Bırakın bu cihaz kaydetme ve paylaşma işlerini halletsin! Bir konserde, spor karşılaşmasında, mezuniyet töreninde veya düğünde, o anı kaydetmek için bazen her şeyi bir ekranın ardından görmek zorunda kalabiliyorsunuz. FrontRow adlı giyilebilir kamera ise elleriniz serbest bir biçimde hayatı kaçırmamanızı ve paylaşmanızı sağlayacak.

 

Ubiquiti Labs tarafından geliştirilen FrontRow giyilebilir kamera, başta da belirttiğimiz gibi anı yakalamanıza ve paylaşmanıza yardımcı olmayı hedefliyor. Hem de bunu yaparken akıllı telefonda olduğu gibi ekrandan kadrajınızı takip etme gibi bir derdiniz olmuyor çünkü bunu elleriniz serbest olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

 Tasarımıyla bir cep saatini andıran FrontRow, 2 inç boyutunda bir dairesel ekrana sahip. Ürün üzerindeki iki kameranın birisi ekranın üzerinde arkadayken, diğeri ise ön tarafta konumlandırılmış. Yan taraftaysa bir güç düğmesi ve kaydı başlatıp durdurmanızı sağlayacak bir medya düğmesi bulunuyor.

Bir aktivite sırasında medya tuşuna basıp FrontRow’un kayda başlamasını sağladıktan sonra ürün fotoğraf veya video çekimine başlıyor. Birincil kameranın 140 derecelik açıya sahip olduğunu belirtelim. Mikrofonlar ise sesi yakalarken, hoparlörle çektiğiniz içerikleri sesli olarak oynatabiliyorsunuz. Giyilebilir kamera iOS ve Android desteği ile birlikte geliyor.

 

Android tabanlı olan FrontRow, dokunmatik ekranı ile Facebook Live, YouTube Live ve Twitter için de destek sağlıyor. Bu uygulamaları çalıştırarak akıllı telefonunuza gerek kalmadan anında yayına başlamanız mümkün.

 

Ek olarak, ürünün Hikaye Modu adını verdiği özellikle siz hareket ederken FrontRow otonom olarak her saniye görüntü yakalıyor ve birinci kişi bakış açısıyla gününüzün veya bir etkinliğin harika bir görüntü koleksiyonunu sizin için toplamış oluyor. 48 saatlik bekleme süresi bulanan FrontRow, Hikaye Modu’nda 16 saat ve canlı yayınlar içinse 2 saatlik kullanım ömrü sağlıyor. Şarj işlemiyse USB Type-C portu üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Hızlı şarj Teknolojisisayesinde bu şarj süresinin yaklaşık 20 dakika sürdüğü ifade edilmekte.

 

FrontRow giyilebilir kameranın 400 dolar fiyat etiketiyle yurt dışında satışına başlanmış durumda. 

 

3 boyutlu yazıcı marifetleri uzaya ulaştı!

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) Rus astronotlar, 3 boyutlu yazıcıyla yapılmış dünyanın ilk uydusunu uzaya gönderdi.

 

UUİ'de bulunan Fyodor Yurchikhin ve Sergey Ryazanskiy, istasyondaki 6  saatlik yürüyüşleri sırasında, uzaya toplam 5 nano uydu bıraktı. Kozmonotların  bıraktığı uydulardan birinin kılıfı ve pil kutusu 3 boyutlu yazıcıda hazırlandı.

 

Kozmonotlar, elektronik kısımları normal elektronik aksamdan oluşan  uyduyu uzaya göndererek 3 boyutlu yazıcılarda oluşturulan parçaların uzay  ortamında nasıl tepki vereceğini gözlemlemeyi amaçlıyor.  Siberya Tomsk Politeknik Üniversitesinde yapılan uyduyla uzaya çok sayıda dilde selam da gönderildi.

 

Ağırlıkları 4,5 ila 10 kilogram arasında değişen uyduların 5-6 ay yörüngede dönmesi bekleniyor.

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri