Haftanın teknoloji haberleri

Haftanın teknoloji haberleriHazırlayan: Onur Kaya

Amazon bulut sistemi için yeni bir işbirliği içinde


E-ticaret devi Amazon'un giderek büyüdüğü bir alan da bulut bilişim. Amazon Web Services (AWS) olarak bilinen hizmet, kullanıcı talebinin yoğunluğuyla Google'ın başlattığı projeyi sürdüren vakfa katıldı. Amazon, ortak çalışma için Microsoft'la 350 biner dolar yatıracak. Google, Kubernetes adını verdiği kendi yazılımını, kurucularından olduğu, bulut bilişime özel uygulamalar geliştirmek hedefli Cloud Native Computing Foundation'a (CNCF, Bulut Yerli Bilişim Vakfı) 2014 yılında hediye etmişti.

Cisco, Intel, TwitterHuawei, IBM, VMware gibi şirketlerin de kurucularından olduğu gruba, bulutta rekabete odaklanan Microsoft'tan işki hafta sonra Amazon da katıldı.


 


Sarrah’ın indirilme sayısı şaşırtıcı düzeylere çıktı!

 

Suudi Arabistan’da geliştirilen Sarahah'ın IOS versiyonunun indirilme sayısı şaşırtıyor. Bilindiği üzere App Store’da üst sıraya tırmanabilen Doğu üretimi mobil uygulama sayısı çok azdır. Ancak “Le Figaro”da yer alan habere göre, Suudi Arabistan’da geliştirilen Sarahah bu kuralın dışında. İOS versiyonu 13 Haziran’da piyasaya çıkan uygulama indirilme sayısında şimdiden Snapchat, Whatsapp, Instagram ya da Messenger’ı geçmiş durumda. Lübnan, Tunus ve Mısır’da büyük rağbet gören uygulama artık ABD ve Avrupa’da da hızla yaygınlaşıyor. Sarahah şimdiden tüm dünyada 14 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.

Kullanıcılar Sarahah’ta profillerini oluşturduktan sonra arkadaşlarını mesaj bırakmaya, kompliman yapmaya ya da herhangi bir sırlarını paylaşmaya davet edebiliyorlar.


 


Vestel’den “Sağlıklı” Teknolojiler

 

Vestel, yaz-kış formunu korumak isteyen tüketicileri “sağlıklı” teknolojileri ile buluşturmaya devam ediyor. Akıllı bileklik ve VFit uygulaması ile günlük faaliyetlerini yakından takip edebilen kullanıcılar; Mix&Go ile ise taze sebze ve meyvelerden hazırlanan özel karışımlara pratik bir şekilde ulaşabiliyor. Vestel tarafından geliştirilen “BisikletimvBen Uygulaması” ise bisiklet tutkunlarına aktivitelerinde yardımcı oluyor.


 


 

** Haftanın bonusu:

 


Bu ay kaçırılmaması gereken 6 gökyüzü olayı!

 

12 Ağustos – Perseid Meteor Yağmuru

İkonik Ağustos meteor yağmurları bu sene en yoğun olarak 12 Ağustos’ta Türkiye saati ile 20.00’da görülecek. Pazartesiden itibaren gözlemlenebilir hale gelen meteor yağmuru neredeyse dolunay dönemine geldiği için gözlemlemesi ay ışığı altında bir parça zor olacak gibi. Bu durumda gözlem için şafak öncesi saatler öneriliyor. Perseid meteor yağmurları pek çok parlak alev topu yarattığı için her yerden gözlemlenebiliyor. Şehrin ışıklarından uzakta, sırtınızı aya verecek şekilde gökyüzünü seyrederseniz birkaç dakikada bir kayan yıldızlar görmeniz mümkün.


16 Ağustos – Ay ve Aldebaran

Kırmızı dev bir yıldız olan Aldebaran, 16 Ağustos’ta Ay’ın sağ üst kısmında görülebilir olacak. Gökyüzünün ne kadar büyüleyici olduğuna bir kez daha şahit olacağınız bu anı kaçırmayın deriz. Aldebaran Dünya’dan 65 ışık yılı uzakta bulunuyor. Ay ise kabaca 384.403 kilometre uzaklıkta.

 

19 Ağustos – Venüs ve Ay

Güneş sisteminin ikinci gezegeni Venüs de dönemsel olarak evimizden gözlemleyebildiğimiz güzelliklerden. Ay ile bir araya gelecek olan Venüs, aynı zamanda profesyonel fotoğrafçılar için de tarifsiz bir görsellik sunacak.

 

21 Ağustos – Tam Güneş Tutulması

En popüler gökyüzü olaylarından olan Güneş Tutulması bu yıl Amerika’dan gözlemlenebilecek. Yaklaşık 2 dakika boyunca Güneş tamamen karanlığa gömülerek gökyüzü olayının gözlemlenmesini sağlayacak.

 25 Ağustos – Jüpiter ve Ay

Jüpiter ve Ay’ı aynı karede gözlemleyebileceğimiz bu gökyüzü olayında bir kez daha fotoğraf makinelerinizi hazır etseniz iyi olur. Bu ikiliye aynı zamanda mavi yıldız Spica da katılacak. Adeta bir üçgen oluşturan bu üçlüyü kaçırmak istemezsiniz.

 

30 Ağustos – Satürn ve Ay (II)

2 Ağustos’taki Satürn ve Ay’ın bir araya geldiği gökyüzü olayını kaçırdıysanız üzülmeyin çünkü Ağustos'u başladığımız gibi kapatıyoruz. Gün batımının ardından gözlemlenebilecek olan buluşma adeta veda etmek için bir kez daha gerçekleşecek.